კინოთეატრის ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის საქმე
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ კინოთეატრების ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის ბაზარზე „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის (კონკურენციის საწინააღმდეგო შეთანხმება) დარღვევა დაადგინა. კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს გადაწყვეტილებით, ჯამურად მილიონ ექსვსასი ათას ლარზე მეტი ოდენობით სანქცია დაეკისრა, როგორც მომჩივან (შპს „ელ.ბილეთები)“, ასევე მოპასუხე  მხარეებს  (შპს „თინეთი“ და და ერთიანი ეკონომიკური სუბიექტი „სადისტრიბუციო კომპანია“). მოკვლევის ფარგლებში, სს „თიბისი ბანკისა“ და TBC Bank Group PLC-ს მიმართ  კანონის მე-7 მუხლის დარღვევა არ დადგინდა. აგრეთვე, კანონის მე-6 მუხლის დარღვევა არ დადგინდა შპს „სადისტრიბუციო კომპანიის“ მიმართ.  გარდა ამისა,  კულტურული, გასართობი, შემოქმედებითი, სპორტული, დასვენებისა და ტურიზმის, საგანმანათლებლო, სატრანსპორტო თუ სხვა ტიპის ღონისძიებების/პროდუქციის/მომსახურების ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის ბაზრის გაჯანსაღების მიზნით გაიცა სამი რეკომენდაცია შესაბამისი სუბიექტების მიმართ.
"დელტა დეველოპმენტ გრუპი"ს საქმე
2022-12-08
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, შპს „დელტა დეველოპმენტ გრუპის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა, რომელიც სათარჯიმნო-მთარგმნელობითი მომსახურების სფეროში მოქმედი კომპანიების მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 და მე-7 მუხლების შესაძლო დარღვევის ფაქტს ეხებოდა. მოკვლევის შედეგად დადასტურდა ორი მოპასუხე ეკონომიკური აგენტის და ერთ-ერთი მთარგმნელ-თარჯიმნის მიერ მე-7 მუხლის დარღვევის ფაქტი. ეკონომიკურ აგენტებს დაეკისრათ შესაბამისი ფინანსური სანქცია და  კანონდარღვევის აღმოფხვრა დაევალათ. ასევე,  ეკონომიკურ აგენტებს წარედგინათ განსახილველად სავალდებულო რეკომენდაცია.
,,საქართველოს სადაზღვევო ჯგუფის“ საქმე
2022-06-29
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ  სს ,,საქართველოს სადაზღვევო ჯგუფის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა, რომელიც  შპს ,,ჯეო ჰოსპიტალსისა“ და სს ,,რისკების მართვისა და სადაზღვევო კომპანია გლობალ ბენეფიტს ჯორჯიას“ მიერ ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის სავარაუდო დარღვევის ფაქტს ეხებოდა. მოკვლევის შედეგად კანონდარღვევის ფაქტი არ დადასტურდა, თუმცა, შპს ,,ჯეო ჰოსპიტალსს“ დაევალა - სს ,,საქართველოს სადაზღვევო ჯგუფის“ მიმართვის შემთხვევაში, შაბათ დღეს ოჯახის ექიმის მომსახურების მიწოდების საკითხი განიხილოს და კომერციულ პირობებზე შეთანხმების მიღწევის შემთხვევაში, თანაბარ და არადისკრიმინაციულ პირობებში უზრუნველყოს შესაბამისი ხელშეკრულების დადება.
„ჯევერს დეველოპმენტის“ საქმე
2020-03-02
საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ დაასრულა შპს „ჯევერს დეველოპმენტის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა. საკითხი ეხებოდა შპს „აუთდორ.ჯის“ მიერ ქალაქ თბილისში, მდინარე მტკვრის მარჯვენა სანაპიროზე, გარე რეკლამის განთავსების სანებართვო მომსახურების ბაზარზე განხორციელებული ქმედების კონკურენციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის ფაქტს. მოკვლევის შედეგად, შპს „აუთდორ.ჯის“ მიმართ დადგინდა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის დარღვევის ფაქტი, რაც გულისხმობს დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებას. კომპანიას დაეკისრა კანონით გათვალისწინებული ფინანსური სანქცია და შესაბამის ბაზარზე კონკურენტული გარემოს გაჯანსაღების მიზნით,  შესაბამისი რეკომენდაცია გაიცა.
