კონკურენციის ეროვნული სააგენტო - „საქაერონავიგაციის“ მიერ კონკურენციის შეზღუდვის ფაქტი არ დადასტურდა
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ სს „სადაზღვევო კომპანია ჯი პი აი ჰოლდინგის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული საქმის მოკვლევა დაასრულა, რომელიც შეეხებოდა შპს „საქაერონავიგაციის“ მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-10 მუხლის - ადმინისტრაციული ორგანოების მიერ კონკურენციის შეზღუდვის დაუშვებლობა სავარაუდო დარღვევას. კერძოდ, მომჩივანის განმარტებით, კონკურენციის შემზღუდველი ხასიათი ჰქონდა შპს „საქაერონავიგაციის“ მიერ ელექტრონული ტენდერის ფარგლებში, სატენდერო დოკუმენტაციაში ჩადებულ პირობებს - გადამზღვეველი კომპანიის დასტურის მოთხოვნასთან დაკავშირებით და ტენდერის იმგვარად გამოცხადებას, სადაც ერთ ლოტად იყო გაერთიანებული სამოქალაქო სამართლებრივი პასუხისმგებლობის, ქონების, თანამშრომელთა ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის დაზღვევის მომსახურებები. სააგენტოს მიერ განხორციელებული საქმის მოკვლევის შედეგად, არ დადგინდა შპს „საქაერონავიგაციის“ მიერ კანონის მე-10 მუხლის დარღვევის ფაქტი. თუმცა, კონკურენტული გარემოს გაჯანსაღების მიზნით, მოპასუხეს მიეცა განსახილველად სავალდებულო რეკომენდაცია. კერძოდ, სააგენტომ მიზანშეწონილად მიიჩნია, შპს „საქაერონავიგაციამ“ პერიოდულად განახორციელოს კვლევა სამოქალაქო პასუხისმგებლობის, ქონების, ჯანმრთელობის და სიცოცხლის დაზღვევის შესყიდვის ერთ ლოტად გამოცხადების დადებითი და უარყოფითი ფაქტორების და ფასების შესახებ, რადგან დროთა განმავლობაში ბაზარი განიცდის ცვლილებას - ეს კი თავისთავად აისახება მომსახურებების ფასებზეც. კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ 2021 წელს 5 მოკვლევა დაასრულა, მათ შორის 3 არაკეთილსინდისიერი კონკურენკურენციის ფატზე, მათ შორის ორში დარღვევა დადასტურდა, 1 მოკვლევა შეთანხმებული ქმედების ფატზე, რომლის შედეგებით დაჯარიმდა 4 კომპანია და 1 ადმინისტრაციული უწყების მხრიდან კონკურენციის შეზღუდვის ფატზე, რომელიც არ დადასტურდა. მიმდინარე პერიოდში გაიცა თანხმობა 4 კონცენტრაციის შესახებ. გამოქვეყნდა ფარმაციის ბაზრის შუალედური ანგარიში და გაიცა 13 რეკომენდაცია ბაზრის კონკურენტუნარიანობის გაზრდის მიზნით. მიმდინარე რეჟიმში 2 მოკვლევა - საავტომობილო საწვავის და ფარმაციის ბაზრის შესახებ.

National Competition Agency - restriction of competition by "Sakaeronavigatsia" has not been confirmed
Georgian National Competition Agency has completed the investigation of the case based on the complaint of JSC "Insurance Company GPI Holding", which referred to an alleged violation of Article 10 of the Law of Georgia "on Competition" - inadmissibility of restriction of competition by administrative bodies by Sakaeronavigatsia Ltd. In particular, according to the applicant, the conditions restricted in the competition were the conditions set out in the tender documents by Sakaeronavigatsia Ltd. in the electronic tender - the request for confirmation of the reinsurance company and the announcement of the tender, where civil liability, property, employee health, and life insurance services were combined into one lot.
As a result of the investigation carried out by the Agency, the fact of violation of Article 10 of the Law by Sakaeronavigatsia Ltd hasn`t been confirmed. However, the mandatory recommendation for consideration to improve the competitive environment was given to the defendant, In particular, the Agency considered it expedient to periodically research the positive and negative factors and prices of announcing the purchase of civil liability, property, health, and life insurance in one lot, because the market is changing over time - this in itself is reflected in the prices of services.
The National Competition Agency completed 5 investigations in 2021, including 3 cases of unfair competition, among them 2 violations, 1 investigation based on concerted action, which resulted in fines for 4 companies, and 1 on the restriction of competition by an administrative agency, which has not been confirmed. During the current period, 4 concentrations have been approved. The Pharmaceutical Market Interim Report was published and 13 recommendations were issued to increase market competitiveness. There are 2 investigations in progress - on the auto fuel and pharmaceutical market.