GCCA საავტომობილო საწვავის ბაზრის მონიტორინგის შუალედურ ანგარიშს აქვეყნებს
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო(GCCA), 2024 წელს, საავტომობილო საწვავის (ბენზინი, დიზელი) ბაზრის მონიტორინგის ფარგლებში მიღებული შედეგების შესაბამისად, შუალედურ ანგარიშს აქვეყნებს.
ანგარიშის მიხედვით 2024 წელს, ქვეყანაში 47 ეკონომიკური აგენტის მიერ  1 668 280  ათასი ლიტრი 2 781 481 558 ლარის ღირებულების ბენზინისა და დიზელის იმპორტი განხორციელდა, რაც 2023 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს (1 541 612 ლიტრი) 8.2%-ით აღემატება. ბაზრის იმპორტის დონის კონცენტრაციის (HHI) ინდექსმა  959 ერთეული შეადგინა, რაც დაბალკონცენტრირებული ბაზრის მაჩვენებელია. 3 ყველაზე მსხვილი იმპორტიორი ეკონომიკური აგენტის წილმა საერთო იმპორტში შეადგინა 44%, 5 იმპორტიორის - 62%. ბაზრის იმპორტის დონეზე დომინანტი ეკონომიკური აგენტი არ ფიქსირდება, ასევე ადგილი არ აქვს ჯგუფური დომინანტური მდგომარეობის არსებობისთვის აუცილებელ ერთ-ერთ კომპონენტს საბაზროს წილების სახით.
2024 წელს, საწვავის ყველაზე დიდი მოცულობის იმპორტი განხორციელდა რუსეთის ფედერაციიდან - 54%, რომელსაც მოყვება ბულგარეთი - 16.7% და რუმინეთი - 14.7%. აღსანიშნავია, რომ 2023 წელთან შედარებით, შემცირებულია საწვავის იმპორტი რუსეთიდან  და გაზრდილია ევროპული საწვავის წილი.
რაც შეეხება ბაზრის საცალო დონეს - 2024 წელს, 1238 ავტოგასამართი სადგურის ოპერირებას  383 კომპანია ახორციელებდა. ბაზრის კონცენტრაციის - ჰერფინდალ ჰირშმანის მაჩვნებელი 1190 ერთეულს შეადგენდა, რაც დაბალკონცენტრირებული ბაზრის მაჩვენებელია. 5 მსხვილი კომპანიის წილი შეადგენდა 67.1%-ს (500 ავტოგასამართი სადგური). როგორც მოქმედი ავტოგასამართი სადგურების, ასევე HHI ინდექსის და მსხვილი კომპანიების საბაზრო წილების შემთხვევაში, 2023 წელთან შედარებით, 2024 წელს - ბენზინისა და დიზელის შესაბამისი ბაზრის საცალო დონეზე არსებითი ცვლილებები არ ფიქსირდება.
საცალო ფასების მიმართულებით, 2024 წლის იანვარი-თებერვლის პერიოდი ფასების შემცირების ტრენდით ხასიათდებოდა. მარტი-ივნისის პერიოდში, მსხვილი კომპანიების მიერ იმპორტირებული საწვავის თვითღირებულება, ამავე წლის იანვარი-თებერვლის პერიოდთან შედარებით გაზრდილია, შესაბამისად, გაიზარდა საცალო ფასებიც. ივლისი-სექტემბრის პერიოდში, მსხვილი კომპანიების მიერ იმპორტირებული საწვავის თვითღირებულება შემცირდა, ამავე წლის მარტი-ივნისის პერიოდთან შედარებით. აღნიშნულის პარალელურად, საცალო ფასების შემცირება მოხდა 23 სექტემბრიდან ოქტომბრის თვის ჩათვლით პერიოდში, რაც სააგენტოს პოზიციით შესაძლებელია განხილულ იქნეს როგორც დაგვიანებული ასახვა.
GCCA-ი ბენზინისა და დიზელის ბაზარს, გამომდინარე მისი მოცულობიდან და გავლენიდან სხვადასხვა ბაზრებზე, მათ შორის ლოგისტიკურ პროცესებზე, განიხილავს სტრატეგიულ ბაზრად. აღნიშნულის და იმ ფაქტის გათვალისწინებით, რომ სააგენტოს მიერ განსახილველ ბაზართან მიმართებით წარსულში იდენტიფიცირებულია კონკურენციის შემზღუდველი შეთანხმებები, ბაზრის მონიტორინგი უწყვეტად ხორციელდება, რაც პრევენციულ ეფექტთან ერთად, მიზნად ისახავს უწყვეტ რეჟიმში დაკვირვების შედეგად, კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის რისკების იდენტიფიცირების შემთხვევაში კანონმდებლობით გათვალისწინებულ რეაგირებას.
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს მიერ მონიტორინგის ფარგლებში დაკვირვების ქვეშ რჩება -  საავტომობილო საწვავის,  FMCG-ის და  თამბაქოს ბაზრები.

The GCCA has released an interim report on the monitoring of the auto fuel market
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has published an interim report on the 2024 auto fuel (gasoline and diesel) market monitoring results.
According to the report, in 2024, 47 undertakings imported a total of 1,668,280 thousand liters of gasoline and diesel, valued at 2,781,481,558 GEL. This represents an 8.2% (totaled 1,541,612 thousand liters) increase compared to 2023. The market's import concentration index (HHI) was recorded at 959 units, indicating a low-concentration market. The three largest importers accounted for 44% of total imports, while the top five held a combined share of 62%. At the import level, no single undertaking was identified as dominant, and the market lacks the necessary concentration to establish a group dominant position based on market shares.
In 2024, the largest share of fuel imports came from the Russian Federation (54%), followed by Bulgaria (16.7%) and Romania (14.7%). Notably, compared to 2023, fuel imports from Russia have decreased, while the share of European fuel imports has increased.
At the retail level, 1,238 gas stations were operated by 383 companies in 2024. The market concentration, measured by the Herfindahl-Hirschman Index (HHI), stood at 1 190, indicating a low-concentration market. The five largest companies accounted for 67.1% of the market, operating a total of 500 gas stations. Compared to 2023, there were no significant changes in the number of operating gas stations, the HHI index, or the market shares of major companies in the gasoline and diesel retail sector.
Regarding retail prices, the market experienced a downward trend in January-February 2024. However, from March to June, the cost of fuel imported by major companies increased compared to the earlier months, leading to a rise in retail prices. In the July-September period, import costs for large companies declined relative to the previous quarter. Consequently, retail prices began to decrease from September 23 into October, which, according to the Agency, reflects a delayed adjustment in response to cost changes.
The GCCA views the gasoline and diesel market as strategic due to its size and its significant influence on various sectors, including logistics. Considering this, along with the Agency's previous identification of anti-competitive agreements in the market, continuous monitoring is ongoing. Beyond its preventive role, this ongoing oversight ensures a timely and appropriate legal response if any risks of competition law violations arise.
As part of its market monitoring efforts, the Georgian Competition and Consumer Agency also oversees the auto fuel, FMCG, and tobacco markets.