საქართველოს მომხმარებლის დაცვის ეროვნული სტრატეგიის მმართველმა კომიტეტმა მომხმარებლის დაცვის ეროვნული სტრატეგიის 2026 წლის სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა. გეგმა მიზნად ისახავს მომხმარებელთა უფლებების ეფექტიან დაცვას, არსებული ტენდენციების შესაბამის რეაგირებას და საერთაშორისო სტანდარტებთან, საუკეთესო პრაქტიკასთან თანხვედრას.
კომიტეტის წევრების შეხვედრის ფარგლებში, ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე მომხმარებელთა უფლებების დაცვის სფეროში არსებული ძირითადი ტენდენციები, მიმდინარე პრაქტიკა და გამოწვევები მიმოიხილეს.
შეხვედრის მონაწილეებმა ყურადღება გაამახვილეს მომხმარებელთა დაცვის მექანიზმების განვითარების საჭიროებებზე, სამართლებრივი და ინსტიტუციური ჩარჩოს გაძლიერებაზე, მომხმარებელთა ცნობიერების ამაღლების მნიშვნელობასა და სხვადასხვა სექტორში რეგულირების პრაქტიკის გაუმჯობესებაზე. ასევე, აღინიშნა უწყებათაშორისი კოორდინაციისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაგრძელების აუცილებლობა.
სტრატეგიის მმართველი კომიტეტის შემადგენლობაში არიან მომხმარებელთა უფლებების დაცვის სფეროში ჩართული სახელმწიფო უწყებები - კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს, სემეკის, კომუნიკაციების კომისიის, დაზღვევის ზედამხედველობის სახელმწიფო სამსახურის, ეროვნული ბანკის და სურსათის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლები.

The Steering Committee of Georgia’s National Consumer Protection Strategy has approved the Strategy’s 2026 Action Plan. The Action Plan aims to ensure the effective protection of consumer rights, provide timely and appropriate responses to emerging trends, and ensure alignment with international standards and best practices.
Within the framework of the Committee meeting, participants reviewed key developments, prevailing practices, and existing challenges in the field of consumer rights protection at both the national and international levels.
Committee members emphasized the importance of further strengthening consumer protection mechanisms, enhancing the legal and institutional framework, raising consumer awareness, and improving regulatory practices across various sectors. Particular attention was given to the continued need for effective interagency coordination and the further development of international cooperation.
The Steering Committee comprises representatives of public authorities involved in consumer rights protection, including the Competition and Consumer Protection Agency, the National Bank of Georgia, the National Energy and Water Supply Regulatory Commission of Georgia, the Communications Commission, the State Insurance Supervision Service of Georgia and the National Food Agency.