საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს (GCCA) თანამშრომლებისთვის, ელექტრონული კომერციის სექტორში, მომხმარებლის უფლებების დაცვის პოლიტიკის ეფექტიანად აღსრულების მიზნით, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით ტრენინგი გაიმართა.
შეხვედრა გახსნა და მონაწილეებს სიტყვით მიმართა საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს თავმჯდომარე, ირაკლი ლექვინაძემ, რომელმაც UNDP-ს და შვედეთის მთავრობას GCCA-ს აქტიური მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.
„ელექტრონული კომერციის სექტორში, მომხმარებლის უფლებების დაცვის პოლიტიკის ეფექტიანად აღსრულების მიზნით, საერთაშორისო მხარდაჭერა, საუკეთესო პრაქტიკის, მიდგომების გაზიარება და დანერგვა GCCA-ის ერთ-ერთი პრიორიტეტული საკითხია. მადლობა UNDP-ს და შვედეთის მთავრობას თანამშრომლობისთვის.
მომხმარებელთა უფლებების დაცვის კანონის აღსრულება GCCA-ს 2022 წლიდან, ელექტრონული კომერციის კანონის აღსრულება კი 2024 წლიდან დაემატა. ამ პერიოდიდან, ჩვენ 1500-მდე საქმე განვიხილეთ და შევძელით ათასობით მომხმარებლის უფლებების აღდგენა. ასევე, მომხმარებლის ინტერესებიდან გამომდინარე, შევიმუშავეთ მნიშვნელოვანი სტანდარტები და გაიდლაინები. აქტიურად ვმონაწილეობთ საერთაშორისო ღონისძიებებში, რომელიც UNCTAD-ის და ICPEN-ის ორგანიზებით იმართება,“ - განაცხადა შეხვედრაზე ირაკლი ლექვინაძემ.
სამუშაო შეხვედრა, 18-19 სექტემბერს, გაეროს სახლში გაიმართა, რომელიც ელექტრონული კომერციის შესახებ სახელმძღვანელო დოკუმენტის შემუშავებას და სააგენტოს თანამშრომელთა კვალიფიკაციის ამაღლებას ითვალისწინებდა, რათა ევროკავშირის ქვეყნების მაგალითებზე დაყრდნობით ეფექტიანად მოხდეს თეორიული ცოდნის პრაქტიკაში დანერგვა.
ტრენინგს ხელმძღვანელობდა მოწვეული ექსპერტი - პოლონეთის კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის ოფისის (UOKiK) ფილიალის დირექტორი, პიოტრ ადამჩევსკი. GCCA-ის თანამშრომლებმა უცხოელ კოლეგასთან ერთად, პრაქტიკულ მაგალითებზე დაყრდნობით იმსჯელეს: ელექტრონული კომერციის სექტორში სამართლებრივი აღსრულების მექანიზმებზე, დარღვევის იდენტიფიცირების და საქმის შესწავლის პროცესში არსებულ გამოწვევებზე, დაინტერესებულ მხარეებთან ურთიერთთანამშრომლობის მეთოდებზე, მომხმარებლის დაცვის საერთაშორისოდ აღიარებულ სტრატეგიულ მიდგომებზე და ა.შ.
ინფორმაციისთვის: საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო 2022 წლიდან მომხმარებლის დაცვის შესახებ“ კანონს, ხოლო 2024 წლიდან „ელექტრონული კომერციის შესახებ“ კანონს აღასრულებს. ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული TWINNING-ის პროექტის ექსპერტების შეფასებით, რომელიც სააგენტოში 2 წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა, მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით საქართველოს კანონმდებლობის თავსებადობა ევროკავშირთან გაფორმებული ასოცირების ხელშეკრულებით განსაზღვრულ დირექტივებთან მიმართებით 70%-დან 85%-მდე გაიზარდა. 2024 წელს, ელექტრონული კომერციის სექტორში, საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ ახალი პროექტი დაიწყო, რომელიც გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და შვედეთის მხარდაჭერით ხორციელდება.

Training for GCCA employees in the e-commerce sector was conducted with the support of UNDP and the Swedish government.
With the support of the United Nations Development Program (UNDP) and the Government of Sweden, training was conducted for the employees of the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) in the e-commerce sector. The training aimed to ensure the effective implementation of policies for protecting consumer rights.
Irakli Lekvinadze, the Chairman of the Georgian Competition and Consumer Agency, opened the meeting and addressed the participants, Chairman thanked UNDP and the Swedish government for their active support of GCCA.
“One of the primary aims for the GCCA is to gain international support, share best practices, and effectively enforce consumer rights protection legislation in the e-commerce sector. We appreciate the collaboration of UNDP and the Swedish government.
The GCCA began enforcing the Law on the Protection of Consumer Rights in 2022, and the Law of Georgia on Electronic Commerce begin in 2024. During this time, we reviewed around 1500 cases and successfully restored the rights of thousands of consumers. Furthermore, we created essential guidelines and standards based on consumer preferences. We frequently participate in international events held by UNCTAD and ICPEN,"- Irakli Lekvinadze stated during the meeting.
The workshop took place on September 18-19 at the United Nations House. The purpose was to develop a guidance document on electronic commerce and enhance the qualifications of the Agency's employees. The goal is to successfully apply theoretical knowledge in practice, using examples from EU countries.
Piotr Adamczewski, Director of the Poland Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK), led the training as an invited expert. GCCA employees discussed legal enforcement mechanisms in the e-commerce sector, challenges in identifying violations and investigating cases, methods of collaboration with interested parties, and internationally recognized strategic approaches to consumer protection, using practical examples.
For information: In 2022, the Georgian Competition and Consumer Agency began enforcing Georgia's Law on the Protection of Consumer Rights, followed by the Law on Electronic Commerce in 2024. Experts from the EU-funded TWINNING project assessed the Agency's efforts over two years and discovered that Georgian consumer rights legislation is now 85% aligned with the directives of the association agreement signed with the European Union, up from 70%. In 2024, the Georgian Competition and Consumer Agency launched a new e-commerce project with funding from the United Nations Development Programme (UNDP) and Sweden.