პირობითი ხელშეკრულება
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, 2024 წლის 18 ოქტომბერს ი/მ „ჰემფთონს ენდ სოულსის“ მხრიდან „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონმდებლობის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე საქმის შესწავლა, პირობითი ვალდებულებების აღების შესახებ შეთანხმების გაფორმებით დაასრულა.
აღნიშნული შეთანხმების თანახმად, კანონის სავარაუდო დარღვევის აღმოსაფხვრელად, მოვაჭრე ვალდებულია უზრუნველყოს კომპანიის სავაჭრო პოლიტიკის გამოსწორება და მომხმარებლების სავარაუდოდ დარღვეული უფლებების აღდგენა. ხელშეკრულების თანახმად, სავაჭრო პოლიტიკის გამოსასწორებლად და მომხმარებელთა სავარაუდოდ დარღვეული უფლებების აღსადგენად, მოვაჭრეს განესაზღვრა 1 თვის ვადა.
შპს ოზჯან ფირიევს საქმე
2024-10-21
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ საქმის შესწავლა მოვაჭრე  შპს - ოზჯან ფირიევს (პ/ნ 20001063081) მხრიდან „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე დაასრულა.
საქმის შესწავლის ფარგლებში სააგენტომ განიხილა მოვაჭრის მიერ შეთავაზებული პირობითი ვალდებულებები და მიიჩნია, რომ მის მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების შედეგად კანონის სავარაუდო დარღვევის რისკი აღარ იარსებებს. შესაბამისად, მოვაჭრემ აიღო ვალდებულება - საქმიანობის შიდა პოლიტიკა შეცვალოს და იმ მომხმარებელთა უფლებები აღადგინოს, რომელთაც, სავარაუდოდ, წარსულში მისი სავაჭრო პოლიტიკის შედეგად ზიანი მიადგა.
შპს „კრისტალ მგ“ საქმე
2024-10-09
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, 2024 წლის 4 ოქტომბერს, მოვაჭრე შპს “კრისტალ მგ“-ს მხრიდან „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონმდებლობის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე  საქმის შესწავლა, პირობითი ვალდებულებების აღების შესახებ შეთანხმების გაფორმებით დაასრულა.
აღნიშნული შეთანხმების თანახმად, კანონის სავარაუდო დარღვევის აღმოსაფხვრელად, მოვაჭრე ვალდებულია უზრუნველყოს კომპანიის სავაჭრო პოლიტიკის გამოსწორება და მომხმარებლების სავარაუდოდ დარღვეული უფლებების აღდგენა. ამასთან, კომპანიამ ხელშეკრულებით იკისრა ვალდებულება განახორციელოს შემდეგი სახის ღონისძიებები - ხელშეკრულების დადებამდე მომხმარებელს საქართველოს სახელმწიფო ენაზე, მკაფიოდ, გარკვევით და სრულყოფილად მიაწოდოს კანონის მე-5 და მე-10 მუხლებით გათვალისწინებული ინფორმაცია და განათავსოს როგორც ადგილზე, ასევე ოფიციალურ ვებ.გვერდზე www.crystaljewelry.ge
ხელშეკრულების თანახმად, სავაჭრო პოლიტიკის გამოსასწორებლად და მომხმარებელთა სავარაუდოდ დარღვეული უფლებების აღსადგენად, მოვაჭრეს განესაზღვრა 2 (ორი) თვის ვადა.
ი/მ რუსლან დიასამიძის საქმე
2024-10-08
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, 2024 წლის 4 ოქტომბერს, მოვაჭრე ი/მ რუსლან დიასამიძის მიერ „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონმდებლობის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე  საქმის შესწავლა, პირობითი ვალდებულებების აღების შესახებ შეთანხმების გაფორმებით დაასრულა.
მოვაჭრემ აიღო ვალდებულება - საცნობარო (კვების) მენიუში შეიტანოს ცვლილება და მომხმარებელს მიაწოდოს ინფორმაცია საქონლის საბოლოო ფასის შესახებ, რომელშიც მითითებული იქნება დამატებული ღირებულების გადასახადი და ყველა სხვა გადასახადი/ხარჯი, მათ შორის მომსახურების გადასახადი.
შპს „ინექს გრუპის“ საქმე
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, 2024 წლის 8 ოქტომბერს მოვაჭრე შპს „ინექს გრუპის“ (ს/ნ 400010572) მიერ „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონმდებლობის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე  საქმის შესწავლა, პირობითი ვალდებულებების აღების შესახებ შეთანხმების გაფორმებით დაასრულა.
ხელშეკრულების თანახმად, სავაჭრო პოლიტიკის გამოსასწორებლად და მომხმარებელთა სავარაუდოდ დარღვეული უფლებების აღსადგენად მოვაჭრეს განესაზღვრა 1  თვის ვადა.
შპს„“მეგასპორტის“ საქმე
2024-10-07
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ საქმის შესწავლა მოვაჭრე შპს„“მეგასპორტის“ (ს/კ 205244216) მხრიდან „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე დაასრულა.
სს „თითიელ აშშ ჯგუფის“ საქმე
2024-10-04
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, 2024 წლის 4 ოქტომბერს მოვაჭრე სს „თითიელ აშშ ჯგუფის“ (ს/ნ 205243048) მიერმომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებსაქართველოს კანონმდებლობის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე  საქმის შესწავლა, პირობითი ვალდებულებების აღების შესახებ შეთანხმების გაფორმებით დაასრულა.
შპს „საქმე.ჯის“ საქმე
2024 წლის  3 ოქტომბერს საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ დაასრულა საქმის შესწავლა შპს „საქმე.ჯის“ მხრიდან „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე.
