GCCA: საქართველოში 2024 წლის მესამე კვარტალში 11 720 კონცენტრაცია დარეგისტრირდა
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს(GCCA) ინფორმაციით, 2024 წლის მესამე კვარტალში, საქართველოში - ეკონომიკური აგენტების 11 720 კონცენტრაცია დარეგისტრირდა.
იდენტიფიცირებული მონაცემების მიხედვით 11692 შემთხვევა, წილის მოცულობის გათვალისწინებით ან/და ტრანზაქციებში მონაწილე პირთა ერთობლივი წლიური შემოსავლების შესახებ, შემოსავლების სამსახურისგან მიღებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით - წინასწარი შეტყობინების ვალდებულების წარმოშობისთვის აუცილებელ კრიტერიუმებს არ აკმაყოფილებდა.
28 შემთხვევა აკმაყოფილებდა, საიდანაც 22 მოექცა კონკურენციის კანონმდებლობით განსაზღვრულ გამონაკლისებში, რამაც ისინი სააგენტოსთვის წინასწარი შეტყობინების წარმოდგენის ვალდებულებისგან გაათავისუფლა.
დარჩენილ 6 შემთხვევაში, სააგენტოს შეფასებით, სავარაუდოდ - ადგილი ჰქონდა კონცენტრაციის თაობაზე სააგენტოსთვის წინასწარ შეტყობინების ვალდებულებას, შესაბამისად, აღნიშნული ეკონომიკური აგენტების მიმართ სააგენტომ საქმისწარმოება დაიწყო.
სავალდებულო შეტყობინებას დაქვემდებარებული კონცენტრაციის GCCA-ის გვერდის ავლით, მის მიერ შეტყობინების განხილვამდე ან უარყოფითი დასკვნის მიუხედავად განხორციელების შემთხვევაში, შეტყობინების წარდგენის ვალდებულების მქონე პირი ჯარიმდება.
GCCA-თვის წინასწარ სავალდებულო წერილობით შეტყობინებას ექვემდებარება კონცენტრაცია თუ მისი მონაწილე პირების ერთობლივი შემოსავალი საქართველოს ტერიტორიაზე, შეტყობინების წარმოდგენის ვალდებულების წარმოშობის წინა ფინანსური წლის მდგომარეობით, 20 მილიონ ლარს აღემატება და ამასთან, კონცენტრაციის მონაწილე მინიმუმ ორი პირიდან თითოეულის ერთობლივი შემოსავალი  5 მილიონ ლარზე მეტია. კონცენტრაციის შესახებ შეტყობინების განხილვის საფასურია 5000 ლარი.
ინფორმაციისთვის: 2024 წელს,  GCCA-ის მიერ 47 644 კონცენტრაცია გადამოწმდა. საანგარიშო პერიოდში, 9 კონცენტრაციაზე  გაიცა თანხმობა. ამ დროისათვის, 5 კონცენტრაციაზე  კონკურენტულ გარემოსთან თავსებადობის საკითხის შეფასება მიმდინარეობს, ხოლო 6 შემთხვევაში ადმინისტრაციული საქმისწარმოება დაიწყო.

GCCA: 11 720 concentrations were registered in Georgia during the third quarter of 2024
According to the information of the Georgian Competition and Consumer Agency, in the third quarter of 2024, 11 720 concentrations of undertakings were registered in Georgia.
According to the identified data, in 11 692 cases, considering the size of the share and/or the the joint annual income of the parties participating in the registered concentrations did not meet the criteria necessary for the origination of the obligation of prior notification. 28 cases met the criteria, however, 22 of them fell under the exceptions and were exempted from the notification obligation due to exceptions defined by competition law.
As for 6 cases, according to the data gathered, there was probably an obligation to notify the Agency regarding the concentration in prior. Accordingly, the Agency started proceedings against the mentioned undertakings.
Concentration is subject to notification to the Agency if the aggregate (total) joint income of its participants on the territory of Georgia, exceeds 20 million GEL and the joint income of at least two persons participating in the concentration exceeds 5 million GEL for the previous financial year. Implementing the concentration without prior notification to the Agency may result in a fine of up to 5% of the annual turnover of the previous year. The fee for reviewing a concentration notice is GEL 5,000.
For information: In 2024, GCCA verified 47,644 concentrations. During the reporting period, the Agency has approved 9 concentrations. At present, 5 concentrations are being assessed for compatibility with the competitive environment, and in 6 cases, administrative proceedings were initiated.