კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ ფარმაცევტულ სექტორში 4 კომპანია შეთანხმებული ქმედების გამო დააჯარიმა
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, ფარმაცევტულ სექტორში, 4 კომპანია კონკურენციის საწინააღმდეგო ქმედების გამო დააჯარიმა. საკითხი ეხება - ონკოლოგიური მედიკამენტების სახელმწიფო დაფინანსების პროგრამის ფარგლებში, „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის (შეთანხმებული ქმედება) დარღვევის ფაქტს.
კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს გადაწყვეტილებით, მოკვლევის ფარგლებში დადგინდა, რომ 2021-2023 წლებში (აგვისტოს ჩათვლით), 4 კომპანიის მიერ (ავერსი, გეფა, პსპ, მერმისი) ადგილი ჰქონდა ონკოლოგიური მედიკამენტების სახელმწიფო დაფინანსების პროგრამის ფარგლებში შეთანხმებულ ფასებს, ფასების ფიქსაციას.
სააგენტოს მიერ მიღებული და დამუშავებული  მასალების მიხედვით, იდენტიფიცირებულ იქნა 42 მედიკამენტი, სადაც 4 კომპანიის მიერ ადგილი ჰქონდა იდენტურ ფასწარმოქმნას. კერძოდ, კომპანიების მიერ სამინისტროს დახურულ პორტალზე წარდგენილი ფასები 1 თეთრის სიზუსტით ემთხვეოდა ერთმანეთს.
სააგენტომ გამოავლინა იდენტური ფასის 88 შემთხვევა, რაც მოიცავს:
•  23 შემთხვევას 2 კომპანიის მონაწილეობით
•  47 შემთხვევას 3 კომპანიის მონაწილეობით
•  18 შემთხვევას 4 კომპანიის მონაწილეობით
ავერსის შემთხვევაში ადგილი ჰქონდა იდენტური ფასის 74 ფაქტს, გეფას (ჯი პი სი, ფარმადეპო) შემთხვევაში ასევე 74 ფაქტს, პსპ-ს შემთხვევაში 81 ფაქტს და მერმისის შემთხვევაში 29 ფაქტს.
სააგენტოს შეფასებით, აღნიშნული ქმედება წარმოადგენს კონკურენციის შემზღუდველი მიზნის მქონე შეთანხმებულ ქმედებას და კვალიფიცირდება, როგორც კონკურენციის კანონმდებლობის მძიმე ფორმის დარღვევა. შესაბამისად, სააგენტოს გადაწყვეტილებით, კომპანიებს  ჯამში 53 მილიონ ლარამდე ჯარიმა დაეკისრათ:
ავერსი: 14 402 425 ლარი;
გეფა: 20 349 336 ლარი;
პსპ: 17 094 872 ლარი;
მერმისი: 951 301 ლარი.
ბაზარზე კონკურენტული გარემოს გაუმჯობესების მიზნით, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიმართ, კონკურენციის სააგენტომ განსახილველად სავალდებულო რეკომენდაცია გასცა - საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამის და ზოგადად პორტალის ფუნქციონირება ნორმატიულ დონეზე დარეგულირდეს.
სააგენტოს მიერ მოკვლევის დაწყების საფუძველს, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ, 2023 წლის 23 მარტს ონკოლოგიური მედიკამენტების იმპორტიორი და რეალიზატორი კომპანიების მხრიდან ფასების ზრდის და ამავე მედიკამენტებზე იდენტური ფასწარმოქმნის შესახებ გასაჯაროებული ინფორმაცია წარმოადგენდა.
საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტო მოკვლევას 5 კომპანიის  - ავერსი, გეფა, პსპ, მერმისი და ეს კა იმპექსის მიმართ აწარმოებდა. საკითხის შესწავლის პროცესში, ეს კა იმპექსის მიმართ დარღვევის ფაქტი არ დადგინდა.
2023 წელს, სააგენტომ დაასრულა 7 მოკვლევა - დომინანტური მდგომარეობის შესაძლო ბოროტად გამოყენების, არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის, შეთანხმებული ქმედების და სახელმწიფო ადმინისტრაციული უწყებების მხრიდან კონკურენციის შესაძლო შეზღუდვის მიმართულებით. აქედან, 1 შემთხვევაში დარღვევა არ დადგინდა, 1 შემთხვევაში განმცხადებლის მოთხოვნით შესწავლა შეწყდა, 5 შემთხვევაში დარღვევა დადგინდა. მოკვლევები ეხებოდა - საავტომობილო საწვავის, თამბაქოს, ფარმაციის, საზღვაო გადაზიდვების, ავტოტექნიკური ინსპექტირების, სწრაფი კვების მომსახურების და სამშენებლო/ინფრასტრუქტურული მომსახურების ბაზრებს. ამ დროსთვის, სააგენტო 3 საკითხთან მიმართებით მოკვლევის პროცესს აწარმოებს - კინოთეატრების ელექტრონული რეალიზაციის, ავტოსადგომების და საკვები პროდუქტების ბაზრების მიმართულებით.

The Georgian National Competition Agency has imposed fines on four pharmaceutical companies for engaging in concerted practices
The Georgian National Competition Agency has fined 4 companies in the pharmaceutical sector for anti-competitive actions. The case concerns the violation of Article 7 (concerted practices) of the Law of Georgia on Competition within the framework of the state funding program for oncology medicines.
According to the decision of the National Competition Agency, within the framework of the investigation, it was established that in the years 2021-2023 (including August), 4 companies (Aversi, Gepha, PSP, Mermis) had agreed on prices for oncology medicines under the state funding program, resulting in price fixing.
The National Competition Agency identified 42 medicines where identical price formation had taken place by the four companies. The prices submitted by the companies on the closed portal of the Ministry were found to coincide with an accuracy of 1 Tetri.
The Agency identified 88 cases of identical pricing, including:
•          23 cases involving two companies.
•          47 cases involving three companies.
•          18 cases involving four companies.
Specifically, Aversi had 74 cases of identical pricing, Gepha (GPC, Pharmadepot) had 74 cases, PSP had 81 cases, and Mermis had 29 cases.
The National Competition Agency has classified the actions of the four companies as a concerted practice to restrict competition, and it is considered a severe violation of the competition legislation. Consequently, the companies were fined up to 53 million GEL in total:
Aversi: 14 402 425 GEL
Gepha: 20 349 336 GEL
PSP: 17 094 872 GEL
Mermis: 951 301GEL
To improve the competitive environment in the market, the Competition Agency has issued a mandatory recommendation to the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia in order to regulate the operation of the state program of universal health protection and the portal at the normative level.
The Agency initiated an investigation based on information made public by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia on March 23, 2023. The information revealed that importers and distributors of oncological medicines were charging identical prices, leading to an increase in prices.
The Georgian National Competition Agency conducted an investigation against 5 companies - Aversi, Gepha, PSP, Mermis and SK Impex. In the process of studying the issue, the fact of violation against SK Impex was not established.
In 2023, the Agency completed 7 investigations on possible abuse of dominant position, unfair competition, concerted practice, and possible restriction of competition by state administrative bodies. Out of these, no violation was found in one case, the study was stopped at the request of the applicant in one case, and a violation was established in five cases. The investigations covered markets such as auto fuel, tobacco, pharmaceuticals, shipping, auto technical inspection, fast food services, and construction/infrastructure services. Currently, the Agency is conducting an investigation in relation to three issues - online sales of cinema tickets, parking lots, and food product markets.