საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ(GCCA) სს „თითელ აშშ ჯგუფს“ USA2GEORGIA-ს „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევის - შეცდომაში შემყვანი უსამართლო კომერციული საქმიანობის ფაქტი დაუდგინა.
საქმის გარემოებებისა და წარმოდგენილი მტკიცებულებების შედეგად დადასტურდა, რომ მოვაჭრის მიერ სოციალურ ქსელ-LinkedIn-ზე გავრცელდა რეკლამა, რომლის მიხედვითაც ამანათის გადაფუთვის მომსახურების ჩართვა ნებისმიერ დროს არის შესაძლებელი, რაც რეალობას არ შეესაბამება. კერძოდ, სავაჭრო პოლიტიკის შესაბამისად, აღნიშნული მომსახურების გააქტიურება შესაძლებელია მხოლოდ ამანათის მოვაჭრის აშშ-ის ოფისში მიტანამდე.
ასევე, დადასტურდა მოვაჭრის მხრიდან ნაკლიანი მომსახურების შესრულების ფაქტი. კერძოდ, მომხმარებლებს მოვაჭრის სავაჭრო პოლიტიკის შესაბამისად გააქტიურებული ჰქონდათ გადაფუთვის მომსახურება, თუმცა USA2GEORGIA-მ გადაფუთვის სერვისი არ განახორციელა, რის გამოც მომხმარებლებს ტრანსპორტირების საფასურის გაზრდილი ოდენობით გადახდა მოუწიათ.
შესაბამისად, სააგენტოს გადაწყვეტილებით, 1 თვის ვადაში, მოვაჭრეს დაევალა - მომხმარებელთა დარღვეული უფლებები აღადგინოს და თავისი სავაჭრო პოლიტიკა კანონის შესაბამისი მუხლების მოთხოვნებს შეუსაბამოს.

The GCCA has determined that USA2GEORGIA engaged in misleading and unfair commercial practices
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has established the fact of violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by “USA2GEORGIA” JSC through misleading and unfair commercial practices.
The investigation revealed that the company had advertised on LinkedIn that its parcel repackaging service could be activated at any time. However, this information was false. According to the company's trade policy, the service can only be activated before the parcel arrives at the seller's U.S. office.
The trader’s failure to deliver proper service was also confirmed. Specifically, consumers had activated the repackaging service in accordance with the trader’s policy. However, USA2GEORGIA failed to implement the service, resulting in consumers incurring higher transportation costs.
As a result, the Agency has ordered the trader to restore the consumers' violated rights and align its trade policy with the requirements of the relevant legal provisions within one month.