GCCA-მა რესტორან „ხინკლის სახლს“ კანონდარღვევა დაუდგინა - კომპანია საცნობარო (კვების) მენიუში მომხმარებელს არ აწვდიდა ინფორმაციას საქონლის საბოლოო ფასის შესახებ - მენიუში მითითებულ ფასებს ემატებოდა მომსახურების 15 %
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ შპს „გულიანს“ (რესტორანი „ხინკლის სახლი“) „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევის ფაქტი დაუდასტურა. საქმეში არსებული ფაქტობრივი გარემოებების შესწავლის შედეგად დადგინდა, რომ კომპანია საცნობარო (კვების) მენიუში მომხმარებელს არ აწვდიდა ინფორმაციას საქონლის საბოლოო ფასის შესახებ - მენიუში მითითებულ ფასებს ემატებოდა მომსახურების 15 %.
სააგენტოს შეფასებით, მენიუებში, როდესაც მოვაჭრე დამატებით მომსახურების გადასახადს უთითებს მხოლოდ პროცენტის სახით, მომხმარებელს კი საბოლოო ფასის შესახებ ინფორმაციის მისაღებად უწევს ზედმეტი კალკულაცია და ეს ხარჯი მისთვის გარდაუვალია, წარმოადგენს მოვაჭრის მიერ განხორციელებულ უსამართლო კომერციულ საქმიანობას. მომხმარებელს არ უნდა უწევდეს დამატებითი ქმედების განხორციელება (მაგალითად, საბოლოო ფასის დამოუკიდებლად დაანგარიშება და პროცენტის გამოთვლა), რათა მიიღოს კანონით გათვალისწინებული ინფორმაცია წინასწარ, სახელშეკრულებო ურთიერთობაში შესვლამდე.
სააგენტოს გადაწყვეტილებით, კანონდარღვევის აღმოფხვრის მიზნით, მოვაჭრეს დაევალა - ერთი თვის ვადაში, საცნობარო (კვების) მენიუში შეიტანოს ცვლილება და მომხმარებელს მიაწოდოს ინფორმაცია საქონლის საბოლოო ფასის შესახებ, რომელშიც მითითებული იქნება დამატებული ღირებულების გადასახადი და ყველა სხვა გადასახადი/ხარჯი, მათ შორის, მომსახურების გადასახადი.
კანონმდებლობის შესაბამისად, სააგენტოს გადაწყვეტილების დადგენილ ვადაში შეუსრულებლობის, ან არაჯეროვნად შესრულების შემთხვევაში, მოვაჭრეს ეკისრება ჯარიმა, რომლის ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს მოვაჭრის წინა ფინანსური წლის წლიური ბრუნვის 2 %-ს. 12 თვის განმავლობაში, მოვაჭრის მიერ დარღვევის გამეორება დაკისრებული ჯარიმის გაორმაგებას გამოიწვევს.

GCCA establishes violation by Restaurant "Khinkali House"-failure to display final prices in Menu constitutes an unfair commercial practice-A 15% service charge applied in addition to listed prices
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has established a violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by LLC "Guliani" (operating under the trade name "Khinkali House"). Following a comprehensive examination and assessment of the factual circumstances of the case, it was determined that the company systematically failed to provide consumers with accurate information on the final price of goods in its menu, with a service charge of 15% applied in addition to the prices displayed.
The Agency found that displaying a service charge only as a percentage, without indicating the final price, places an unreasonable burden on consumers who are left to calculate the total amount themselves. This practice constitutes an unfair commercial practice under the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights. Consumers have the right to receive clear and complete price information before entering into a contract, without having to perform any additional calculations.
By decision of the Agency, and for the purpose of eliminating the established infringement, the trader has been ordered to amend its menu within a period of one month and to ensure that consumers are provided with the final price of goods, inclusive of value-added tax and all other applicable taxes, duties, and charges, including the service charge.