GCCA-ის მიერ ორ კონცენტრაციაზე თანხმობა გაიცა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ (GCCA) FMCG და სასმელების წარმოების ბაზარზე კონცენტრაციებზე თანხმობა გასცა. კერძოდ, ერთ შემთხვევაში საკითხი ეხება  - შპს „დეილის“ მიერ შპს „რითეილ ინვესთმენთის“100%-იანი წილის შეძენას, ხოლო მეორე მეორე შემთხვევაში - შპს „დეილის“ მიერ სს „ქართული ლუდის კომპანიის“ აქციების 100%-ის შეძენის გზით განსახორციელებელ კონცენტრაციას.
შპს „დეილის“ მიერ შპს „რითეილ ინვესთმენთის“ კონცენტრაციასთან დაკავშირებით,  GCCA-ის მიერ მიღებული ინფორმაციის ანალიზის შედეგად დადგინდა, 2023 წელს, FMCG ბაზრის საცალო დონეზე, ქვეყნის მასშტაბით, ეკონომიკურ საქმიანობას ახორციელებდა 12 000-მდე კომპანია. ბაზრის სრული მოცულობა შეადგენდა 11,983 მლრდ. ლარს. განსახილველი კონცენტრაციების განხორციელებამდე ბაზრის ყველაზე მსხვილი მონაწილის წილი არ აღემატებოდა 13%-ს.
არსებული მდგომარეობით, ბაზრის კონცენტრაციის ინდექსი (HHI) შეადგენს 461 ერთეულს, რომელიც კონცენტრაციის განხორციელების შედეგად იზრდება 581 ერთეულამდე. შესაბამისად, სააგენტოს შეფასებით, ბაზარი დაბალკონცენტრირებულია და განსახორციელებელი კონცენტრაციის შედეგად კონცენტრაციის ინდექსის არსებით ცვლილებას ადგილი არ აქვს.
რაც შეეხება შპს „დეილისა“ და სს „ქართული ლუდის კომპანიის“ (ზედაზენი) საქმეს - კონცენტრაციაში მონაწილე მხარეები და მათთან დაკავშირებული ეკონომიკური აგენტები წარმოდგენილნი არიან როგორც წარმოების, ასევე საბითუმო დისტრიბუციისა და საცალო რეალიზაციის დონეზე. შესაბამისად, სააგენტომ ბაზარზე კონცენტრაციის დონე შეისწავლა სამივე მიმართულებით.
სს „ქართული ლუდის კომპანიის“ მიერ წარმოებული პროდუქციის სეგმენტაციიდან გამომდინარე სააგენტოს მიერ ყურადღება გამახვილდა ლუდისა და არაალკოჰოლური სასმელების ბაზარზეც. სააგენტოს მიერ მიღებული და დამუშავებული მასალების მიხედვით დადგინდა, რომ არაალკოჰოლური სასმელების ბაზარზე, 2023 წელს, მოქმედებდა 215 კომპანია,  ბაზრის მოცულობა შეადგენდა 464 757 669 ლიტრს, ხოლო ბაზრის კონცენტრაციის ინდექსი(HHI) - 2 590-ს. სააგენტოს პოზიციით, ბაზარი მაღალკონცეტრირებულია, თუმცა კონცენტრაციის ინდექსი მცირედით აღემატება ზომიერად კონცენტრირებული ბაზრის ინდექსის მაქსიმალურ მაჩვენებელს და იგი სს „ქართული ლუდის კომპანიის“ მდგომარეობით არ არის განპირობებული.
რაც შეეხება ლუდის ბაზარს, ამავე წელს, ბაზარზე მოქმედებდა 75 კომპანია, ბაზრის მოცულობა შეადგენდა 90 532 597 ლიტრს, ბაზრის კონცენტრაციის ინდექსი (HHI) - 1888 (ბაზარი ზომიერად კონცენტრირებულია). სადისტრიბუციო მომსახურების ბაზრის მოცულობამ 2023 წელს შეადგინა  6 264 342 157 ლარი, ხოლო ბაზრის კონცენტრაციის ინდექსმა (HHI) 518.02 ერთეული, რაც დაბალკონცენტრირებული ბაზრის მაჩვენებელია.
შესაბამისად, სააგენტოს მიერ განხორციელებული ბაზრის ანალიზის, შეფასებული ბაზრების სტრუქტურისა და კონცენტრაციის მონაწილე მხარეების საბაზრო წილების გათვალისწინებით, განსახორციელებელი კონცენტრაციები არსებით გავლენას კონკურენტულ გარემოზე არ მოახდენს.
ინფორმაციისთვის: 2024 წელს,  GCCA-ის მიერ 47 644 კონცენტრაცია გადამოწმდა. საანგარიშო პერიოდში, 11 კონცენტრაციაზე  გაიცა თანხმობა. ამ დროისათვის, 3 კონცენტრაციაზე  კონკურენტულ გარემოსთან თავსებადობის საკითხის შეფასება მიმდინარეობს, ხოლო 6 კონცენტრაციის შესაძლო შეუტყობინებლობის ფაქტებზე ადმინისტრაციული საქმისწარმოება დაიწყო.

The GCCA has approved two concentrations
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has approved two concentrations in the FMCG and beverage production market. In one case, "Daily" Ltd is purchasing 100% of the shares of "Retail Investment" Ltd. In the second case, "Daily"  Ltd is acquiring all shares of the "Georgian Beer Company".
For the concentration involving “Daily” and "Retail Investment", the GCCA's analysis revealed that, in 2023, there were approximately 12,000 companies engaged in retail FMCG activities across the country. The total market size reached 11,983,346 million GEL. Before this acquisition, the largest market participant held a share of no more than 13%.
The current market concentration index (HHI) stands at 461, which will increase to 581 following the implementation of the concentration. According to the agency's assessment, the market is considered low-concentrated, and the change in the concentration index as a result of this acquisition is not significant.
In the case of "Daily" Ltd and JSC "Georgian Beer Company" (Zedazeni), the parties involved operate at the production, wholesale distribution, and retail levels. Consequently, the agency assessed the concentration across all three sectors.
Focusing on the beer and non-alcoholic beverages market and based on the segmentation of JSC "Georgian Beer Company"'s products, and according to the Agency's collected data, it was found that in 2023, there were 215 companies operating in the non-alcoholic beverage sector, with a total market volume of 464,757,669 liters. The market concentration index (HHI) for this sector is 2,590. The agency concluded that this market is highly concentrated, although the index is only slightly above the threshold for a moderately concentrated market, and this state is not primarily a result of the activities of JSC "Georgian Beer Company."
In the beer market, there were 75 companies operating in the same year, with a total market volume of 90,532,597 liters. The market concentration index (HHI) was 1888, indicating a moderately concentrated market. For the distribution services market in 2023, the total volume reached 6,264,342,157 GEL, with a market concentration index (HHI) of 518.02, which signifies a low-concentration market.
Based on the market analysis conducted by the Agency, and considering the structure of the evaluated markets and the market shares of the parties involved in the concentration, it has been determined that the planned concentrations will not significantly impact the competitive environment.
For information: In 2024, the GCCA verified 47,644 concentrations. During the reporting period 11 concentrations were approved. At present, the compatibility of 3 concentrations with the competitive environment is being evaluated, and administrative proceedings have begun regarding 6 concentrations.