საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს თავმჯდომარე ირაკლი ლექვინაძემ, ჟენევაში, გაეროს ვაჭრობისა და განვითარების კონფერენციის (UNCTAD) მიერ ორგანიზებულ მაღალი დონის საერთაშორისო შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა.
GCCA-ის თავმჯდომარემ, ICPEN-ის პრეზიდენტი უწყების ხელმძღვანელის რანგში, გახსნითი პანელის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და შემდეგი ერთი წლის პერიოდში საქმიანობის პრიორიტეტები წარუდგინა, ასევე ისაუბრა დაგეგმილ პროექტებზე. მისი თქმით, GCCA-ის მიზანია, უზრუნველყოს ღია და პრაქტიკულ შედეგებზე ორიენტირებული თანამშრომლობა.
„საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო სამ ძირითად პრიორიტეტზე იმუშავებს. პირველი - მომხმარებელთა დაცვის ახალი და განვითარებადი უწყებების მხარდაჭერა; მეორე - მომხმარებელთა უფლებების დაცვა ხელოვნური ინტელექტისა და ციფრული ბაზრების პირობებში; მესამე - მოწყვლადი მომხმარებლების დაცვა. საქართველო მოუთმენლად ელის UNCTAD-თან, ICPEN-ის წევრ ქვეყნებთან და პარტნიორ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობას 2026-2027 წლების პრეზიდენტობის პერიოდში, რათა ერთობლივად შევქმნათ უფრო სამართლიანი, სანდო და ინკლუზიური ბაზრები მომხმარებლებისთვის,“- აღნიშნა ირაკლი ლექვინაძემ.
მისივე თქმით, ICPEN-ის ხელმძღვანელობის ფარგლებში, მიმდინარე წლის სექტემბერში, თბილისი მაღალი დონის საერთაშორისო კონფერენციას უმასპინძლებს, რომელსაც 80-მდე ქვეყნის წარმომადგენელი დაესწრება.
უწყების მხრიდან ICPEN-ის პრეზიდენტობის მთავარი გზავნილია - Building Trust in the Digital Age.
„მომხმარებელთა ნდობა სამართლიანი ბაზრის საფუძველია, ხოლო მის განმტკიცებაში საერთაშორისო თანამშრომლობას, ეფექტიან აღსრულებასა და ინოვაციურ მიდგომებს განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება. ,“- განაცხადა GCCA-ის თავმჯდომარემ.
ვიზიტის ფარგლებში ირაკლი ლექვინაძე ასევე მონაწილეობას მიიღებს კონკურენციის სამართლისა და პოლიტიკის საკითხებზე მთავრობათაშორისი ექსპერტთა ჯგუფის 23-ე სესიაში, რომელიც 8-10 ივლისს გაიმართება.
სააგენტოს თავმჯდომარესთან ერთად ჟენევაში მომხმარებელთა უფლებების დაცვის დეპარტამენტის უფროსი სერგო სანიკიძე იმყოფება.

Irakli Lekvinadze, Chairman of the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA), participated in a high-level international meeting organised by the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) in Geneva.
Addressing the opening panel in his capacity as ICPEN President, the Chairman outlined the Agency's priorities for the year ahead and presented its forthcoming initiatives, underlining that GCCA's objective is to promote open, outcome-oriented cooperation among member authorities.
"The Georgian Competition and Consumer Agency will focus its efforts on three principal priorities: first, supporting new and emerging consumer protection authorities; second, safeguarding consumer rights in the context of artificial intelligence and digital markets; and third, ensuring the protection of vulnerable consumers. Georgia looks forward to close cooperation with UNCTAD, ICPEN member states and partner organisations throughout its 2026-2027 Presidency, with a view to building fairer, more trustworthy and more inclusive markets for consumers", said Irakli Lekvinadze.
He further noted that, under the ICPEN Presidency, Tbilisi will host a high-level international conference in September, bringing together representatives from close to 80 countries. The central message of the Agency's ICPEN Presidency is "Building Trust in the Digital Age".
"Consumer trust underpins a fair marketplace, and international cooperation, effective enforcement and innovative approaches are essential to its reinforcement"- the Chairman stated.
As part of the visit, Irakli Lekvinadze will also take part in the twenty-third session of the Intergovernmental Group of Experts on Competition Law and Policy, to be held from 8 to 10 July.
Sergo Sanikidze, Head of the Consumer Rights Protection Department, is accompanying the Chairman in Geneva.