GCCA-მა შპს „სითიქომის“ საჩივარზე დაუშვებლობის გადაწყვეტილება მიიღო
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ (GCCA) შპს „სითიქომის“ საჩივარზე დაუშვებლობის გადაწყვეტილება მიიღო.
საჩივარი შპს „ოლსერვისგრუპის“ მხრიდან კანონის 11(3)მუხლის (არაკეთილსინდისიერი კონკურენცია) სავარაუდო დარღვევას შეეხებოდა.
საჩივრის ავტორი მიუთითებდა, რომ მოპასუხე მისი ინფრასტრუქტურის ხარჯზე ახორციელებდა საქმიანობას, კერძოდ კი მის ერთ-ერთი მისამართზე დაამონტაჟა სისტემა, დააზიანა მომჩივნის აპარატურა, რაც საბოლოოდ ხელს უშლიდა მომჩივანს კომერციული საქმიანობის განხორციელებაში და საფრთხეს უქმნიდა ჯანსაღ კონკურენციას.
GCCA-ის გადაწყვეტილებით, საჩივრის დასაშვებობის ეტაპზე დადგინდა, რომ არ არსებობდა კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის გონივრული ეჭვი და შესაბამისად, საჩივარი ვერ აკმაყოფილებდა კანონმდებლობით დადგენილ,მატერიალური დასაშვებობის სტანდარტს.
აღნიშნულის გათვალისწინებით, სააგენტომ მოკვლევის დაწყება მიზანშეუწონლად მიიჩნია.
მიმდინარე წელს, საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ 2 საჩივრის საფუძველზე დაიწყო საქმის მოკვლევა, 8 საჩივარი დაუშვებლად ცნო, ხოლო 3 საჩივარი განუხილველად დატოვა. ამასთან, 2-საჩივართან დაკავშირებით მიმდინარეობს დასაშვებობის შემოწმების საქმისწარმოება.

The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has adopted a decision declaring inadmissible the complaint submitted by LLC "Citycom".
The complaint, submitted by LLC "Allservicegroup", concerned an alleged infringement of Article 11(3) of the Law of Georgia on Competition (unfair competition).
The complainant submitted that the respondent had been conducting its activities at the expense of the complainant's infrastructure, having installed a system on the complainant's premises which, it was alleged, caused damage to the complainant's equipment. The complainant maintained that this conduct impeded the pursuit of its commercial activities and posed a threat to the maintenance of a healthy competitive environment.
Having examined the matter at the admissibility stage, the GCCA established that no reasonable suspicion of an infringement of competition legislation existed and that the complaint accordingly failed to satisfy the material admissibility standard prescribed by law.
In light of the foregoing, the Agency deemed it inexpedient to initiate an investigation.
To date this year, the Georgian Competition and Consumer Agency has initiated an inquiry into two complaints, declared eight complaints inadmissible and left three complaints unexamined. Proceedings to assess admissibility remain ongoing with respect to a further two complaints.