კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს ორგანიზებითა და WTO-ს ტექნიკური მხარდაჭერით, ვაჭრობაში დაცვითი ზომების, კერძოდ, ანტიდემპინგური ღონისძიებების თაობაზე ცნობიერების ამაღლების მიზნით შეხვედრა გაიმართა
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს ორგანიზებით, WTO-ის ვაჭრობაში დაცვითი ზომების, კერძოდ, ანტიდემპინგური ღონისძიებების თაობაზე ცნობიერების ამაღლების მიზნით, სასტუმრო „ბილტმორში“, დაინტერესებული მხარეების მონაწილეობით, შეხვედრა გაიმართა.
ღონისძიებას აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლები, ბიზნესასოციაციებისა და ანტიდემპინგური ღონისძიებების სისტემით დაინტერესებული კომპანიების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
შეხვედრის მთავარმა მომხსენებელმა, ვაჭრობის მსოფლიო ორგანიზაციის  წესების დეპარტამენტის (Rules Division) წარმომადგენელმა ექსპერტმა მაქსიმ შმელევმა ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და მათ ვაჭრობაში დაცვითი ზომების საერთაშორისო სამართლებრივი ჩარჩო და ანტიდემპინგური ღონისძიებების გამოყენების გლობალური ტენდენციები გააცნო. საუბარი შეეხო ანტიდემპინგური შესწავლის ეტაპებს, პროცესში ჩართული მხარეების როლსა და უფლებებს, ასევე შესწავლის ორგანოს ვალდებულებებს. ცალკე სესია დაეთმო შესწავლის დაწყების პროცედურებს, ადგილობრივი ინდუსტრიის განცხადების მოთხოვნებსა და მტკიცებულებების საკმარისობის კრიტერიუმებს.
2-დღიანი ღონისძიების ფარგლებში, ასევე, იმსჯელებენ დემპინგის დადგენის ნაწილში ნორმალური ღირებულების განსაზღვრის მიდგომებსა და ფასების სამართლიანი შედარების პრინციპებზე. შეხვედრის მონაწილეები განიხილავენ მტკიცებულებების საკმარისობის შეფასებისა და დაინტერესებული მხარეების მიერ  თანამშრომლობაზე უარის შემთხვევაში ხელმისაწვდომი ინფორმაციის გამოყენების საფუძვლებს. მიმოიხილავენ დემპინგურ ზღვარზე დაბალი ტარიფის დაწესების პრინციპებსა და ანტიდემპინგური ღონისძიებების გადახედვის (განმეორებითი შესწავლის) წარმოების პროცედურებს.
ვაჭრობის მსოფლიო ორგანიზაციის (WTO) ტექნიკური მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში გამართული 2-დღიანი ღონისძიების მიზანი საქართველოს საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენელთა ცნობიერების ამაღლებაა - WTO-ს ვაჭრობაში დაცვითი ზომების, კერძოდ, ანტიდემპინგური ღონისძიებების სამართლებრივი და მეთოდოლოგიური ჩარჩოს მიმართულებით. შეხვედრები შესწავლის ორგანოსა და სხვა შესაბამისი საჯარო უწყებების ინსტიტუციურ გაძლიერებას ემსახურება.

The Georgian Competition and Consumer Agency, with the support of the WTO, organised an awareness-raising meeting on WTO trade defence instruments, in particular anti-dumping measures
The Georgian Competition and Consumer Agency organised a meeting at the Biltmore Hotel to raise awareness of WTO trade defence instruments, in particular anti-dumping measures, bringing together relevant stakeholders. The event convened representatives of the executive and legislative branches of government, business associations, and companies interested in the anti-dumping framework.
The keynote speaker, Maxim Shmelev, Expert on Trade Remedies at the World Trade Organization (WTO), delivered a presentation outlining the international legal framework governing trade defence instruments and global trends in the application of anti-dumping measures. His presentation outlined the key stages of anti-dumping investigations, including the roles and rights of the parties involved in the process and the obligations of the investigating authority. A dedicated session also addressed the procedures for initiating anti-dumping investigations, including the requirements applicable to applications submitted by the domestic industry and the criteria for assessing the sufficiency of evidence.
Within the framework of the two-day event, participants will also discuss methodological approaches to determining normal value in anti-dumping investigations and the principles of fair price comparison. The discussions will further address the assessment of the sufficiency of evidence and the use of available information in cases where interested parties do not cooperate. Participants will also review the principle of applying duties lower than the dumping margin, as well as the procedures governing the review of anti-dumping measures.
The two-day event, organised within the framework of the WTO technical assistance programme, aims to enhance the awareness of representatives of Georgia’s public and private sectors regarding the legal and methodological framework governing WTO trade defence instruments, particularly anti-dumping measures. It also supports the institutional strengthening of the investigating authority and other relevant public institutions.