საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან ერთად, სკოლებში საგანმანათლებლო კამპანიას განაგრძობს. GCCA-ის წარმომადგენლებმა სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის საჯარო სკოლების მოსწავლეებთან საინფორმაციო-საგანმანათლებლო ხასიათის შეხვედრები გამართეს.
სააგენტოს წარმომადგენლები დაბა ადიგენის, სოფელ ბოლაჯურის, ქალაქ ახალციხის № 1-ელ და ქალაქ ახალციხის № მე-5 სკოლებში იმყოფებოდნენ და მოსწავლეებთან ერთად კონკურენციის პრინციპები და მომხმარებელთა უფლებები მიმოიხილეს, როგორც ადგილზე, ისე ონლაინ შეძენის დროს.
პროექტის მიზანია, მოზარდებმა მიიღონ საბაზისო ცოდნა თავისუფალი კონკურენციის პრინციპებზე და ისწავლონ საკუთარი უფლებების დაცვა. GCCA-ი მსგავს შეხვედრებს, ახალგაზრდებში ეკონომიკური და სამართლებრივი ცნობიერების ამაღლების მიზნით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით პერმანენტულად ახორციელებს.

GCCA conducts informational and educational outreach with students at Public Schools across the Samtskhe-Javakheti Region
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA), in cooperation with the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia, continues to implement its structured educational campaign in schools across the country.Within the framework of this initiative, GCCA representatives conducted a series of informational and educational sessions with students at public schools in the Samtskhe-Javakheti region.
The outreach covered the public school of Adigeni, the public school of the village of Bolajuri, and Public Schools N1 and N5 in the city of Akhaltsikhe. During the sessions, Agency representatives engaged with students on the core principles of free and fair competition and consumer rights protection, with particular focus on both traditional and online retail environments.
The programme aims to equip young people with foundational knowledge of free market principles and to empower them to effectively exercise and protect their rights as consumers. The GCCA conducts such outreach activities on a regular and systematic basis throughout Georgia.