საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს (GCCA) თავმჯდომარე, ირაკლი ლექვინაძე დაზღვევის დღესთან დაკავშირებული კვირეულის დასკვნით ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა.
„საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობის მიხედვით, დაზღვევის სექტორში, კონკურენციის რეგულირებას GCCA-ი ახორციელებს, ხოლო მომხმარებელთა უფლებების სფეროში დაზღვევის ზედამხედველობის სამსახური.
ბოლო წლებში, ჩვენი უწყებების მჭიდრო და აქტიური თანამშრომლობით არაერთი აქტუალური ბაზრის მონიტორინგი და მოკვლევა განხორციელდა, ასევე სექტორში კონცენტრაციების კონკურენტულ გარემოსთან თავსებადობის საკითხი იქნა განხილული. განსაკუთრებით აღვნიშნავდი ავტოდაზღვევის, საბანკო/სადაზღვევო გარანტიების და საბანკო პროდუქტების დაზღვევის მიმართულებით განხორციელებულ შეფასებებს. გარდა ამისა, ჩვენს უწყებებს კოლეგებთან ერთად შექმნილი გვაქვს ორი ძალიან მნიშვნელოვანი პლატფორმა - საერთაშორისო კონფერენცია კონკურენციის და მომხმარებელთა უფლებების შესახებ, რომელიც წელს უკვე მეოთხედ გაიმართება და მომხმარებელთა უფლებების საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებული კვირეული, რომელიც უკვე სამჯერ გაიმართა და საქართველოს მოქალაქეების ინფორმირებას ემსახურება. ასევე აღსანიშნავია, რომ გასულ წელს, საქართველოს მთავრობამ მომხმარებლის უფლებების დაცვის პირველ ეროვნულ სტრატეგიას დაუჭირა მხარი, რომელიც ექვსი მარეგულირებელი უწყების ერთობლივ აქტივობებს მოიცავს 2024-2027 წლებში და ითვალისწინებს სექტორში არსებული გამოწვევების გადასაჭრელად ქმედით ნაბიჯებს.
დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახური მნიშვნელოვან როლს ასრულებს როგორც სექტორის სტაბილურობის და მდგრადობის უზრუნველყოფის თვალსაზრისით, ასევე ხელს უწყობს დაზღვევის თემის აქტუალიზაციას და კულტურის ჩამოყალიბებას. ჩვენთვის დაზღვევის ზედამხედველ უწყებასთან თანამშრომლობა სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია. მადლობა მინდა გადაგიხადოთ სექტორს თანამშრომლობისთვის. გილოცავთ ყველას დაზღვევის დღეს და გისურვებთ წარმატებებს“ - განაცხადა ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას GCCA -ს თავმჯდომარე ირაკლი ლექვინაძემ.
დაზღვევის დღე ტრადიციულად 2 მაისს აღინიშნება. ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ: დავით ონოფრიშვილი, საქართველოს დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი; დავით სონღულაშვილი, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი; მიხეილ სარჯველაძე, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი; შოთა ბერეკაშვილი, საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე და ნათია თურნავა, საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი.

Irakli Lekvinadze, Chairman of the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA), delivered a keynote address at the closing event of Insurance Week, event commemorating Insurance Day on May 2.
“ Under Georgia’s current legislative framework, the Georgian Competition and Consumer Agency is mandated to oversee competition in the insurance sector, while the protection of consumer rights in this domain falls under the authority of the Insurance State Supervision Service of Georgia.
In recent years, close and proactive cooperation between the two authorities has resulted in the implementation of several significant market monitoring initiatives and investigations. In particular, issues concerning the alignment of market concentrations with the principles of fair competition have been thoroughly examined. Notable assessments have been conducted in the areas of motor insurance, bank/insurance guarantees, and the insurance of banking products. Furthermore, in collaboration with our counterpart institutions, we have jointly established two key platforms: the International Conference on Competition and Consumer Protection, which will convene for the fourth time this year, and Consumer Protection Week, organized in conjunction with World Consumer Rights Day, which has been held on three occasions to raise public awareness and promote consumer rights. It is also noteworthy that last year, the Government of Georgia approved the country’s first National Strategy for Consumer Rights Protection, which establishes a coordinated framework for the joint efforts of six regulatory bodies for the period 2024–2027 and sets out concrete measures to address the sector’s key challenges.
The Insurance State Supervision Service plays a critical role in ensuring the stability and sustainability of the insurance sector, while also actively promoting the importance of insurance and contributing to the development of an insurance culture in Georgia. Cooperation with the supervisory authority is of strategic importance to the GCCA. I extend my sincere appreciation to the sector for its continued collaboration. Congratulations on Insurance Day—I wish you success and growth in all your endeavors”- stated Chairman Lekvinadze.
Insurance Day is traditionally marked in Georgia on May 2. The event featured addresses by several high-ranking officials, including David Onoprishvili Chairman of the Insurance State Supervision Service of Georgia;  David Songhulashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia; Mikheil Sarjveladze, Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs; Shota Berekashvili, Chair of the Sectoral Economy and Economic Policy Committee of the Parliament of Georgia; and Natia Turnava, President of the National Bank of Georgia.