კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ ავტოიმპორტიორების ერთობლივი საჩივრის საფუძველზე დაწყებული საქმის მოკვლევა დაასრულა. მოკვლევის ფარგლებში, შპს ,,რუსთავის ავტობაზრობისა“ და შპს ,,მიკადო ჯორჯიას“ მხრიდან დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტი დადგინდა, რაც არასამართლიანად მაღალი ფასის გამოყენებას გულისხმობს და ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის მე-2 პუნქტის ,,ა“ ქვეპუნქტის დარღვევაში გამოიხატება. შესაბამისად, სააგენტოს გადაწყვეტილებით, ორივე მოპასუხე ეკონომიკურ აგენტს ჯამურად - 848 276 ლარის ოდენობით ჯარიმა დაეკისრათ. შესაბამის სექტორში, კონკურენტული გარემოს გაუმჯობესებისა და სამომავლოდ დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების თავიდან აცილების მიზნით, სააგენტომ განსახილველად სავალდებულო რეკომენდაცია გასცა.
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, შპს „დელტა დეველოპმენტ გრუპის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა, რომელიც სათარჯიმნო-მთარგმნელობითი მომსახურების სფეროში მოქმედი კომპანიების მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 და მე-7 მუხლების შესაძლო დარღვევის ფაქტს ეხებოდა. მოკვლევის შედეგად დადასტურდა ორი მოპასუხე ეკონომიკური აგენტის და ერთ-ერთი მთარგმნელ-თარჯიმნის მიერ მე-7 მუხლის დარღვევის ფაქტი. ეკონომიკურ აგენტებს დაეკისრათ შესაბამისი ფინანსური სანქცია და კანონდარღვევის აღმოფხვრა დაევალათ. ასევე, ეკონომიკურ აგენტებს წარედგინათ განსახილველად სავალდებულო რეკომენდაცია.
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ სს ,,საქართველოს სადაზღვევო ჯგუფის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა, რომელიც შპს ,,ჯეო ჰოსპიტალსისა“ და სს ,,რისკების მართვისა და სადაზღვევო კომპანია გლობალ ბენეფიტს ჯორჯიას“ მიერ ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის სავარაუდო დარღვევის ფაქტს ეხებოდა. მოკვლევის შედეგად კანონდარღვევის ფაქტი არ დადასტურდა, თუმცა, შპს ,,ჯეო ჰოსპიტალსს“ დაევალა - სს ,,საქართველოს სადაზღვევო ჯგუფის“ მიმართვის შემთხვევაში, შაბათ დღეს ოჯახის ექიმის მომსახურების მიწოდების საკითხი განიხილოს და კომერციულ პირობებზე შეთანხმების მიღწევის შემთხვევაში, თანაბარ და არადისკრიმინაციულ პირობებში უზრუნველყოს შესაბამისი ხელშეკრულების დადება.
საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ დაასრულა შპს „ჯევერს დეველოპმენტის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა. საკითხი ეხებოდა შპს „აუთდორ.ჯის“ მიერ ქალაქ თბილისში, მდინარე მტკვრის მარჯვენა სანაპიროზე, გარე რეკლამის განთავსების სანებართვო მომსახურების ბაზარზე განხორციელებული ქმედების კონკურენციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის ფაქტს. მოკვლევის შედეგად, შპს „აუთდორ.ჯის“ მიმართ დადგინდა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის დარღვევის ფაქტი, რაც გულისხმობს დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებას. კომპანიას დაეკისრა კანონით გათვალისწინებული ფინანსური სანქცია და შესაბამის ბაზარზე კონკურენტული გარემოს გაჯანსაღების მიზნით, შესაბამისი რეკომენდაცია გაიცა.
ფოთში მოქმედმა 14-მა სატერმინალო კომპანიამ სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი სს „კორპორაცია ფოთის საზღვაო ნავსადგურის“ მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტზე - რაც გამოიხატებოდა ახალი კომბინირებული ტარიფის სავალდებულო წესით შემოღების მცდელობაში. მოკვლევის შედეგად პორტის მიერ დაგეგმილი ახალი სქემა მიჩნეულ იქნა დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებად, თუმცა, ვინაიდან სქემა არ იყო ამოქმედებული, პორტს არ დაუდგინდა კანონდარღვევა და არ დაეკისრა სანქცია.
შპს „დუთი ფრი ჯორჯიამ“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი სს „თბილისის თამბაქოს“ მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების სავარაუდო ფაქტზე, რაც, მომჩივანის პოზიციით, გამოიხატებოდა მოპასუხესა და მომჩივანის კონკურენტ კომპანიას შორის პროდუქციის მიწოდების თაობაზე ექსკლუზიური ხელშეკრულების გაფორმებაში. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა სს „თბილისის თამბაქოს“ მხრიდან დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტი.
საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ საკუთარი ინიციატივით დაიწყო მოკვლევა შპს „ბათუმის ნავთობტერმინალის“ ტერიტორიაზე ეკონომიკურ აგენტთა დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების სავარაუდო ფაქტისა და საქართველოს შავი ზღვის პორტებში ნავთობტერმინალთა საქმიანობის ქვეყნის კონკურენციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის დადგენის უზრუნველსაყოფად. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა შპს „ბათუმის ნავთობტერმინალის“ მხრიდან კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტი.
შპს „ჯორჯიან ტრანს ექსპედიციამ“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი შპს „ტრანს კავკასუს ტერმინალის“ მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტზე, რაც, მომჩივანის პოზიციით, გამოიხატებოდა მოპასუხის მიერ კომბინირებული ტარიფის დაწესებაში (რომელშიც ფაქტიურად არ იყო ასახული საექსპედიციო მომსახურების ტარიფი). მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა შპს „ტრანს კავკასუს ტერმინალის“ მხრიდან დარღვევის ფაქტი.

The Georgian National Competition Agency completed the investigation based on the complaint of "Delta Development Group", on the alleged violation of Articles 6 and 7 of the Law of Georgia on Competition by the companies operating in the field of translation and interpretation services. The investigation confirmed the violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition by the two respondent undertakings and one of the translator-interpreter. The undertakings were imposed the appropriate financial sanction and instructed to immediately eliminate the violation of the law. Also, a recommendation was issued to the undertakings for consideration.
Case of Georgian Insurance Group
2022-06-29
The National Competition Agency of Georgia has completed the investigation based on the complaint of the "Georgian Insurance Group", on the alleged violation of Articles 6 of the Law of Georgia on Competition by the "Geo Hospitals", and the "Risk Management and Insurance Company Global Benefits Georgia". As a result of the investigation, the fact of violation of the law was not confirmed. However, "Geo Hospitals" was instructed to consider the issue of providing family doctor services on Saturday, in case of an address from "Georgian Insurance Group". After reaching an agreement on commercial conditions, ensure the conclusion of a corresponding contract under equal and non-discriminatory conditions.
Case of “Geverse Development”
2020-03-02
Competition Agency of Georgia has completed the investigation based on the complaint of the “Geverse Development”.  The case concerned to the fact of compliance with the competition legislation of the action taken by the company "Outdoor.ge" in Tbilisi, on the right bank of the River Mtkvari, in the outdoor advertising permit service market. As a result of the investigation the violation of Article 6 of the law of competition of Georgia was established, which implies abuse of dominant position. The company was imposed a financial sanction under the law and in order to improve the competitive environment in the relevant market, appropriate recommendations have been issued.
Case of Poti Port
2017-04-21
14 terminal companies operating in Poti submitted a complaint to the Agency, regarding abuse of dominant position by the JSC “Poti Sea Port” - expressed in the introduction of a mandatory new combined tariff. As a result of the investigation, a new scheme introduced by the port was found as an abuse of dominant position, however, the new scheme has not been activated, and violation by the port was not established and no sanctions were imposed.
Case of “Duty Free Georgia”
2016-03-28
Ltd “Duty Free Georgia” submitted a complaint to the Competition Agency, regarding the alleged violation of the abuse of dominant position by the “Tbilisi Tobacco“. Abuse was derived from the exclusive contract between the defendant and the complainant’s competitor company on the supply of products. As a result of the investigation the abuse of dominant position by the ‘Tbilisi Tobacco’ was not confirmed.
Case of Batumi Oil Terminal
2015-12-30
Competition Agency of Georgia on own its initiative started an investigation regarding the alleged violation of the abuse of dominant position of undertakings in the territory of the “Batumi Oil Terminal”, to ensure the compliance of the activities of Oil Terminals in Georgian Black Sea Ports with the Georgian competition legislation. As a result of the investigation, the violation of the law of Georgia on competition was not confirmed.
Case of “Georgian Trans Expedition”
2015-10-21
Ltd “Georgian Trans Expedition” submitted a complaint to the Competition Agency, regarding the alleged violation of the abuse of dominant position by the “Trans Caucasus Terminals”, which was the imposition of a combined tariff by the defendant (which does not actually include a forwarding service tariffs). The investigation did not confirm any violation by Trans Caucasus Terminal.
Case of “Globalagro”
2015-10-12
Georgian Wheat and Bakery Producers’ Association “Globalagro” submitted a statement to the Competition Agency, regarding the alleged violation of the abuse of dominant position by the Azerbaijani Company “Carat Holding”, which, according to the applicant's position, was expressed operating at an unfair price in the market by the holding. As a result of the investigation the abuse of dominant position by the defendant was not confirmed.