ფოთის პორტის საქმე
2017-04-21
ფოთში მოქმედმა 14-მა სატერმინალო კომპანიამ სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი სს „კორპორაცია ფოთის საზღვაო ნავსადგურის“ მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტზე - რაც გამოიხატებოდა ახალი კომბინირებული ტარიფის სავალდებულო წესით შემოღების მცდელობაში. მოკვლევის შედეგად პორტის მიერ დაგეგმილი ახალი სქემა მიჩნეულ იქნა დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებად, თუმცა, ვინაიდან სქემა არ იყო ამოქმედებული, პორტს არ დაუდგინდა კანონდარღვევა და არ დაეკისრა სანქცია.
„დუთი ფრი ჯორჯიას“ საქმე
2016-03-28
შპს „დუთი ფრი ჯორჯიამ“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი სს „თბილისის თამბაქოს“ მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების სავარაუდო ფაქტზე, რაც, მომჩივანის პოზიციით, გამოიხატებოდა მოპასუხესა და მომჩივანის კონკურენტ კომპანიას შორის პროდუქციის მიწოდების თაობაზე ექსკლუზიური ხელშეკრულების გაფორმებაში. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა სს „თბილისის თამბაქოს“ მხრიდან დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტი.
ბათუმის ნავთობტერმინალის საქმე
2015-12-30
საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ საკუთარი ინიციატივით დაიწყო მოკვლევა შპს „ბათუმის ნავთობტერმინალის“ ტერიტორიაზე ეკონომიკურ აგენტთა დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების სავარაუდო ფაქტისა და საქართველოს შავი ზღვის პორტებში ნავთობტერმინალთა საქმიანობის ქვეყნის კონკურენციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის დადგენის უზრუნველსაყოფად. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა შპს „ბათუმის ნავთობტერმინალის“ მხრიდან კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტი.
„ტრანს კავკასუს ტერმინალის“ საქმე
2015-10-21
შპს „ჯორჯიან ტრანს ექსპედიციამ“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი შპს „ტრანს კავკასუს ტერმინალის“ მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტზე, რაც, მომჩივანის პოზიციით, გამოიხატებოდა მოპასუხის მიერ კომბინირებული ტარიფის დაწესებაში (რომელშიც ფაქტიურად არ იყო ასახული საექსპედიციო მომსახურების ტარიფი). მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა შპს „ტრანს კავკასუს ტერმინალის“ მხრიდან დარღვევის ფაქტი.
"გლობალაგროს" საქმე
2015-10-12
საქართველოს ხორბლისა და პურპროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაცია „გლობალაგრომ“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა განცხადება აზერბაიჯანული კომპანია „კარატ ჰოლდინგის“ მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტზე, რაც, განმცხადებლის პოზიციით, გამოიხატებოდა ჰოლდინგის მიერ ბაზარზე არასამართლიანი ფასით ოპერირებაში. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა მოპასუხის მხრიდან დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტი.

Case of “TBC Bank” and “Tnet”
The Georgian Competition and Consumer Agency has concluded its investigation into the compatibility of the allegedly existing exclusive agreement between JSC “TBC Bank” and LLC “Tnet” with competition legislation. The Agency found that no infringement of Article 6 of the Law of Georgia on Competition was established on the part of either respondent.
At the same time, JSC “TBC Bank” was recognized as an economic operator holding a dominant position in the relevant market. Accordingly, the Agency issued a mandatory recommendation for consideration, requiring the Bank to structure its contractual relationships in a manner that does not impose unjustified barriers on recipients of its products and services. Furthermore, “exclusive supply” clauses should be applied exclusively in circumstances supported by relevant objective justifications and subject to the principle of proportionality.
Case of "Poseidoni 2022"
2025-09-19
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has completed an investigation initiated following a complaint from "Poseidoni 2022" LLC. The investigation found no infringement of Article 7 of the Law of Georgia on Competition by “Golden Fish Batumi” LLC and “Zundagi” LLC, as no evidence supported the existence of anti-competitive agreements. Additionally, it was determined that “Golden Fish Batumi” LLC did not hold a dominant position in the relevant market during the review period (2022–2024), thus clearing it of any violation of Article 6.
