GCCA-იმ ავტომობილებით ვაჭრობის სექტორში უსამართლო კომერციული საქმიანობის ფაქტი დაადგინა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ (GCCA), ავტომობილებით ვაჭრობის სექტორში,  ი/მ გიორგი ბასილიძის მიერ „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის - უსამართლო კომერციული საქმიანობის დარღვევის ფაქტი დაადგინა.
GCCA-ის მიერ მიღებული და დამუშავებული მასალების შედეგად დადგინდა, რომ მოვაჭრემ მანქანის გარბენის (ოდომეტრის) შესახებ ინფორმაცია - 190 952 კმ-დან 55 000 კმ-მდე შეამცირა/შეცვალა. შესაბამისად, ნივთის შეძენის დროს, მოვაჭრემ მომხმარებელს არაზუსტი  ინფორმაცია მიაწოდა.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ავტომობილის შეძენისას, მომხმარებლის მხრიდან ინფორმირებული გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, მანქანის გარბენის მაჩვენებელი არის ერთ-ერთი მთავარი მახასიათებელი ავტომობილის ცვეთის, ტექნიკური მდგომარეობის და ღირებულების განსაზღვრისას. კერძოდ, დაბალი გარბენის შემთხვევაში ფასი იზრდება, ხოლო მაღალის შემთხვევაში მცირდება. ასევე, მაღალი გარბენი ნიშნავს, რომ მანქანამ უფრო მეტად განიცადა ცვეთა და შეიძლება  სარემონტო სამუშაოებს საჭიროებდეს.
GCCA-ის პოზიციით, გარბენი არის ფასის განმსაზღვრელი მთავარი კრიტერიუმი და წარმოადგენს ხელშეკრულების არსებით პირობას, ხოლო ოდომეტრის მონაცემების უზუსტობით ან დამალვით ირღვევა ინფორმირებული მომხმარებლის სტანდარტი, სახელშეკრულებო პირობები, სამართლებრივი მოლოდინები და კანონმდებლობის მიხედვით იდენტიფიცირდება როგორც შეცდომაში შემყვან კომერციულ საქმიანობად. სააგენტოს გადაწყვეტილებით, მოვაჭრის ვალდებულებაა -  უზრუნველყოს მომხმარებელთა სრული ინფორმირება ოდომეტრის შესახებ მკაფიოდ, გამჭვირვალედ და სრულყოფილად.
სააგენტოში დაფიქსირებული განცხადების საფუძველზე, მომხმარებელი  ფასის პროპორციულ შემცირებას ითხოვს, რაც GCCA-ის შეფასებით ლეგიტიმურია და მოვაჭრის მიერ უნდა დაკმაყოფილდეს.  შესაბამისად, სააგენტოს მიერ მოვაჭრეს განესაზღვრა - 1 თვის ვადა, რათა  მომხმარებლის დარღვეული უფლებები აღადგინოს და  უსამართლო კომერციული საქმიანობის განხორციელების ფაქტი აღმოფხვრას.

GCCA Identifies Unfair Commercial Practice in the Vehicle Trade Sector
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has established a violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights in the vehicle trade sector  by ind. entrepreneur Giorgi Basilidze.
Following a review of the materials submitted to the Agency, it was established that the trader had intentionally manipulated the odometer reading of a vehicle, reducing it from 190,952 km to 55,000 km. Consequently, the consumer was misled by inaccurate information at the time of purchase.
The GCCA underscores that a vehicle’s mileage is a key indicator in assessing its wear and tear, technical condition, and market value. Typically, lower mileage corresponds to a higher price, while higher mileage suggests greater usage and potential repair needs. As such, mileage is a critical factor influencing a consumer’s purchasing decision and the overall valuation of the vehicle.
The Agency further notes that the odometer reading constitutes a material term of the purchase agreement. Any falsification or concealment of this information compromises the consumer’s ability to make an informed decision, breaches contractual obligations and legal expectations, and, under Georgian law, qualifies as a misleading commercial practice.
In line with the Agency’s decision, the trader is required to provide accurate, transparent, and complete information regarding a vehicle’s mileage. Furthermore, the consumer who filed the complaint with the Agency is seeking a proportional reduction in the vehicle’s purchase price an appeal that the GCCA considers lawful and justified.
Accordingly, the Agency has granted the trader a one-month deadline to remedy the consumer’s infringed rights and address the consequences of the unfair commercial practice.