საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ საკუთარი ინიციატივით დაწყებული საქმის მოკვლევა დაასრულა, რომელსაც საფუძვლად ედო შპს ,,რეშენალ სოლუშენსის“ მიერ სააგენტოში წარმოდგენილი, დახარვეზებული საჩივრიდან მიღებული ინფორმაცია. აღნიშნული საჩივარი ეხებოდა ლოიალობაზე დაფუძნებული სასტუმროებისა და განთავსების ობიექტებით მომსახურების ონლაინ მიწოდების ბაზარზე, შპს ,,თინეთისა“ და სს ,,მასტერქარდ იუროფის“ მხრიდან „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის სავარაუდო დარღვევის ფაქტს. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევის ფაქტი, თუმცა შესაბამის ბაზარზე კონკურენტული გარემოს გაუმჯობესების მიზნით სააგენტომ გასცა განსახილველად სავალდებულო რეკომენდაციები ამავე ბაზრის ორივე დონეზე მოქმედი ყველა ეკონომიკური აგენტისათვის.
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ კინოთეატრების ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის ბაზარზე „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის (კონკურენციის საწინააღმდეგო შეთანხმება) დარღვევა დაადგინა. კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს გადაწყვეტილებით, ჯამურად მილიონ ექსვსასი ათას ლარზე მეტი ოდენობით სანქცია დაეკისრა, როგორც მომჩივან (შპს „ელ.ბილეთები)“, ასევე მოპასუხე მხარეებს (შპს „თინეთი“ და და ერთიანი ეკონომიკური სუბიექტი „სადისტრიბუციო კომპანია“). მოკვლევის ფარგლებში, სს „თიბისი ბანკისა“ და TBC Bank Group PLC-ს მიმართ კანონის მე-7 მუხლის დარღვევა არ დადგინდა. აგრეთვე, კანონის მე-6 მუხლის დარღვევა არ დადგინდა შპს „სადისტრიბუციო კომპანიის“ მიმართ. გარდა ამისა, კულტურული, გასართობი, შემოქმედებითი, სპორტული, დასვენებისა და ტურიზმის, საგანმანათლებლო, სატრანსპორტო თუ სხვა ტიპის ღონისძიებების/პროდუქციის/მომსახურების ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის ბაზრის გაჯანსაღების მიზნით გაიცა სამი რეკომენდაცია შესაბამისი სუბიექტების მიმართ.
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ ონკოლოგიური მედიკამენტების სახელმწიფო დაფინანსების პროგრამის ფარგლებში, 4 კომპანიის მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის (შეთანხმებული ქმედება) დარღვევა დაადგინა. კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს გადაწყვეტილებით დადგინდა, რომ 2021-2023 წლებში (აგვისტოს ჩათვლით), 4 კომპანიის მიერ (ავერსი, გეფა, პსპ, მერმისი) ადგილი ჰქონდა ონკოლოგიური მედიკამენტების სახელმწიფო დაფინანსების პროგრამის ფარგლებში შეთანხმებულ ფასებს, ფასების ფიქსაციას. სააგენტოს გადაწყვეტილებით, კომპანიებს დაეკისრათ ჯარიმა, საერთო ჯამში 53 მილიონ ლარამდე.
მოკვლევის დაწყების საფუძველს, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ, 2023 წლის 23 მარტს ონკოლოგიური მედიკამენტების იმპორტიორი და რეალიზატორი კომპანიების მხრიდან ფასების ზრდის და ამავე მედიკამენტებზე იდენტური ფასწარმოქმნის შესახებ გასაჯაროვებული ინფორმაცია წარმოადგენდა.
2023 წლის 17 აგვისტოს, კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, საავტომობილო საწვავის ბაზარზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა. საკითხი ეხებოდა - 2022 წლის მარტი-აგვისტოს პერიოდში, საავტომობილო საწვავის საცალო ბაზარზე მაღალი ფასების შენარჩუნებას. მოკვლევის შედეგად დადასტურდა - შპს „ლუკოილ-ჯორჯიას“, სს „ვისოლ პეტროლიუმ ჯორჯიას“, შპს ,,სან პეტროლიუმ ჯორჯიას“, შპს „სოკარ ჯორჯია პეტროლიუმის“ და შპს ,,რომპეტროლ საქართველოს“ მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის დარღვევა. სააგენტოს გადაწყვეტილებით, ხუთ ეკონომიკურ აგენტს შესაბამისი ფინანსური სანქცია - ჯამში, 4 მილიონ ლარამდე დაეკისრა. ასევე, ბაზარზე კონკურენტული გარემოს გაუმჯობესების მიზნით, სააგენტოს მიერ გაიცა შესასრულებლად აუცილებელი რეკომენდაცია.
