კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს თავმჯდომარემ, ირაკლი ლექვინაძემ პოლონეთში, მომხმარებლის დაცვის და აღსრულების საერთაშორისო ქსელის (ICPEN) მიერ ორგანიზებულ კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა.
კონფერენციის ფარგლებში, 8 მაისს, სხვადასხვა ქვეყნის მომხმარებლის უფლებების დაცვის უწყებების ხელმძღვანელი პირების მონაწილეობით, მაღალი რანგის შეხვედრა გაიმართა, რომლის მიზანს წარმოადგენდა მომხმარებლის დაცვის კანონმდებლობის ეფექტიანი აღსრულების და სამომხმარებლო განათლების გაძლიერების მექანიზმებზე მსჯელობა. შეხვედრას უძღვებოდა ამერიკის შეერთებული შტატების ფედერალური სავაჭრო კომისიის (FTC) ყოფილი ხელმძღვანელი და ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის პროფესორი, უილიამ კოვაჩიჩი.
გარდა ამისა, სააგენტოს მომხმარებლის უფლებების დაცვის დეპარტამენტის უფროსმა სერგო სანიკიძემ მონაწილეობა მიიღო პანელურ დისკუსიაში თემაზე “მომხმარებლის დაცვის სააგენტოების ეფექტიანობა და მათი გაძლიერების მექანიზმები”, სადაც მან დეტალურად მიმოიხილა სააგენტოს აღსრულების მექანიზმები, დადგენილი სტანდარტები, გამოწვევები და სამომავლო გეგმები.
2023 წლის სექტემბრის თვეში, საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო მომხმარებლის დაცვის და აღსრულების საერთაშორისო ქსელის (ICPEN) პარტნიორი გახდა. ICPEN აღნიშნული მიმართულებით მომუშავე 80-ზე მეტი ქვეყნის უწყებას და წევრ ორგანიზაციას აერთიანებს მთელ მსოფლიოში და არის წარმატებულ ქვეყნებს შორის მნიშვნელოვანი ინტერაქციის საერთაშორისო პლატფორმა, რაც საერთაშორისო გამოცდილების და პრაქტიკის გაზიარების საუკეთესო შესაძლებლობებს იძლევა.

Irakli Lekvinadze attended the conference held by ICPEN in Poland
Irakli Lekvinadze, Chairman of the Competition and Consumer Agency, attended the International Consumer Protection and Enforcement Network (ICPEN) conference in Poland.
During the conference, a High Level Meeting was held on May 8th with the participation of leaders of consumer protection authorities from different countries. The meeting aimed to discuss effective enforcement mechanisms for consumer protection laws and improve consumer education. The meeting was chaired by William Kovacic, a professor at George Washington University and former head of the United States Federal Trade Commission (FTC).
Sergo Sanikidze, Head of the Agency's Consumer Rights Protection Department, participated in a panel discussion on the topic of "Effectiveness of Consumer Protection Agencies and their Strengthening Mechanisms." During the discussion, he reviewed the Agency's enforcement mechanisms, established standards, challenges, and future plans.
In September 2023, the Georgian Competition and Consumer Agency became a partner of the International Consumer Protection and Enforcement Network (ICPEN). ICPEN is a global network that unites agencies and member organizations from over 80 countries, and it serves as an international platform for important interaction between successful countries, providing the best opportunities for sharing international experience and practice.