GCCA: ღონისძიების გაუქმების, გადადების შემთხვევაში tkt.ge-ს და biletebi.ge-ს მომხმარებლისთვის თანხის სრულად უკან დაბრუნება დაევალა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ(GCCA) შპს „თინეთის“ (www.tkt.ge ) და შპს „ელ.ბილეთების“  (www.biletebi.ge) მხრიდან „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევის ფაქტი დაადგინა. საკითხი ეხება - ღონისძიების გაუქმების ან გადადების შემთხვევაში, მომხმარებლის მიერ გადახდილი თანხის სრულად უკან დაბრუნებას.
საქმის შესწავლის პროცესში დადგინდა, რომ კონკრეტული ღონისძიების გაუქმების დროს,  მომხმარებლებმა მხოლოდ ბილეთის საფასური დაიბრუნეს, პლატფორმის მომსახურების საკომისიოს გამოკლებით. გამომდინარე იქიდან, რომ თანხის ჯამური გადახდა ხორციელდება ერთ პლატფორმაზე, ერთი ტრანზაქციის ფარგლებში  - ორივე ქმედება ურთიერთდაკავშირებულია და მათი ცალ-ცალკე განხილვა ბიზნეს-სამომხმარებლო ურთიერთობის ბალანსის დარღვევაა, რადგან თუ მომხმარებელი მომსახურების საკომისიოს არ გადაიხდის, ბილეთს ვერ შეიძენს და შესაბამისად ღონისძიებასაც ვერ დასწრება.
სააგენტო განმარტავს, რომ მომხმარებელი არ უნდა დაზარალდეს ღონისძიების გაუქმების ან გადადების გამო, რომელიც მის კონტროლს მიღმა მოხდა. კერძოდ, თუ ღონისძიება ორგანიზატორის ინიციატივით გაუქმდა, ორგანიზატორმა დაარღვია ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვალდებულება. შესაბამისად, GCCA-ს პოზიციით, მომხმარებლებმა, რომლებიც www.biletebi.ge-სა და www.tkt.ge-ზე შეიძინეს ბილეთები, ღონისძიების გაუქმების/გადადების შემთხვევაში, უნდა მიიღონ ბილეთში გადახდილი თანხა სრულად, მათ შორის საიტის მომსახურების საკომისიოც. აღნიშნული გადაწყვეტილება დაეფუძნა როგორც საქართველოს კანონმდებლობას, ისე ევროკავშირის შესაბამის დირექტივებსა და საერთაშორისო პრაქტიკას.
აღნიშნული ორი საქმის შესწავლის ფარგლებში, GCCA-ის მიერ დადგინდა - ღონისძიების გაუქმების, გადადების შემთხვევაში თანხის სრულად დაბრუნების სტანდარტი.  სააგენტოს გადაწყვეტილებით, მოვაჭრეებს დაევალათ - ერთი თვის ვადაში,  მომხმარებელთა უფლებები აღადგინონ და თავისი სავაჭრო პოლიტიკა კანონის მოთხოვნებს შეუსაბამონ.

GCCA: tkt.ge and biletebi.ge required to fully refund consumers in case of event cancellation or postponement
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has identified violations of the Law of Georgia on Consumer Rights Protection by LLC “Tineti” (www.tkt.ge) and LLC “El.Biletebi” (www.biletebi.ge). The violations concern the failure to provide full refunds to consumers for events that were canceled or postponed.
The investigation revealed that in the event of cancellations, consumers were refunded only the ticket price, excluding the platform’s service fee. As the full payment including the service fee is processed as a single transaction, separating the two components undermines the fairness of the business-to-consumer relationship. Since consumers are unable to purchase a ticket without paying the mandatory service fee, the fee is considered an inseparable part of accessing the event.
The GCCA emphasizes that consumers should not suffer financial loss due to event cancellations or postponements beyond their control. When an event is canceled at the organizer’s initiative, it constitutes a breach of contractual obligations. Accordingly, the GCCA mandates that consumers who purchased tickets through www.tkt.ge or www.biletebi.ge must receive a full refund, including the platform’s service fee, in the event of cancellation or postponement. This decision aligns with Georgian legislation, European Union directives, and international best practices.
Following the investigation of these two cases, the GCCA has established a binding standard requiring full refunds—including service fees—for all canceled or postponed events. The companies have been instructed to restore affected consumer rights and to bring their commercial practices into full compliance with legal requirements within one month.
As a result of investigating these two cases, the GCCA established a standard requiring full refunds, including service fees, for canceled or postponed events. The Agency has ordered the companies to restore consumer rights and align their commercial policies with legal requirements within one month.