GCCA-ი, მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით, 2025 წლის სტატისტიკას აქვეყნებს - განცხადებების რაოდენობა 65 %-ით არის გაზრდილი
GCCA-ი, მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით, 2025 წლის სტატისტიკას აქვეყნებს.
მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით, 2025 წელს, GCCA-ში - 1470 განაცხადი დაფიქსირდა, ხოლო შემოსული ზარების რაოდენობამ 5450 შეადგინა. შემოსული განცხადებების რაოდენობა, 2024 წელთან შედარებით, 65 %-ით არის გაზრდილი.
დასრულებული საქმეების 90 % მომხმარებლების სასარგებლოდ გადაწყდა და მათ 1 მლნ ლარზე მეტი აუნაზღაურდათ.
საანგარიშო პერიოდში, GCCA-ის გადაწყვეტილებით, მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 183 დარღვევის ფაქტი დადასტურდა - 288 საქმეზე. GCCA-ის მიერ დაკისრებული ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო 85 მოვაჭრეს - 139 საქმეზე დაეკისრა ჯარიმა, ჯამში - 135955 ლარის ოდენობით. ამასთან, მომხმარებლის სასარგებლოდ, პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 182 საქმეზე - 161 შეთანხმება გაფორმდა, რაც ნიშნავს, რომ მოვაჭრეებმა აიღეს ვალდებულებები - საქმიანობის შიდა პოლიტიკა შეცვალონ და იმ მომხმარებელთა უფლებები აღადგინონ, რომელთაც, სავარაუდოდ, წარსულში არსებული სავაჭრო პოლიტიკის შედეგად ზიანი მიადგათ.
ამასთან, 2025 წელს, მომხმარებლის მიერ შემოსული განაცხადების 66 % ონლაინ ვაჭრობის ფაქტს ეხებოდა, ხოლო 34 % ნივთის ადგილზე შეძენის შემთხვევას. ადგილმდებარეობის მიხედვით, სააგენტოსთვის მომართვიანობისას, დიდი წილი - 79 % თბილისს უჭირავს, შემდეგ კი მოდის რეგიონები - აჭარა 5 %, იმერეთი 4 %, კახეთი 2 %, ქვემო ქართლი 2 %, შიდა ქართლი 2 %, სამეგრელო - ზემო სვანეთი 2 % და სხვ.
2025 წლის მონაცემებით, თანხის უკან დაბრუნების მოთხოვნაზე დაფიქსირდა 465 განაცხადი, ნაკლიანი ნივთის შეკეთებასა ან დაბრუნებაზე 484, ნაკლოვანი მომსახურებისას უფლების აღდგენაზე 273, დადგენილ ვადაში საქონლის მიწოდებაზე 112, შეცდომაში შემყვანი საქმიანობის აკრძალვაზე 46, ხოლო სხვა დანარჩენზე - 90. სექტორების მიმართულებით, სტატისტიკის თანახმად, 73 %-ს საბითუმო და საცალო ვაჭრობის სექტორი იკავებდა, ტრანსპორტი და დასაწყობება 12 %, ხელოვნება, გართობა და დასვენება - 5 %, ხოლო სხვა სახის საქმიანობები 10 %.

The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has published its consumer rights protection statistics for 2025.
During the reporting period, the Agency received 1,470 consumer applications and handled 5,450 hotline calls, marking a 65% increase in applications compared to the previous year.
90% of concluded cases were decided in favor of consumers, with total compensation exceeding GEL 1 million.
During the reporting period, the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) identified 183 violations of consumer group rights in 288 cases. Due to non-compliance with obligations imposed by the GCCA, 85 traders were fined in 139 cases, with total penalties amounting to 135 955 GEL. For consumer protection, 161 commitment agreements were signed in 182 cases, where traders committed to modifying their internal business policies and restoring the rights of affected consumers who suffered due to unfair business practices.
In 2025, 66% of submitted applications concerned online transactions, while 34% related to in-person purchases. From a regional perspective, Tbilisi accounted for the largest share of applications (79%), followed by Adjara and Imereti (5%). Kakheti, Kvemo Kartli, Shida Kartli, and Samegrelo-Zemo Svaneti each represented 2%, and etc.
Based on 2025 data, the demand for a refund is 465, the repair or replacement of defective items is 484, 273 for restoring the right to a defective service, ensuring delivery of goods within the stipulated period 112, 46 related to the prohibition of misleading practices, and the rest is 90. According to the statistics, 73% of the applications related to the wholesale and retail sector, followed by transport and warehousing with 12%. The arts, entertainment, and recreation sector accounted for 5%, while the remaining 10% concerned other types of economic activities.