წინასწარ შეტყობინებას დაქვემდებარებული კონცენტრაციების სააგენტოს გვერდის ავლით შესაძლო განხორციელების ფაქტების გამოვლენისა და მათზე „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული შემდგომი რეაგირების ფარგლებში, კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, 2025 წლის IV კვარტალში განხორციელებულ 2 კონცენტრაციასთან დაკავშირებით, კანონის მოთხოვნების დარღვევისა და კონცენტრაციების სააგენტოსათვის შეტყობინების წარდგენის გარეშე განხორციელების ფაქტი გამოავლინა.
სააგენტოს გვერდის ავლით განხორციელებული კონცენტრაციების ფაქტებზე შესაბამისი ვალდებულების მქონე პირებს, ჯამში, 25 000 ლარის ოდენობის ჯარიმა დაეკისრათ.
დარღვევები დადგინდა შპს „საბა ინვესტის“ მიერ შპს „მედეგის“ 100%-იანი წილისა და ფ/პ გიორგი თვალაძის მიერ შპს „ფაინ თრი ინთერნეიშენალის“ 70%-იანი წილის შეძენის ფაქტებზე.
მათ, ასევე, განხორციელებული კონცენტრაციების თაობაზე შეტყობინების სააგენტოში წარდგენა დაევალათ.
სავალდებულო შეტყობინებას დაქვემდებარებული კონცენტრაციის GCCA-ის გვერდის ავლით, მის მიერ შესაბამისი გადაწყვეტილების მიღებამდე, ან უარყოფითი დასკვნის მიუხედავად განხორციელების შემთხვევაში, შეტყობინების წარდგენის ვალდებულების მქონე პირები ჯარიმდებიან. GCCA-სთვის წინასწარ სავალდებულო წერილობით შეტყობინებას ექვემდებარება კონცენტრაცია, თუ მისი მონაწილე პირების ჯამური ერთობლივი შემოსავალი საქართველოს ტერიტორიაზე, შეტყობინების წარმოდგენის ვალდებულების წარმოშობის წინა ფინანსური წლის მდგომარეობით, 20 მლნ ლარს აღემატება და ამასთან, კონცენტრაციის მონაწილე მინიმუმ ორი პირიდან თითოეულის ერთობლივი შემოსავალი 5 მლნ ლარზე მეტია. კონცენტრაციის შესახებ შეტყობინების განხილვის საფასურია 5000 ლარი.

GCCA imposes fines on two undertakings for implementing concentrations without prior notification
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA), in the course of enforcing the requirements of the Law of Georgia on Competition, identified two concentrations implemented in the fourth quarter of 2025 without submitting the required prior notification to the Agency.
As a result, the parties responsible for implementing the concentrations without prior notification were fined a total of GEL 25,000.
The violations were established in relation to the acquisition by LLC “Saba Invest” of a 100% equity interest in LLC “Medegi”, as well as the acquisition by natural person Giorgi Tvaladze of a 70% equity interest in LLC “Fine Tree International.”
The parties concerned were also instructed to submit the relevant concentration notifications to the Agency in accordance with the requirements of the applicable legislation.
In case of bypassing the Competition Agency subject to the mandatory notification, before the Agency reviews the notification or despite the negative conclusion, the person with the obligation to submit the notification shall be fined. In accordance with Georgian legislation, concentration is subject to notification to the Agency if the aggregate (total) joint income of its participants on the territory of Georgia, exceeds 20 million GEL and the joint income of at least two persons participating in the concentration exceeds 5 million GEL for the previous financial year. The fee for the review of a concentration notification amounts to GEL 5,000.
As of 2026, the GCCA has approved three concentrations as compatible with the competitive environment.