GCCA-მა „მეამას“ მიერ მომხმარებლის უფლებების სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე საქმის შესწავლა პირობითი ვალდებულებების აღების შესახებ შეთანხმების გაფორმებით დაასრულა
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ შპს „მეამას“ მიერ „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე საქმის შესწავლა პირობითი ვალდებულებების აღების შესახებ შეთანხმების გაფორმებით დაასრულა.
კერძოდ, საქმე ეხებოდა მომხმარებლის უკმაყოფილებას „მეამას“ აპარატიდან ყავის კაფსულის შეძენასთან დაკავშირებით, რა დროსაც, მისი მტკიცებით, პროდუქტის მიღება ვერ მოხერხდა, თუმცა მიუხედავად ამისა, ანგარიშიდან თანხა მაინც ჩამოეჭრა. განმცხადებელი კომპანიისგან ითხოვდა თანხის დაბრუნებას, რასთან დაკავშირებითაც მიმართა კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს.
საქმის შესწავლის პროცესში, მოვაჭრემ სააგენტოს კანონის სავარაუდო დარღვევის აღმოსაფხვრელად პირობითი ვალდებულებების აღება შესთავაზა. შეთავაზების განხილვის შედეგად სააგენტომ მიიჩნია, რომ პირობითი ვალდებულებების შესრულების შემთხვევაში აღარ იარსებებდა კანონის სავარაუდო დარღვევის რისკი, შესაბამისად, საქმის შესწავლა პირობითი ვალდებულებების აღების შესახებ შეთანხმების გაფორმებით დასრულდა.
სააგენტოს გადაწყვეტილებით, მოვაჭრეს დაევალა: კომპანიის შიდა პოლიტიკის გამოსწორება და კანონმდებლობის მოთხოვნებთან შესაბამისობაში მოყვანა, მომხმარებლისთვის ინფორმაციის მიწოდების ფორმის შემუშავება ქართულ ენაზე - მკაფიო და გასაგები სახით, პროდუქციასა და მომსახურებაზე გასაყიდი ფასისა და ერთეულის ფასის მკაფიო და გასაგები ფორმით მითითება, საგარანტიო პირობების მკაფიო ფორმულირება და იმ მომხმარებელთა უფლებების აღდგენა, რომელთა უფლებებიც, სავარაუდოდ, დაირღვა კანონის მოთხოვნათა შეუსრულებლობის შედეგად.

The Georgian Competition and Consumer Agency has concluded its investigation into an alleged violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by „Meama” Ltd, through the execution of a commitment agreement.
The case originated from a consumer complaint concerning the purchase of a coffee capsule from a Meama device, where the consumer reported that the product was not received despite payment being deducted. After unsuccessfully seeking reimbursement from the company, the complainant approached the GCCA for assistance.
During the investigation, Meama Ltd. proposed a set of conditional commitments aimed at remedying the alleged violation. Following a comprehensive assessment, the GCCA determined that the implementation of these commitments would eliminate the risk of a potential breach of the law. Accordingly, the investigation was finalized with the signing of the commitment agreement.
Under the GCCA’s decision, „Meama“ is required to: Revise its internal policies to ensure full compliance with legislative requirements; Develop a clear and comprehensible information provision form in the Georgian language; Indicate the selling price and unit price of products and services in a transparent and accessible manner; Clearly formulate warranty conditions; Restore the rights of consumers whose interests may have been infringed due to non-compliance with legal obligations.