13-15 ნოემბერს, საქართველო კონკურენციისა და მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ IV საერთაშორისო კონფერენციას უმასპინძლებს
2025 წლის 13-15 ნოემბერს, საქართველო კონკურენციისა და მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ IV საერთაშორისო კონფერენციას უმასპინძლებს.
ღონისძიების ფარგლებში, 18 ქვეყნის კონკურენციისა და მომხმარებელთა დაცვის სფეროში მომუშავე სხვადასხვა უწყების ხელმძღვანელი პირები და მსხვილი საერთაშორისო ორგანიზაციების (World Bank, UNCTAD, OECD, ICN, ICPEN, Consumers International) წარმომადგენლები, საქართველოს მარეგულირებელი უწყებების ხელმძღვანელებთან და დარგის ექსპერტებთან ერთად, კონკურენციის პოლიტიკის საკითხებს, მომხმარებელთა უფლებების დაცვის თანამედროვე პრაქტიკას, ამ მიმართულებებით არსებულ გამოწვევებსა და მარეგულირებელი უწყებების მიერ განხორციელებული აქტივობებს განიხილავენ.
3-დღიანი ღონისძიება კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს, ეროვნული ბანკის, ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის, დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის და კომუნიკაციების კომისიის ერთობლივი ორგანიზებით იმართება. საერთაშორისო კონფერენცია მიზნად ისახავს სამართლიანი კონკურენციის პრინციპების გაძლიერებასა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მიმართულებით საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარებას.
კონფერენციის ფარგლებში, 9 პანელური დისკუსია, მათ შორის 3 - საერთაშორისო და ერთი სექტორული კვლევის პრეზენტაციაა დაგეგმილი, რომელთა ფარგლებშიც მონაწილეები შემდეგ ძირითად თემებზე იმსჯელებენ: კონკურენციის პოლიტიკის როლი ეკონომიკის რეგულირებულ სექტორებში; მოწყვლადი მომხმარებლების დაცვის თანამედროვე მიდგომები; მომხმარებლის უფლებების დაცვა ციფრულ სივრცეში; კონცენტრაციების კონტროლი თანამედროვე გლობალური დღის წესრიგის კონტექსტში; ინოვაციასა და რეგულირებას შორის ბალანსი; ტრანსსასაზღვრო თანამშრომლობისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების როლი მომხმარებელთა დაცვის გაძლიერებაში.
მსჯელობაში აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ორგანოების, საჯარო უწყებების, აკადემიური წრეების და ბიზნესსექტორის წარმომადგენლები ჩაერთვებიან. ჯამში, საერთაშორისო კონფერენციაში მონაწილეობას მიიღებს 250 დელეგატი და 50-მდე ადგილობრივი და საერთაშორისო სპიკერი.
კონფერენციის ფარგლებში, ასევე, დაგეგმილია თანამშრომლობის მემორანდუმის ხელმოწერა კოლეგა უწყებებს შორის, რაც ხელს შეუწყობს საერთაშორისო პარტნიორობის გაღრმავებასა და სისტემური თანამშრომლობის გაძლიერებას.
საერთაშორისო კონფერენცია საქართველოში 2022 წლიდან იმართება. გასულ წელს გამართულ კონფერენციას 12 ქვეყნის დელეგაცია, 50-ზე მეტი საერთაშორისო და ადგილობრივი სპიკერი და 300-ზე მეტი დელეგატი ესწრებოდა. შარშანდელ კონფერენციაში ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების, მათ შორის - ICN, UNCTAD, OECD, The EU DG COMP, The EU DG JUSTICE ჩართულობით, 6 სამუშაო სესია და 2 საერთაშორისო პანელური დისკუსია გაიმართა.

From 13 to 15 November 2025, Georgia will host the IV International Conference on Competition and Consumer Protection.
The conference will bring together senior officials from 18 countries, representing national authorities in the fields of competition and consumer protection, alongside delegates from leading international organizations, including the World Bank, UNCTAD, OECD, ICN, ICPEN, and Consumers International. Together with representatives of Georgia’s regulatory institutions and leading experts, participants will discuss key issues in competition policy, modern practices in consumer protection, prevailing challenges, and the activities implemented by regulatory bodies in these areas.
The three-day event is jointly organized by the Georgian Competition and Consumer Agency, the National Bank of Georgia, the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission, the Insurance State Supervision Service of Georgia, and the Communications Commission. The conference aims to strengthen the principles of fair competition and promote the exchange of best international and local practices in the field of consumer protection.
The agenda will feature nine panel discussions, including three international sessions and the presentation of a sectoral study. The panels will focus on a range of timely and relevant topics, such as: The role of competition policy in regulated sectors of the economy; Modern approaches to protecting vulnerable consumers; Consumer protection in the digital environment; Merger control in the context of the global policy agenda; Balancing innovation and regulation; The role of cross-border cooperation and international organizations in strengthening consumer protection.
The discussions will involve representatives of the executive and legislative bodies, public authorities, academia, and the business community. Overall, the conference is expected to bring together around 250 delegates and up to 50 distinguished local and international speakers.
Within the framework of the conference, partner authorities will sign a Memorandum of Understanding aimed at deepening international collaboration and strengthening institutional ties.
The International Conference on Competition and Consumer Protection has been held in Georgia since 2022. The previous conference brought together delegations from 12 countries, featuring more than 50 speakers and over 300 participants. The 2024 conference included six thematic sessions and two international panel discussions, with active participation from organizations such as ICN, UNCTAD, OECD, the EU DG COMP, and the EU DG JUSTICE.