www.ekalata.gov.ge-ს მე-14 სუპერმარკეტების ქსელი და ახალი ფუნქციონალები - დანაზოგის დათვლა და ფასების ცვლილების მონიტორინგი დაემატა
საქართველოს მთავრობის ინიციატივით შექმნილ საინფორმაციო პორტალს – www.ekalata.gov.ge ახალი სუპერმარკეტების ქსელი „ამბარი“ დაემატა. ამასთან, პლატფორმაზე მომხმარებლებისთვის დანაზოგის დათვლისა და თვის განმავლობაში ფასების დინამიკის შესახებ ინფორმაციის მიღების ფუნქციები ამოქმედდა.
www.ekalata.gov.ge მომხმარებლებს საშუალებას აძლევს, სხვადასხვა სავაჭრო ქსელში არსებული ფასები ერთ სივრცეში შეადარონ და მათთვის სასურველი პროდუქციის შეძენისას ინფორმირებული არჩევანი გააკეთონ. პორტალზე ამ დროისათვის 14 სავაჭრო ქსელია წარმოდგენილი: „აგროჰაბი“, „ამბარი“, „კარფური“, „დეილი“, „გუდვილი“, „გვირილა“, „კალათა“, „ლიბრე“, „მაგნიტი“, „ნიკორა“, „ორი ნაბიჯი“, „სპარი“, „უნივერსამი“ და „ზღაპარი“.
მომხმარებლებს შესაძლებლობა აქვთ, 13 საბაზისო სასურსათო პროდუქტისა და 10 საბაზისო პირველადი მოხმარების არასასურსათო პროდუქტის ფასები შეადარონ.
დანაზოგის დათვლის ფუნქციონალი მომხმარებელს საშუალებას აძლევს, სხვადასხვა სავაჭრო ქსელში პროდუქციის ფასების შედარების საფუძველზე პოტენციური დანაზოგი გამოთვალოს. აგვისტოს მონაცემებით, პორტალზე განთავსებულ ერთეულ პროდუქციაზე ფასდაკლებული თანხების ჯამი 2 265.5 ლარია, საშუალოდ ერთ სავაჭრო ქსელზე კი დანაზოგი 161.82 ლარს შეადგენდა. ამ მაჩვენებლით, აგვისტოში ლიდერი სუპერმარკეტების ქსელი „კარფური“ იყო.
www.ekalata.gov.ge-ს მიზანია მომხმარებლისთვის ფასების შესახებ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაზრდა, სხვადასხვა სავაჭრო ქსელის შეთავაზებების შედარების გამარტივება და ინფორმირებული არჩევანის ხელშეწყობა. პორტალზე განთავსებული ინფორმაცია სავაჭრო ქსელების მიერ მოწოდებული მონაცემების საფუძველზე ოპერატიულად ახლდება.
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო www.ekalata.gov.ge-ს განვითარებას აქტიურად განაგრძობს. სამომავლოდ პლატფორმაზე არაერთი ახალი ფუნქციონალისა და სერვისის დამატებაა დაგეგმილი. მათ შორის, მზადდება www.ekalata.gov.ge-ს მობილური აპლიკაცია iOS-ისა და Android-ის მოწყობილობებისთვის. ასევე, მიმდინარეობს მუშაობა სავაჭრო ქსელების მაღაზიების გეოგრაფიული ლოკაციების ფუნქციონალის შექმნაზე, რომელიც მომხმარებლებს სასურველი სავაჭრო ობიექტების მდებარეობის მარტივად მოძიების შესაძლებლობას მისცემს.

www.ekalata.gov.ge expands to 14 supermarket chains and introduces new functionalities-savings calculation and price change monitoring
The information portal www.ekalata.gov.ge, established on the initiative of the Government of Georgia, has been joined by a new supermarket chain, "Ambari". In addition, the platform has introduced new functionalities that enable consumers to calculate potential savings and monitor price dynamics on a monthly basis.
www.ekalata.gov.ge enables consumers to compare prices across various retail chains within a single platform, thereby supporting informed decision-making in the purchase of preferred products. The portal currently features 14 retail chains: "Agrohub", "Ambari", "Carrefour", "Daily", "Goodwill", "Gvirila", "Kalata", "Libre", "Magniti", "Nikora", "Ori Nabiji", "Spar", "Universami", and "Zgapari".
Consumers are able to compare prices for 13 basic food products and 10 basic non-food consumer products.
The savings calculator functionality enables consumers to determine their potential savings on the basis of price comparisons across retail chains. According to August data, the aggregate savings recorded by consumers amounted to GEL 2 265.5, with average savings per retail chain amounting to GEL 161.82. By this indicator, "Carrefour" was the leading supermarket chain in August.
The portal's objective is to increase the availability of price information for consumers, facilitate the comparison of offers across retail chains, and support informed choice. Information presented on the portal is updated on an ongoing basis, in line with data submitted by the retail chains.
The Georgian Competition and Consumer Agency remains committed to the continued development of www.ekalata.gov.ge. A number of new functionalities and services are planned for the platform going forward. Among these, a mobile application for www.ekalata.gov.ge is being prepared for iOS and Android devices. Work is also under way on a geolocation functionality for retail chain outlets, which will enable consumers to locate their preferred retail locations more easily.