საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ 2 მოკვლევა დაიწყო -“რუსთავის ავტობაზრობის“ მხრიდან შესაძლო დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტზე და საკვები სოდის წარმოება/რეალიზაციის მიმართულებით არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის შესაძლო შემთხვევაზე.
პირველი მოკვლევა ავტოიმპორტიორი კერძო პირების საჩივრის საფუძველზე დაიწყო, სადაც მოპასუხე ეკონომიკური აგენტის - შპს ,,რუსთავის ავტობაზრობის“ მხრიდან ადგილი აქვს შესაძლო დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებას. კერძოდ, ქ. რუსთავის ავტობაზრობის ტერიტორიაზე ავტოსადგომებით სარგებლობის სანაცვლოდ, მოპასუხე ეკონომიკური აგენტის მხრიდან არასამართლიანად მაღალი ფასის დადგენას.
მეორე მოკვლევის საქმე შეეხება საკვები სოდის წარმოება/რეალიზაციის სფეროში მოქმედი სუბიექტის სასაქონლო ნიშნებისა და გარეგნული იერსახის სავარაუდო მითვისებას ფაქტს.
კონკურენციის ხელშეწყობის, არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტებზე დროული რეაგირებისა და აღმოფხვრის მიზნით, სააგენტოში შეიქმნა მოკვლევის ჯგუფები, რომელსაც საკითხების შესწავლა დაევალა
2023 წელს, სააგენტომ დაასრულა 5 მოკვლევა დომინანტური მდგომარეობის შესაძლო ბოროტად გამოყენების, არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის, შეთანხმებული ქმედების და სახელმწიფო ადმინისტრაციული უწყებების მხრიდან კონკურენციის შესაძლო შეზღუდვების მიმართულებით. 1 შემთხვევაში დარღვევა არ დადგინდა, 1 შემთხვევაში განმცხადებლის მოთხოვნით შესწავლა შეწყდა, 3 შემთხვევაში დარღვევა დადგინდა და გაიცა შესაბამისი რეკომენდაციები.
ამავე პერიოდში, 6 საქმეზე დაუშვებლობის გადაწყვეტილება იქნა მიღებული. ამ დროსთვის, სააგენტო 5 საკითხთან მიმართებით მოკვლევის პროცესს აწარმოებს.

The National Competition Agency has launched an investigation into two cases
The Georgian National Competition Agency has launched two investigations - one into the possible abuse of a dominant position by "Rustavi Auto Market" and the other into the possible unfair competition in the production/sale of baking soda.
The first investigation was started based on a complaint from car importers, where a possible abuse of dominant position by the defendant undertaking - "Rustavi Auto Market". The case concerns the defendant undertaking’s imposition of an unreasonably high price for the use of parking lots in the Rustavi auto.
The second case of investigation concerns the alleged misappropriation of trademarks and the appearance of an entity operating in the field of production/sale of baking soda.
In order to promote competition, and timely response to facts of unfair competition and elimination, research groups were created in the Agency, which was assigned to study the issues.
In 2023, the Agency completed 5 investigations into possible abuse of a dominant position, unfair competition, concerted practice, and possible restrictions of competition by state administrative bodies. In 1 case, the violation was not established, in 1 case, the study was ended at the request of the applicant, in 3 cases, the violation was established and appropriate recommendations were provided.
Six cases have been declared inadmissible throughout the same time period. At present, the Agency is conducting an investigation process in relation to 5 issues.