კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ სს „საქართველოს სადაზღვევო ჯგუფის“ საჩივარზე დაუშვებლობის გადაწყვეტილება მიიღო
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ სს „საქართველოს სადაზღვევო ჯგუფის“ საჩივარზე დაუშვებლობის გადაწყვეტილება მიიღო.
საქმე შპს „არქიმედეს კლინიკის“ მხრიდან „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის სავარაუდო დარღვევას შეეხებოდა.
სს „საქართველოს სადაზღვევო ჯგუფი“ მიუთითებდა, რომ 2025 წლის ბოლოს შპს „არქიმედეს კლინიკამ“ ცალმხრივად მოითხოვა სახელშეკრულებო პირობების შეცვლა და განახლებული ხელშეკრულების პროექტი წარადგინა. პროექტი, სამედიცინო მომსახურების ხარჯების ანაზღაურების გარდა, ითვალისწინებდა ე.წ. „პროვაიდერული მომსახურების“ ღირებულების გადახდას. მომჩივნის პოზიციით, აღნიშნული საფასური არც საგნობრივად და არც კომერციულად არ იყო დაკავშირებული ხელშეკრულების ძირითად საგანთან. ამასთან, იგი სადავოდ ხდიდა მოპასუხის მიერ აღნიშნულ პირობაზე უარის თქმის გამო ხელშეკრულების ცალმხრივად შეწყვეტას.
GCCA-ის გადაწყვეტილებით, საჩივრის დასაშვებობის ეტაპზე დადგინდა, რომ წარმოდგენილი გარემოებები არ ქმნიდა კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის გონივრულ ეჭვს. ადმინისტრაციული წარმოების ფარგლებში მომჩივანმა ვერ წარმოადგინა გონივრული ეჭვის სტანდარტის დასაკმაყოფილებლად საკმარისი მტკიცებულებები, რაც სააგენტოსთვის შპს „არქიმედეს კლინიკის“ მხრიდან „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის დარღვევის დასადგენად საკმარისი იქნებოდა.

The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has adopted a decision declaring inadmissible the complaint submitted by JSC "Georgian Insurance Group".
The case concerned the alleged infringement of Article 6 of the Law of Georgia on Competition by the undertaking LLC "Archimedes Clinic".
According to the complainant, at the end of 2025 LLC "Archimedes Clinic" unilaterally requested an amendment to the contractual terms and submitted a draft of a revised agreement. In addition to the reimbursement of medical service costs, the draft provided for payment of a fee for so-called "provider services". In the complainant's submission, this fee was neither substantively nor commercially related to the principal subject matter of the agreement. The complainant further challenged the respondent's unilateral termination of the agreement, effected on the grounds of the complainant's refusal to accept that condition.
Following its assessment at the admissibility stage, the Agency found that the circumstances put forward did not give rise to a reasonable suspicion of an infringement of competition law. In the course of the administrative proceedings, the complainant did not adduce evidence sufficient to satisfy the reasonable suspicion standard required for the Agency to establish an infringement of Article 6 of the Law of Georgia on Competition by LLC "Archimedes Clinic".