2022 წლის 5 დეკემბერს, სააგენტომ შპს ,,დელტა დეველოპმენტ გრუპი“-ს საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა “კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 და მე-7 მუხლების სავარაუდო დარღვევის ფარგლებში დაასრულა, რომლის შედეგადაც დადასტურდა ერთიანი ეკონომიკური სუბიექტის „თბილისის ბიზნეს სახლისა“, შპს „თბილისის ბიზნეს სახლი“ და ბანგლადეშის მოქალაქე, ინდივიდუალური მეწარმე სუმა მიას მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის დარღვევა. მოპასუხე ეკონომიკურ აგენტებს დაეკისრათ შესაბამისი ფინანსური სანქცია და კანონდარღვევის აღმოფხვრა დაევალათ. სააგენტოს მიერ დადგენილი ვალდებულება კანონდარღვევის აღმოფხვრის შესახებ არ შესრულდა. შესაბამისად, სააგენტომ მიიღო გადაწყვეტილება - ერთიანი ეკონომიკური სუბიექტის „თბილისის ბიზნეს სახლისა“ და ი/მ სუმა მიასთვის ჯარიმის დაკისრების თაობაზე.
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ შპს „დელტა დეველოპმენტ გრუპის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა, რომელიც სათარჯიმნო-მთარგმნელობითი მომსახურების სფეროში მოქმედი კომპანიების მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 და მე-7 მუხლების შესაძლო დარღვევის ფაქტს ეხებოდა. მოკვლევის შედეგად დადასტურდა ორი მოპასუხე ეკონომიკური აგენტის და ერთ-ერთი მთარგმნელ-თარჯიმნის მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის დარღვევის ფაქტი. ეკონომიკურ აგენტებს დაეკისრათ შესაბამისი ფინანსური სანქცია და დაევალათ კანონდარღვევის აღმოფხვრა.
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, შპს „ჯ და აუდიტ სერვის ჯგუფის“ განცხადების საფუძველზე დაწყებული მოკვლევა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე დაასრულა. მოკვლევის ფარგლებში დადასტურდა - მოპასუხე ეკონომიკური აგენტების, შპს „Aladashvili&co-ს“, შპს „ნილის“, შპს „თარი 08-ს“ და შპს „ელფის“ მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის დარღვევა. კერძოდ, სააგენტოს პოზიციით - ადგილი ჰქონდა, უფასო სასადილოებით მომსახურების გაწევის მიზნით გამოცხადებულ კონკრეტულ სახელმწიფო შესყიდვებში ბაზრის გადანაწილებას. ეკონომიკურ აგენტებს დაეკისრათ შესაბამისი ფინანსური სანქცია.
შპს „სიტროენ ჯორჯიამ“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი - შპს „სტრადა მოტორსის“, შპს „იბერია ავტოს“, სს „ჰიუნდაი ავტო საქართველოს“, შპს „კია მოტორს ჯორჯიას“, შპს „ჯი-თი მოტოსის“ და სს „ფრანს ავტოს“ შორის კონკურენციის საწინააღმდეგო შეთანხმების არსებობის თაობაზე. მომჩივანის პოზიციით, დარღვევა გამოიხატებოდა კომპანიების მიერ სახელმწიფო შესყიდვებში ურთიერთშეთანხმებული პირობებით მონაწილეობაში. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა დასახელებულ კომპანიებს შორის კონკურენციის საწინააღმდეგო შეთანხმების არსებობის ფაქტი.
საქართველოს სასამართლოების დავალების შესაბამისად, კონკურენციის სააგენტომ დაიწყო საქართველოს ნავთობპროდუქტების სასაქონლო ბაზრის ხელახალი მოკვლევა. მოკვლევის შედეგად, ქვეყანაში მოქმედ 5 ყველაზე მსხვილ ნავთობკომპანიას დაუდგინდა დარღვევა, რაც გამოიხატებოდა ბაზრის გადანაწილებაში. ასევე, ხელახლა დადგინდა ცალკეული კომპანიის მიერ გაფორმებული ქველიცენზიისა და პარტნიორობის ხელშეკრულებაში ფასების ფიქსაციის ფაქტი. კომპანიებს ჯამში დაეკისრათ 3 მილიონ ლარამდე ჯარიმა, რომელიც გადახდილ იქნა სახელმწიფო ბიუჯეტში.
საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე, საკუთარი ინციატივით დაიწყო მოკვლევა - საჯარო სკოლის მოსწავლეების ტრანსპორტით უზრუნველყოფის ტენდერში მონაწილე კომპანიებს (შპს „ვი-ქომი“, შპს „ნიში“, შპს „თაიმსერვისი“ და შპს „მაიჯიპიესი“) შორის შეთანხმებული პირობების არსებობის სავარაუდო ფაქტზე. მოკვლევის შედეგად, არ დადგინდა ამ კომპანიების მიერ ტენდერში შეთანხმებული პირობებით მონაწილეობის ფაქტი.

