GCCA-ი აგროქიმიკატებისა და პესტიციდების ბაზრის მონიტორინგის შუალედურ ანგარიშს აქვეყნებს
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო აგროქიმიკატებისა და პესტიციდების ბაზრის მონიტორინგის შუალედურ ანგარიშს აქვეყნებს. შესაბამისი ბაზრების ანალიზი სააგენტომ 2025 წელს დაიწყო და მონიტორინგი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან აქტიური კოორდინაციით ხორციელდება.
შუალედური ანგარიშის თანახმად, 2025 წელს, საქართველოში, 96 კომპანიის მიერ, ჯამურად 128.8 მლნ ლარის ღირებულების აგროქიმიკატების იმპორტი განხორციელდა, (2022 წელთან შედარებით 11 %-იანი ზრდა დაფიქსირდა), ხოლო პესტიციდების იმპორტი 164 კომპანიის მიერ განხორციელდა და ღირებულებამ, მთლიანობაში -  118.6 მლნ ლარი შეადგინა (რაც 2022 წელთან შედარებით 24 %-იანი ზრდა იყო).
აგროქიმიკატების იმპორტის ძირითადი ნაწილი საქართველოში რუსეთის ფედერაციიდან, თურქეთიდან და ევროპის ქვეყნებიდან, ხოლო პესტიციდების შემთხვევაში, ძირითადად, ჩინეთიდან, თურქეთიდან და ასევე ევროკავშირის ქვეყნებიდან ხორციელდებოდა.
შესწავლილი მონაცემების საფუძველზე, 2022-2025 წლებში, დაიდენტიფიცირდა 32 შესაბამისი ბაზარი აგროქიმიკატების, ხოლო 34 ბაზარი პესტიციდების მიმართულებით. სააგენტოს  პირველადი მონაცემებით, აგროქიმიკატების შემთხვევაში, 9 კომპანიას 14 სხვადასხვა იდენტიფიცირებულ ბაზარზე დომინანტური მდგომარეობის ფლობა დაუდასტურდა, ხოლო პესტიციდების შემთხვევაში - 7 კომპანიას 30 სხვადასხვა შესაბამის ბაზარზე.
ამასთან, კვლევის თანახმად, აგროქიმიკატების ნაწილში, 2022-2025 წლებში, დაიდენტიფიცირდა 75 შემთხვევა, როდესაც პროდუქციის იმპორტის დონიდან საცალო დონემდე ფასნამატი 100%-ს აღემატებოდა (საოპერაციო ხარჯებისა და გადასახადების გაუთვალისწინებლად). რაც შეეხება პესტიციდებს, ანალოგიურ პერიოდში, დაიდენტიფიცირდა 86 შემთხვევა, როდესაც ფასნამატი იმპორტიდან საცალო ქსელამდე ასევე 100%-ს აჭარბებდა.
გარდა ამისა, მონიტორინგის ფარგლებში დადგინდა, რომ პროდუქციის შეძენასთან დაკავშირებით კონსულტაციის გაწევა-მიღების პროცესი ქვეყანაში, პრაქტიკულად, რეგულირებული არ იყო.
მიმდინარე ანალიზის თანახმად, სააგენტოს შეფასებით, ზემოაღნიშნულმა ფაქტორებმა შესაძლოა, ბაზარზე ხელოვნური მოთხოვნით განპირობებული მაღალი ფასები და პროდუქციის ჭარბი მოხმარება განაპირობოს. სააგენტოს გადაწყვეტილებით, ბაზრებზე სამართლიანი გარემოს ფორმირების უზრუნველყოფის მიზნით, მიზანშეწონილია, რეგულირების პოლიტიკის ჩამოყალიბება.

The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has published an interim report within the framework of its ongoing monitoring of the agrochemicals and pesticides markets. The assessment of the relevant markets was initiated in 2025 and is being conducted in close coordination with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
According to the interim findings, in 2025 a total of GEL 128.8 million worth of agrochemicals was imported into Georgia by 96 undertakings, representing an increase of 11% compared to 2022. During the same period, pesticides were imported by 164 undertakings, with a total import value amounting to GEL 118.6 million, reflecting a 24% increase compared to 2022.
Agrochemical imports were predominantly sourced from the Russian Federation, Turkey and European countries. In the pesticides segment, imports were primarily sourced from China, Turkey and Member States of the European Union.
Based on the analysis of data covering the period 2022-2025, the Agency identified 32 relevant markets in the agrochemicals segment and 34 relevant markets in the pesticides segment. According to the Agency’s preliminary assessment, in the agrochemicals segment, 9 undertakings were found to hold dominant positions across 14 identified relevant markets, while in the pesticides segment, 7 undertakings were identified as holding dominant positions across 30 relevant markets.
The monitoring further revealed that between 2022 and 2025, 75 instances were identified in the agrochemicals segment where the price mark-up from import level to retail level exceeded 100%, excluding operating costs and taxes. In the pesticides segment, 86 comparable instances were identified during the same period, where the mark-up from import to retail likewise exceeded 100%.
In addition, the Agency established that the process of providing and receiving advisory services in connection with the purchase of these products is, in practice, not subject to a specific regulatory framework in Georgia.
According to the ongoing assessment, the Agency considers that the above-mentioned factors may contribute to artificially stimulated demand, elevated price levels and excessive consumption within the relevant markets. In order to promote a fair, transparent and well-functioning market environment, the Agency considers it appropriate to further develop a regulatory policy framework in this area.