საქმის შესწავლის ფარგლებში სააგენტომ განიხილა მოვაჭრის მიერ შეთავაზებული პირობითი ვალდებულებები და მიიჩნია, რომ შპს „საქმე.ჯის“ მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების შედეგად კანონის სავარაუდო დარღვევის რისკი აღარ იარსებებს.
მოვაჭრემ აიღო ვალდებულება, რომ ონლაინ პლატფორმაზე განთავსებული ინფორმაცია მომხმარებელს მიაწოდოს ქართულ ენაზე, მკაფიოდ, გასაგებად და სრულად.
შპს „ბარამი ლოჯისტიკსის“ საქმე
2024-10-03
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, 2024 წლის 3 ოქტომბერს მოვაჭრე შპს „ბარამი ლოჯისტიკსის“ (ს/ნ 404383626) მიერ „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონმდებლობის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე  საქმის შესწავლა, პირობითი ვალდებულებების აღების შესახებ შეთანხმების გაფორმებით დაასრულა.
ი/მ ვლადიმირ რზიანკინის (ულა ქლაბი) საქმე
2024-10-02
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, 2024 წლის 23 სექტემბერს ი/მ ვლადიმირ რზიანკინის (პ/ნ 306278578) მხრიდან „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონმდებლობის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე საქმის შესწავლა, პირობითი ვალდებულებების აღების შესახებ შეთანხმების გაფორმებით დაასრულა.
აღნიშნული შეთანხმების თანახმად, კანონის სავარაუდო დარღვევის აღმოსაფხვრელად, მოვაჭრე ვალდებულია უზრუნველყოს კომპანიის სავაჭრო პოლიტიკის გამოსწორება და მომხმარებლების სავარაუდოდ დარღვეული უფლებების აღდგენა.
ხელშეკრულების თანახმად, სავაჭრო პოლიტიკის გამოსასწორებლად და მომხმარებელთა სავარაუდოდ დარღვეული უფლებების აღსადგენად, მოვაჭრეს განესაზღვრა 1 თვის ვადა.

Case of Ozjan Firiev
On October 4, 2024, the Georgian Competition and Consumer Agency completed a case study concerning an alleged violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by the trader Ozjan Firiev Ltd (P/N 20001063081). The Agency concluded the case by signing a commitment agreement with the trader.
Within the frame of the case study, the Agency assessed the trader's obligations and concluded that fulfilling those requirements would eliminate the risk of potential legal infractions. Accordingly, the trader was obliged to align its trading policy with the relevant articles of the law and restore the allegedly violated consumers' rights.
Case of “Cristal MG”
2024-10-09
On October 4, 2024, the Georgian Competition and Consumer Agency completed a case study concerning an alleged violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by the trader “Cristal MG”. The Agency concluded the case by signing a commitment agreement with the trader.
As per the agreement, the trader has to align its trading policy and restore the allegedly violated consumers' rights. Additionally, the company is obligated to provide consumers with the information outlined in Articles 5 and 10 of the law in the state language of Georgia before finalizing the contract. This information should be clearly and fully presented both in the store and on the official website www.crystaljewelry.ge
Accordingly, the trader was given two month to align its trading policy with the relevant articles of the law and restore the allegedly violated consumers' rights.
Case of Ind. Entrepreneur Ruslan Diasamidze
2024-10-08
On October 4, 2024, the Georgian Competition and Consumer Agency completed a case study concerning an alleged violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by the Ind. Entrepreneur Ruslan Diasamidze. The Agency concluded the case by signing a commitment agreement with the trader.
The trader is obligated to update the reference (food) menu and provide consumers with information about the final price of the goods, which should include value-added tax, other taxes/expenses, and service tax
Case of “Inex Group”
On October 8, 2024, the Georgian Competition and Consumer Agency completed a case study concerning an alleged violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by the “Inex Group” Ltd (I/N 400010572). The Agency concluded the case by signing a commitment agreement with the trader.
Accordingly, the trader was given a month to align its trading policy with the relevant articles of the law and restore the allegedly violated consumers' rights.
Case of ,,Megasport“
2024-10-07
The Georgian Competition and Consumer Agency completed a case study concerning an alleged violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by the company ,Megasport“ Ltd (I/N 205244216).
Case of “TTL USA Group”
2024-10-04
On October 4, 2024, the Georgian Competition and Consumer Agency completed a case study concerning an alleged violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by the “TTL USA Group” Ltd (I/N 205243048). The Agency concluded the case by signing a commitment agreement with the trader.
Case of ,,Sakme.ge“
The Georgian Competition and Consumer Agency completed a case study concerning an alleged violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by the company ,,Sakme.ge“ Ltd
Within the frame of the case study, the Agency assessed the trader's obligations and concluded that fulfilling those requirements would eliminate the risk of potential legal infractions.
The trader obliged to provide the consumer with the information displayed on the web platform in the Georgian language, clearly, comprehensibly, and completely.
Case of "Barami Logistics"
2024-10-03
On October 3, 2024, the Georgian Competition and Consumer Agency completed a case study concerning an alleged violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by the trader "Barami Logistics" Ltd (I/N 404383626). The Agency concluded the case by signing a commitment agreement with the trader.
Case of Ind. Entrepreneur Vladimir Rziankini (Ula club)
2024-10-02
On September 23, 2024, the Georgian Competition and Consumer Agency completed a case study concerning an alleged violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by Ind. Entrepreneur Tamar Shioshvili (P/N 306278578). The Agency concluded the case by signing a commitment agreement with the trader.
According to the agreement, the trader must alter the company's trading policy and restore the consumer's allegedly breached rights in order to resolve the alleged law violation.