Case of "Poseidoni 2022"
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has completed an investigation initiated following a complaint from "Poseidoni 2022" LLC. The investigation found no infringement of Article 7 of the Law of Georgia on Competition by “Golden Fish Batumi” LLC and “Zundagi” LLC, as no evidence supported the existence of anti-competitive agreements. Additionally, it was determined that “Golden Fish Batumi” LLC did not hold a dominant position in the relevant market during the review period (2022–2024), thus clearing it of any violation of Article 6.
Case of hotel and accommodation service delivery online market
2024-08-09
The Georgian Competition and Consumer Agency has completed an independent investigation into a case initiated by a complaint from "Resenal Solutions" Ltd. The complaint alleged that “Tneti” Ltd and "Mastercard Europe" JSC had infringed on Article 7 of the La of Georgian on Competition in relation to online service provision for hotels and accomodation establishments through loyalty programs. However, the investigation found no evidence of a violation of the Law. Nonetheless, to enhance the competitiveness in the market, two mandatory recommendations were issued to all parties for consideration.
Case of online sale of cinema tickets
The Georgian National Competition Agency has established a violation of Article 7 (Restrictive agreements ) of the Law of Georgia on Competition in the online cinema ticket sales market. According to the decision of the National Competition Agency, the complainant (E-Tickets LLC) and the defendants (Tineti LLC and the unified economic entity "Didstribution Company") were fined more than 1.6 million GEL for anti-competition agreement. However, JSC TBC Bank and TBC Bank Group PLC were not found in violation of Article 7, and violation was not established against "Distribution Company" LLC. The National Competition Agency issued three recommendations to relevant entities to improve the market for online sales of tickets for cultural, entertainment, creative, sports, leisure and tourism, educational, transport and other types of events/products/services.
Case of Pharmaceutical market
The National Competition Agency has established a violation of Article 7 (concerted practices) of the Law of Georgia on Competition by four companies. These companies, namely Aversi, Gepha, PSP, and Mermis, have agreed on prices and price fixing within the state funding program for oncology medicines from 2021 to 2023 (including August). The National Competition Agency has imposed a fine of up to 53 million GEL on these companies.
CASE III of oil commodity
2023-08-17
On August 17, 2023, the Georgian National Competition Agency has completed the investigation in the motor fuel market. The case concerns the maintenance of high prices in the retail market of motor fuel in the period of  March-August 2022. The investigation implemented by the National Competition Agency has confirmed the violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition by LLC “LUKOIL-Georgia", JSC “WISSOL Petroleum Georgia", LLC “San Petroleum Georgia", LLC "SOCAR Georgia Petroleum" and LLC "Rompetrol Georgia". According to the Agency’s decision, the undertakings have been subjected to the relevant fine of up to 4 million GEL in total. Moreover, in order to improve the competitive environment in the market, the Agency issued necessary recommendations.
2022-12-08
The Georgian National Competition Agency completed the investigation based on the complaint of "Delta Development Group" on the alleged violation of Articles 6 and 7 of the Law of Georgia on Competition by the companies operating in the field of translation and interpretation services. The investigation confirmed the violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition by the two respondent undertakings and one of the translator-interpreter.  According to the Agency's decision, the mentioned undertakings were imposed the appropriate financial sanction and instructed to immediately eliminate the violation of the law.
Case of “G and Audit Service Group”
2021-03-15
The Georgian National Competition Agency has completed the investigation based on the application submitted by the "G & Audit Service Group", on the alleged violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition. The investigation confirmed the violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition by the respondent undertakings- "Aladashvili & Co." Ltd., "Nili" Ltd., "Tari 08" Ltd. and "Elf" Ltd. In particular, according to the Agency's position, there was market redistribution in specific state procurements announced for the purpose of providing services with free canteens. Appropriate financial sanctions were imposed on undertakings.
Case of “Citroen Georgia”
2018-07-06
Ltd Citroen Georgia submitted a complaint to Competition Agency, regarding the alleged restrictive agreements, by the LTD “Strada Motors, LTD “Iberia Autos”, LTD “Hyundai Auto Georgia”, LTD “Kia Motors Georgia”, ltd “Gt Motors” and JSC “France Auto”. According to the complainant's position, the undertakings were granted with such benefits that put them in preference and as a result the complainant was restricted in the state procurements. As a result of the investigation anticompetitive conduct was not established.
CASE II of oil commodity
2018-05-10
In accordance with the order of the Georgian courts, Competition Agency has begun re-investigate the oil commodity market. As the result of investigation, five largest oil companies operating in the country were found to be in breach of market distribution. It was also re-established the fact of price fixing in the subcontracting and partnership agreement signed by individual companies. The undertakings fined up to 3 million Georgian Lari for violating the competition legislation, which was paid into the state budget.
Case on School Buses
On the basis of the information provided by the State Audit Office, Competition Agency of Georgia started an investigation on its own initiative regarding possible bid rigging by undertakings (Ltd “V-Qom”, Ltd „Nishi“, Ltd “Timeservice”, Ltd “MyGps”) in a tender of public school students’ transportation service. As a result of investigation, the violation of the Law of Georgia on Competition was not established.