GCCA-ი, მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით, მიმდინარე წლის ორი თვის სტატისტიკას აქვეყნებს.
მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით, მიმდინარე წლის იანვარ-თებერვალში, GCCA-ში - 388 განაცხადი დაფიქსირდა, ხოლო შემოსული ზარების რაოდენობამ 990 შეადგინა. შემოსული განცხადებების რაოდენობა, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 92 %-ით არის გაზრდილი.
საანგარიშო პერიოდში, GCCA-ის გადაწყვეტილებით, მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 51 დარღვევის ფაქტი დადასტურდა - 89 საქმეზე. GCCA-ის მიერ დაკისრებული ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო 24 მოვაჭრეს - 44 საქმეზე დაეკისრა ჯარიმა, ჯამში - 47 925 ლარის ოდენობით. ამასთან, მომხმარებლის სასარგებლოდ, პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 37 საქმეზე - 30 შეთანხმება გაფორმდა, რაც ნიშნავს, რომ მოვაჭრეებმა აიღეს ვალდებულებები - საქმიანობის შიდა პოლიტიკა შეცვალონ და იმ მომხმარებელთა უფლებები აღადგინონ, რომელთაც, სავარაუდოდ, წარსულში არსებული სავაჭრო პოლიტიკის შედეგად ზიანი მიადგათ.
ამასთან, საანგარიშო პერიოდში, მომხმარებლის მიერ შემოსული განაცხადების 65 % ონლაინ ვაჭრობის ფაქტს ეხებოდა, ხოლო 35 % ნივთის ადგილზე შეძენის შემთხვევას. ადგილმდებარეობის მიხედვით, სააგენტოსთვის მომართვიანობისას, დიდი წილი - 75 % თბილისს უჭირავს, შემდეგ კი მოდის რეგიონები - აჭარა 6 %, იმერეთი 5 %, ქვემო ქართლი 3 %, კახეთი 3 %, სამეგრელო ზემო-სვანეთი 2 % და სხვ.
მიმდინარე წლის 2 თვის მონაცემებით, თანხის უკან დაბრუნების მოთხოვნაზე დაფიქსირდა 122 განაცხადი, ნაკლიანი ნივთის შეკეთებასა ან შეცვლაზე 104, ნაკლოვანი მომსახურებისას უფლების აღდგენაზე 93, დადგენილ ვადაში საქონლის მიწოდებაზე 21, ხოლო სხვა დანარჩენზე - 48. სექტორების მიმართულებით, სტატისტიკის თანახმად, 65 %-ს საბითუმო და საცალო ვაჭრობის სექტორი იკავებდა, ტრანსპორტი და დასაწყობება 13 %, განთავსება და საკვების მიწოდება 3 %, ხელოვნება, გართობა და დასვენება - 2 %, ხოლო სხვა სახის საქმიანობები 17 %

The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has released its statistical overview for January-February 2026 in the direction of consumer rights protection.
In January of this year, the Agency received 388 consumer applications and handled 990 hotline calls, marking a 92% increase in applications compared to the previous year.
During the reporting period, the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) identified 51 violations of consumer group rights in 89 cases. Due to non-compliance with obligations imposed by the GCCA, 24 traders were fined in 44 cases, with total penalties amounting to 47 925 GEL. For consumer protection, 30 commitment agreements were signed in 37 cases, where traders committed to modifying their internal business policies and restoring the rights of affected consumers who suffered due to unfair business practices.
According to the reporting period, 65% of submitted applications concerned online transactions, while 35% related to in-person purchases. From a regional perspective, Tbilisi accounted for the largest share of applications 75%, followed by Adjara 6%, Imereti 5%, Kvemo Kartli 3% , Kakheti 3%, Samegrelo Zemo-Svaneti 3%, etc.
According to the data for the first two months of the current year, the demand for a refund is 122, the repair or replacement of defective items is 104, 93 for restoring the right to a defective service, 21 applications related to the delivery of goods within the legally established timeframe, and the rest is 48. According to the statistics, 65% of the applications related to the wholesale and retail sector, followed by transport and warehousing with 13%, the arts, entertainment, and recreation sector accounted for 2%, while the remaining 17% concerned other types of economic activities.