საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ შპს „მეგატესტის“ საჩივარზე დაუშვებლობის გადაწყვეტილება მიიღო. საჩივარი ეხებოდა მოპასუხე - სსიპ ლაბორატორიული კვლევითი ცენტრის მხრიდან „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის და მე-10 მუხლის „გ“ და „ე“ ქვეპუნქტების სავარაუდო დარღვევას. კერძოდ, მომჩივანი მიუთითებდა, რომ მოპასუხის მხრიდან დარღვევა გამოიხატებოდა სახელმწიფო შესყიდვების პროცესში (ელექტრონულ ტენდერებში) არაადეკვატურად დაბალი, არასამართლიანი ფასების შეთავაზებაში, რაც, მისივე მტკიცებით, ბაზრიდან კონკურენტი ეკონომიკური აგენტების განდევნას ისახავდა მიზნად.
GCCA-ის გადაწყვეტილებით, საჩივრის დასაშვებობის ეტაპზე დადგინდა, რომ არ არსებობდა კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის გონივრული ეჭვი და შესაბამისად, საჩივარი ვერ აკმაყოფილებდა კანონმდებლობით დადგენილ, მატერიალური დასაშვებობის სტანდარტს. აღნიშნულის გათვალისწინებით, სააგენტომ მოკვლევის დაწყება მიზანშეუწონლად მიიჩნია.

The Georgian Competition and Consumer Agency has adopted a decision declaring inadmissible the complaint submitted by LLC “Megatest”. The complaint concerned an alleged infringement, by the respondent the LEPL Laboratory Research Centre of Article 6 and points (c) and (e) of Article 10 of the Law of Georgia on Competition. The complainant submitted, in particular, that the infringement consisted in the respondent’s submission of inadequately low and unfair prices in the course of public procurement procedures (electronic tenders), which, in the complainant’s view, was intended to exclude competing economic agents from the market.
Having examined the matter at the admissibility stage, GCCA found no reasonable grounds to suspect an infringement of competition law, and accordingly concluded that the complaint did not satisfy the substantive admissibility threshold established under the applicable legislation. In light of the foregoing, the Agency concluded that there were insufficient grounds to open an investigation.