საქართველოში 2026 წლის პირველ კვარტალში 4093 კონცენტრაცია დარეგისტრირდა, მათ შორის 2 კონცენტრაცია, სავარაუდოდ, GCCA-სთან წინასწარ შეტყობინებას ექვემდებარებოდა, რასთან დაკავშირებითაც სააგენტომ საქმის წარმოება დაიწყო
წინასწარ შეტყობინებას დაქვემდებარებული კონცენტრაციების შესაძლო ფაქტების გამოვლენისა და მათზე რეაგირების მიზნით,  GCCA-მა 2026 წლის პირველ კვარტალში განხორციელებულ ორ კონცენტრაციასთან მიმართებით საქმის წარმოება დაიწყო.
აღნიშნულ პერიოდში, ქვეყანაში 4093 ტრანზაქცია დარეგისტრირდა. 4072 შემთხვევა არ აკმაყოფილებდა წინასწარი შეტყობინების ვალდებულების წარმოშობისთვის აუცილებელ კრიტერიუმებს, ხოლო 21 შემთხვევა შეფასდა კონცენტრაციად და დააკმაყოფილა წინასწარი შეტყობინების ვალდებულების წარმოშობისათვის აუცილებელი კრიტერიუმი ერთობლივი შემოსავლების ნაწილშიც.
აღნიშნული 21 შემთხვევიდან 19 მოექცა კონკურენციის კანონმდებლობით განსაზღვრულ გამონაკლისებში, რამაც ისინი სააგენტოსათვის წინასწარი შეტყობინების წარდგენის ვალდებულებისაგან გაათავისუფლა. რაც შეეხება დარჩენილ ორ შემთხვევას, იდენტიფიცირებული მონაცემების მიხედვით, სავარაუდოდ, ადგილი ჰქონდა კონცენტრაციის თაობაზე სააგენტოსთვის წინასწარი შეტყობინების ვალდებულებას. შესაბამისად, GCCA-მა აღნიშნულ ორ კონცენტრაციასთან დაკავშირებით საქმის წარმოება დაიწყო.
2025 წელს, GCCA-მა თანხმობა გასცა 18-კონცენტრაციაზე, ხოლო 2026 წელს, არსებული მდგომარეობით, თანხმობა გაცემულია 5-კონცენტრაციაზე.

In Georgia, a total of 4,093 transactions were registered in the first quarter of 2026. According to the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA), two of these transactions were preliminarily identified as potentially subject to merger control notification requirements, on the basis of which the Agency initiated formal proceedings.
In order to identify potential concentrations subject to mandatory prior notification and to ensure the effective enforcement of competition legislation, the Georgian Competition and Consumer Agency GCCA initiated proceedings in respect of two concentrations implemented in the first quarter of 2026.
During the reporting period, a total of 4093 concentrations were registered in Georgia. Of these, 4,072 cases did not meet the criteria that would give rise to the obligation of prior notification. A further 21 transactions were assessed as concentrations meeting the applicable turnover thresholds, thereby giving rise to a potential pre-notification requirement.
Of these 21 cases, 19 fell within statutory exemptions provided for under the competition legislation and were therefore not subject to a notification obligation. In the remaining two cases, the available information indicated a potential breach of the obligation to notify the concentration prior to its implementation. Accordingly, the GCCA initiated proceedings to examine these transactions.
In 2025, the GCCA approved 18 concentrations. In 2026, as of the current reporting period, the Agency has approved 5 concentrations.