Case II of Pharmaceutical Market
2025-08-06
The Georgian Competition and Consumer Agency has completed an investigation launched on the basis of information disclosed by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia concerning the sale of medicines with excessively high markups. The investigation established that four companies (Gea LLC, Concept Pharma LLC, Global CBS LLC, and Rich Group LLC) abused their dominant position in the market by setting unfairly high prices for seven medicines. This conduct constitutes a violation of Article 6, paragraph 2, subparagraph (a) of the Law of Georgia on Competition. As a result, the Agency imposed fines on the four entities, totaling 559,357.01 GEL. In addition to the sanctions, and in line with its broader mandate to enhance competitive conditions across sectors and prevent future abuse of dominance, the Agency issued mandatory recommendations for consideration.
Case of “Rustavi Auto Market” and “Mikado Georgia”
The Georgian Competition and Consumer Agency has completed its investigation, launched following a joint complaint from car importers. As part of the investigation, it was established that LLC “Rustavi Auto Market “ and LLC “Mikado Georgia had abused their dominant market position by setting unfairly high prices, in breach of subparagraph “a” of paragraph 2, Article 6 of the Law of Georgia on Competition. As a result, the Agency imposed a combined fine of 848 276 GEL on the two respondent entities. To enhance competition in the sector and prevent future abuse of market dominance, the Agency also issued a mandatory recommendation for consideration.
Case of online sale of cinema tickets
The Georgian National Competition Agency has established a violation of Article 7 (Restrictive agreements ) of the Law of Georgia on Competition in the online cinema ticket sales market. According to the decision of the National Competition Agency, the complainant (E-Tickets LLC) and the defendants (Tineti LLC and the unified economic entity "Didstribution Company") were fined more than 1.6 million GEL for anti-competition agreement. However, JSC TBC Bank and TBC Bank Group PLC were not found in violation of Article 7, and violation was not established against "Distribution Company" LLC. The National Competition Agency issued three recommendations to relevant entities to improve the market for online sales of tickets for cultural, entertainment, creative, sports, leisure and tourism, educational, transport and other types of events/products/services.
2022-12-08
The Georgian National Competition Agency completed the investigation based on the complaint of "Delta Development Group", on the alleged violation of Articles 6 and 7 of the Law of Georgia on Competition by the companies operating in the field of translation and interpretation services. The investigation confirmed the violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition by the two respondent undertakings and one of the translator-interpreter. The undertakings were imposed the appropriate financial sanction and instructed to immediately eliminate the violation of the law. Also, a recommendation was issued to the undertakings for consideration.
Case of Georgian Insurance Group
2022-06-29
The National Competition Agency of Georgia has completed the investigation based on the complaint of the "Georgian Insurance Group", on the alleged violation of Articles 6 of the Law of Georgia on Competition by the "Geo Hospitals", and the "Risk Management and Insurance Company Global Benefits Georgia". As a result of the investigation, the fact of violation of the law was not confirmed. However, "Geo Hospitals" was instructed to consider the issue of providing family doctor services on Saturday, in case of an address from "Georgian Insurance Group". After reaching an agreement on commercial conditions, ensure the conclusion of a corresponding contract under equal and non-discriminatory conditions.
Case of “Geverse Development”
2020-03-02
Competition Agency of Georgia has completed the investigation based on the complaint of the “Geverse Development”.  The case concerned to the fact of compliance with the competition legislation of the action taken by the company "Outdoor.ge" in Tbilisi, on the right bank of the River Mtkvari, in the outdoor advertising permit service market. As a result of the investigation the violation of Article 6 of the law of competition of Georgia was established, which implies abuse of dominant position. The company was imposed a financial sanction under the law and in order to improve the competitive environment in the relevant market, appropriate recommendations have been issued.
Case of Poti Port
2017-04-21
14 terminal companies operating in Poti submitted a complaint to the Agency, regarding abuse of dominant position by the JSC “Poti Sea Port” - expressed in the introduction of a mandatory new combined tariff. As a result of the investigation, a new scheme introduced by the port was found as an abuse of dominant position, however, the new scheme has not been activated, and violation by the port was not established and no sanctions were imposed.