საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ შპს „სმარტლი“, რომელიც საქართველოში Bolt-ის ტაქსის მომსახურების პლატფორმის ოპერირებას უზრუნველყოფს, სააგენტოს გადაწყვეტილების დადგენილ ვადაში შეუსრულებლობის გამო, 59 871 ლარით დააჯარიმა.
GCCA-ის მიერ ჩატარებული საქმის შესწავლის შედეგად დადგინდა, რომ შპს „სმარტლის“ მხრიდან ადგილი ჰქონდა „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევას. კერძოდ, პლატფორმაზე მომხმარებლებს კანონით სავალდებულო ინფორმაცია სრულად არ მიეწოდებოდათ, მათ შორის, ჯეროვნად არ იყო წარმოდგენილი ინფორმაცია მოვაჭრის ვინაობისა და საკონტაქტო მონაცემების შესახებ.
ამასთან, სააგენტომ უსამართლოდ მიიჩნია კომპანიის სტანდარტული პირობები, რომლებიც მომხმარებლის მიმართ მოვაჭრის პასუხისმგებლობას ზღუდავდა და აღნიშნულ პასუხისმგებლობას მძღოლს აკისრებდა. სააგენტოს შეფასებით, მომხმარებლის უფლებების დარღვევის შემთხვევაში, კანონით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულებაზე პასუხისმგებელი პირი თავად მოვაჭრეა.
GCCA-ის გადაწყვეტილებით, შპს „სმარტლს“ დაევალა დარღვევების აღმოფხვრა, საქმიანობის კანონის მოთხოვნებთან შესაბამისობაში მოყვანა და მომხმარებელთა დარღვეული უფლებების აღდგენა, რაც კომპანიამ დადგენილ ვადაში არ შეასრულა.
კანონმდებლობის შესაბამისად, სააგენტოს გადაწყვეტილების დადგენილ ვადაში შეუსრულებლობის ან არაჯეროვნად შესრულების შემთხვევაში, მოვაჭრეს ეკისრება ჯარიმა, რომლის ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს მოვაჭრის წინა ფინანსური წლის წლიური ბრუნვის 2%-ს.
ჯარიმის დაკისრება შპს „სმარტლს“ არ ათავისუფლებს სააგენტოს გადაწყვეტილების შესრულებისა და მომხმარებელთა დარღვეული უფლებების აღდგენის ვალდებულებისგან.

The Georgian Competition and Consumer Agency has imposed a fine of GEL 59,871 on LLC "Smartli", which ensures the operation of the Bolt taxi service platform in Georgia, for its failure to comply with the Agency's decision within the prescribed time limit.
Following the inquiry conducted by the GCCA, it was established that LLC "Smartli" had infringed the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights. In particular, consumers were not provided, on the platform, with the full range of information required by law, information relating to the trader's identity and contact details not having been adequately presented.
Furthermore, the Agency found the company's standard terms to be unfair, insofar as they limited the trader's liability towards the consumer while placing that liability on the driver instead. In the Agency's assessment, it is the trader itself which, in the event of an infringement of consumer rights, bears responsibility for discharging the obligations provided for by law.
Under the GCCA's decision, LLC "Smartli" was required to eliminate the infringements identified, bring its activity into compliance with the requirements of the law, and restore consumers' infringed rights, obligations which the company failed to discharge within the prescribed time limit.
Pursuant to the applicable legislation, failure to comply, or improper compliance, with the Agency's decision within the prescribed time limit exposes the trader to a fine not exceeding 2% of its annual turnover for the preceding financial year.
The imposition of the fine does not relieve LLC "Smartli" of its obligation to comply with the Agency's decision and to restore consumers' infringed rights.