კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ შპს „აიფონ ჯორჯიას“ დარღვევა დაუდგინა
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ შპს „აიფონ ჯორჯიას“ (ტექნოლაბი) მიერ „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევის ფაქტი დაადგინა.
კერძოდ, მომხმარებელმა GCCA-ის მიმართა პრეტენზიით, რომ მაღაზიაში შეძენილი პროდუქცია გამოსადეგი არ აღმოჩნდა  მისი ფუნქციური დანიშნულებით გამოსაყენებლად, რასთან დაკავშირებითაც თავდაპირველად მომხმარებელმა მოვაჭრესაც მიმართა, თუმცა ამ უკანასკნელის მხრიდან ფაქტს რეაგირება არ მოჰყოლია.
მოვაჭრის მიერ აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით სააგენტოში წარმოდგენილი პოზიციის თანახმად, მომხმარებელი პროდუქტს არასწორად იყენებდა. მტკიცებულებების შესწავლის შედეგად, სააგენტომ დაადგინა, რომ მომხმარებელს არ მიეწოდა საქონლის შესახებ არსებითი ინფორმაცია. სააგენტომ წარმოდგენილი მტკიცებულებების შეფასებისა და შესწავლის შედეგად, მოვაჭრე - შპს „აიფონ ჯორჯიას“ დაუდგინა ინფორმაციის მიწოდების ძირითადი ვალდებულებისა და უნაკლო საქონლის გადაცემის ვალდებულების დარღვევის ფაქტები.
კომპანიას დაევალა, ერთი თვის ვადაში აღადგინოს მომხმარებელთა დარღვეული უფლებები და სავაჭრო პოლიტიკა კანონის მოთხოვნებს შეუსაბამოს.

The Georgian Competition and Consumer Agency establishes a violation by “iPhone Georgia”
The Georgian Competition and Consumer Agency has found that LLC “iPhone Georgia” (Technolab) violated the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights.
A consumer filed a complaint with the GCCA alleging that the product purchased from the trader was unfit for its intended use. Although the consumer initially addressed the issue directly with the trader, no effective response or remedial measures were undertaken.
As part of the examination of the case, the trader argued that the product had been used incorrectly by the consumer. However, following a thorough examination of the case materials and the evidence obtained, the Agency concluded that the consumer had not been provided with essential information regarding the product. On the basis of the evidence assessed, the Agency determined that LLC “iPhone Georgia” violated its mandatory obligations to provide essential information to consumers and to supply goods that comply with the requirements of defect-free products.
The Agency ordered the company to restore the violated consumer rights within one month and to align its trading policy with the requirements of the applicable legislation.