GCCA-მა სამშენებლო ზედამხედველობის მიმართულებით გამოცხადებულ ტენდერებში მონაწილე 11 კომპანიის მიმართ მოკვლევა დაიწყო
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, სამშენებლო ზედამხედველობის მიმართულებით, 2022-2025 წლებში გამოცხადებულ ტენდერებში მონაწილე 11 კომპანიის მიმართ სავარაუდო შეთანხმებული ქმედებების ფაქტებზე მოკვლევა დაიწყო.
მოკვლევის დაწყების საფუძველს საქართველოს რეგიონული განვითარების სამინისტროს მომართვა წარმოადგენდა, რომელშიც მითითებული იყო, რომ სახელმწიფო რწმუნებულების ადმინისტრაციების მიერ სხვადასხვა ტენდერზე დაკვირვებისას, გამოიკვეთა გარემოებები, რომლებიც, სავარაუდოდ, შესაბამისობაში არ იყო, ან არღვევდა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონს და შესაბამისი ღონისძიებების გატარებას საჭიროებდა.
კერძოდ, ტენდერებზე დაკვირვების შედეგად, გამოიკვეთა გარემოებები, რომლებიც - შპს „ჯეოექსპერტის“, შპს „ზაისი და კომპანიის“, შპს „საინჟინრო მონიტორინგის ჯგუფის“, შპს „ინსპექტ-ას“, შპს „ოპტიმალ გრუპ+ის“, შპს „ექსპერტ ჰაუსის“, შპს „სქაისქეიფერის“, შპს „თი აი ეი ჯი აუდიტესკორტის“, შპს „ქრიზოლითი+ის“, შპს „მშენ-ექსპერტი+ისა“ და შპს „მეგამშენის“ მხრიდან, 2022-2025 წლებში, რაჭის, სამეგრელოს, გურიის, მცხეთა-მთიანეთის, შიდა ქართლის, ქვემო ქართლის, იმერეთის, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის რეგიონებში სამშენებლო ზედამხედველობის მიმართულებით გამოცხადებულ ტენდერებთან დაკავშირებით სავარაუდო შეთანხმებულ ქმედებებს შეეხებოდა.
სააგენტოს მიერ ჩატარებული ანალიზის შედეგად, მართლაც გამოვლინდა ცალკეული გარემოებები, რაც ქმნიდა გონივრულ ეჭვს, რომ ეკონომიკურ აგენტთა შორის შესაძლებელი იყო, ადგილი ჰქონოდა შეთანხმებულ ქმედებას, რის შემდეგაც GCCA-მა მოკვლევა დაიწყო.
მიმდინარე წელს, სააგენტომ, ჯამში, 3 მოკვლევა დაასრულა, საიდანაც ორ შემთხვევაში  ეკონომიკურ აგენტთა მხრიდან დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების, კერძოდ, კი არასამართლიანად მაღალი ფასების გამოყენების ფაქტები დადგინდა.  ერთი მოკვლევის შემთხვევაში კი დარღვევა არ დადასტურდა. ამ დროისთვის, მიმდინარე რეჟიმშია 2  მოკვლევა -  დომინანტური მდგომარეობის შესაძლო ბოროტად გამოყენებისა და სავარაუდო შეთანხმებული ქმედებების ფაქტებზე.

The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has initiated an investigation into 11 companies that participated in construction supervision tenders announced between 2022 and 2025, based on indications of potential concerted practices.
The investigation was launched pursuant to a request from the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia. The request indicated that observations made by the administrations of State Representatives across various tenders had revealed circumstances that appeared to be inconsistent with or potentially in breach of the Law of Georgia on Competition, thereby requiring appropriate action.
Specifically, the tender monitoring process identified circumstances suggesting possible concerted practices by the following companies in relation to construction supervision tenders announced between 2022 and 2025 in the regions of Racha, Samegrelo, Guria, Mtskheta-Mtianeti, Shida Kartli, Kvemo Kartli, Imereti, Samtskhe-Javakheti, and Kakheti:
LLC GeoExpert, LLC Zaisi & Company, LLC Engineering Monitoring Group, LLC Inspect-AS, LLC Optimal Group+, LLC Expert House, LLC SkyScaper, LLC TIAG Auditescort, LLC Chrizoliti+, LLC Mshen-Expert+, and LLC Megamsheni.
The Agency’s preliminary analysis identified multiple factors giving rise to a reasonable suspicion that coordinated conduct may have occurred among the undertakings concerned. Consequently, GCCA formally initiated an investigation.
During the current year, the Agency has concluded three investigations. In two instances, infringements were confirmed, involving abuse of a dominant position, specifically through the imposition of unfairly high prices. In one case, no violation was established. Currently, two investigations remain ongoing, one concerning alleged abuse of a dominant position and the other relating to potential concerted practices.