ირაკლი ლექვინაძე - მიმდინარე წელს მომხმარებლის მომართვიანობა გაორმაგდა, რაც კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს მიმართ ნდობის მაღალ მაჩვენებელზე მიუთითებს
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს ერთ-ერთი მთავარი მიმართულებაა მომხმარებელთა უფლებების დაცვა, აღსანიშნავია, რომ მომართვიანობა 2025 წელს 2024 წელთან შედარებით სააგენტოში 65 %-ით გაიზარდა, ხოლო რაც შეეხება მიმდინარე წლის 2 თვეს, 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, GCCA-ში შემოსული განცხადებების რაოდენობაში 92 %-იანი ზრდა დაფიქსირდა, რაც, უფლებების ნაწილში მომხმარებელთა ცნობიერების ზრდაზე მიუთითებს, - ამის შესახებ საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს თავმჯდომარე ირაკლი ლექვინაძემ ბათუმში, მომხმარებლის დაცვის IV საერთაშორისო კვირეულის ფარგლებში გამართულ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
ირაკლი ლექვინაძემ, სიტყვით გამოსვლისას, ყურადღება დაუთმო GCCA-ის მიერ შემუშავებულ ძირითად სტანდარტებს, სახელმძღვანელო დოკუმენტებს და სააგენტოს მიერ ბოლო წლებში მიღწეულ პროგრესს საერთაშორისო აღიარების თვალსაზრისით.
მისივე თქმით, კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს მიერ განხილული საქმეების 90 % მომხმარებლის სასარგებლოდ წყდება და, გასულ წელს, ჯამში, მომხმარებლებს 1 მლნ ლარზე მეტი აუნაზღაურდათ.
„საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოსთვის განსაკუთრებული პატივია, რომ 2026-2027 წლებში საქართველო უხელმძღვანელებს მომხმარებელთა დაცვის საერთაშორისო ქსელს - ICPEN-ს. ეს წარმოადგენს მნიშვნელოვან აღიარებას ჩვენი ინსტიტუციური განვითარების, საერთაშორისო თანამშრომლობისა და იმ პროგრესის, რომელიც ქვეყანამ მომხმარებელთა დაცვის სფეროში განახორციელა. ამავე კონტექსტში, განსაკუთრებით აღსანიშნავია, რომ სააგენტომ ICPEN-ისა და მსოფლიო ბანკის მიერ დაწესებული 2025 წლის მომხმარებელთა განათლების ჯილდო მოიპოვა. აღნიშნული ჯილდო ადასტურებს, რომ მომხმარებელთა ინფორმირება და განათლება ჩვენი საქმიანობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია,“ - აღნიშნა GCCA-ის თავმჯდომარემ.
ღონისძიების მონაწილეებს, ასევე,  მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს პარლამენტის წევრმა ვლადიმერ ბოჟაძემ, დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის უფროსმა დავით ონოფრიშვილმა,  სემეკის თავმჯდომარე დავით ნარმანიამ,  კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის თავმჯდომარე გოგა გულორდავამ და კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ლევან კალანდაძემ.
ღონისძიების ფარგლებში, მონაწილეებმა მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით დანერგილი სტანდარტები და აღსრულების მექანიზმები მიმოიხილეს.
მომხმარებლის დაცვის IV საერთაშორისო კვირეულის ფარგლებში ბოლო ღონისძიება, ხვალ, წყალტუბოში გაიმართება.

The number of applications submitted to the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has significantly increased in recent years. In 2025, the Agency recorded a 65% rise in applications compared to 2024. Moreover, during the first two months of the current year, the number of applications increased by 92% compared to the same period of the previous year, reflecting a growing level of consumer awareness of their rights. This was stated by Irakli Lekvinadze, Chairman of the Georgian Competition and Consumer Agency, during his address at an event held in Batumi within the framework of the 4th International Consumer Protection Week.
In his remarks, Irakli Lekvinadze also highlighted the key standards and guidance documents developed by the GCCA, as well as the progress achieved by the Agency in recent years in terms of institutional development and international recognition.
According to the Chairman, approximately 90% of the cases reviewed by the Agency are resolved in favour of consumers, while more than GEL 1 million was reimbursed to consumers in total during the past year.
“It is an honour for the Georgian Competition and Consumer Agency that Georgia will chair the International Consumer Protection and Enforcement Network (ICPEN) in 2026-2027. This reflects the progress achieved by the country in strengthening the consumer protection framework, as well as the Agency’s active international engagement. In addition, the Agency received the 2025 Consumer Education Award established by ICPEN and the World Bank, highlighting the importance of consumer awareness and education in our work”, noted Irakli Lekvinadze.
The event also featured welcome remarks by Vladimer Bozhadze, Member of Parliament; David Onoprishvili, Head of the Insurance State Supervision Service; Davit Narmania, Chairman of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission; Goga Gulordava, Chairman of the Georgian National Communications Commission, and Levan Kalandadze, Deputy Chairman of the Georgian Competition and Consumer Agency.
Within the framework of the event, participants reviewed the standards introduced in the field of consumer protection and the enforcement mechanisms applied by the relevant authorities.
The final event of the 4th International Consumer Protection Week will take place tomorrow in Tskaltubo.