GCCA-მა უმაღლესი განათლებისა და სამედიცინო მომსახურების მიწოდების სფეროში განსახორციელებელი კონცენტრაცია კონკურენტულ გარემოსთან თავსებადად ცნო
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ შპს „ევროპის უნივერსიტეტის“ მიერ შპს „წმინდა მიქაელის ჰოსპიტლის“ 100%-იანი წილის შეძენის გზით განსახორციელებელი კონცენტრაცია კონკურენტულ გარემოსთან თავსებადად ცნო.
შპს „ევროპის უნივერსიტეტის“ საქმიანობის სფეროს უმაღლესი განათლების მიწოდება წარმოადგენს, ხოლო შპს „წმინდა მიქაელის ჰოსპიტალი“ და შპს „ევროპის უნივერსიტეტის“ მიერ კონტროლირებადი ა(ა)იპ „ჯო ენის საუნივერსიტეტო ჰოსპიტალი“ სამედიცინო მომსახურების მიწოდების ბაზარზე საქმიანობენ.
ბაზარზე კონცენტრაციის შესაძლო ეფექტის შეფასება განხორციელდა ქვეყანაში მოქმედი სტაციონარული სამედიცინო დაწესებულებების, როგორც სტაციონარული, ასევე ამბულატორიული მომსახურებების ჭრილში, საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში და მის მიღმა მიღებული შემოსავლების მიხედვით.
მონაცემები დამუშავდა როგორც 2024 წლის, ასევე 2025 წლის ცხრა თვის შედეგების გათვალისწინებით.
განხორციელებული ანალიზის შედეგად დადგინდა, რომ ბაზარი ყველა ზემოაღნიშნული მიმართულებით დაბალკონცენტრირებულია და კონცენტრაციაში მონაწილე და მათთან დაკავშირებული სუბიექტების საბაზრო წილები მცირეა. ასევე, უმნიშვნელოა ბაზრის კონცენტრაციის ჰერფინდალ-ჰირშმანის ინდექსის ზრდის მაჩვენებელიც. შესაბამისად, დადგინდა, რომ განსახორციელებელი კონცენტრაცია ბაზარზე არსებით გავლენას არ მოახდენს და კონკურენტულ გარემოსთან თავსებადია.
GCCA-სთვის წინასწარ სავალდებულო წერილობით შეტყობინებას ექვემდებარება კონცენტრაცია, თუ მისი მონაწილე პირების ჯამური ერთობლივი შემოსავალი, საქართველოს ტერიტორიაზე, წინა ფინანსური წლის მდგომარეობით, 20 მილიონ ლარს აღემატება და ამასთან, კონცენტრაციის მონაწილე მინიმუმ ორი პირიდან თითოეულის ერთობლივი შემოსავალი 5 მილიონ ლარზე მეტია. GCCA-ის გვერდის ავლით, მის მიერ შეტყობინების განხილვამდე, ან უარყოფითი დასკვნის მიუხედავად, სავალდებულო შეტყობინებას დაქვემდებარებული კონცენტრაციის განხორციელების შემთხვევაში, შეტყობინების წარდგენის ვალდებულების მქონე პირი ჯარიმდება.
2025 წელს საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ 18 კონცენტრაციაზე გასცა თანხმობა.

The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has concluded that the concentration to be implemented through the acquisition of 100% of the shares of “St. Michael’s Hospital” LLC by “European University” LLC is compatible with the competitive environment.
“European University” LLC operates in the higher education sector, while “St. Michael’s Hospital” LLC and the Legal Entity of Public Law (LEPL) “Jo Ann University Hospital”, which is controlled by “European University” LLC, operate in the healthcare services market.
The assessment of the potential effects of the concentration was conducted with respect to inpatient medical institutions operating in Georgia and covered both inpatient and outpatient healthcare services. The analysis was based on revenues generated within the framework of the Universal Healthcare State Program as well as revenues obtained outside the program.
The analysis was carried out using data from 2024, along with the results for the first nine months of 2025.
The assessment established that the market is low-concentrated across all examined segments and that the market shares of the parties to the concentration, as well as those of their affiliated entities, are limited. Furthermore, the increase in the Herfindahl-Hirschman Index (HHI) was found to be insignificant. Accordingly, the Agency determined that the planned concentration will not have a significant impact on the market and is compatible with the competitive environment.