კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს მიერ დაკისრებული ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო მოვაჭრეებს ჯარიმა დაეკისრათ
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს მიერ დაკისრებული ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო მოვაჭრეებს -  შპს „დემეს“, ი/მ ანდრეი ხარბედიას და ი/მ ვიქტორია კვინტრაძეს ჯარიმა დაეკისრათ.
საკითხი ეხება - „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევის ფაქტს, რომლის საფუძველზეც, სააგენტოს გადაწყვეტილების შესაბამისად,  მოვაჭრეებს ევალებოდათ - თავისი სავაჭრო პოლიტიკის კანონის შესაბამისი მუხლების მოთხოვნებთან შესაბამისობაში მოყვანა.
სააგენტოს მიერ წარმოებული მონიტორინგის შედეგად დადგინდა, რომ უწყების მიერ მიღებული გადაწყვეტილება  არ შესრულდა. შესაბამისად, შპს „დემეს“ - 2 031.45 ლარი, ი/მ ანდრეი ხარბედიას 600 ლარი და ი/მ ვიქტორია კვინტრაძეს 600  ლარის ოდენობით ჯარიმა დაეკისრათ.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ჯარიმის დაკისრება მოვაჭრეს  სააგენტოს გადაწყვეტილების შესრულების ვალდებულებისგან არ ათავისუფლებს. ასევე, დაჯარიმების პროცედურას უწყება ახორციელებს მას შემდეგ, რაც დარღვევის დადასტურების შემდეგ - კომპანია მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით გაცემულ ვალდებულებებს არ შეასრულებს.
ინფორმაციისთვის: დარღვევის დადასტურების შემთხვევაში, სააგენტოს გადაწყვეტილების დადგენილ ვადაში შეუსრულებლობის ან არაჯეროვნად შესრულების შემთხვევაში, მოვაჭრეს ეკისრება ჯარიმა. ჯარიმის ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს მოვაჭრის წინა ფინანსური წლის წლიური ბრუნვის 2%-ს. ამასთანავე, იგი 600 ლარზე ნაკლები არ უნდა იყოს. 12 თვის განმავლობაში მოვაჭრის მიერ დარღვევის გამეორება გამოიწვევს დაკისრებული ჯარიმის გაორმაგებას.
2024 წლის იანვრის თვეში, მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მიმართულებით, სააგენტოში 60 განაცხადი დაფიქსირდა. აღნიშნულ  პერიოდში, სააგენტოს გადაწყვეტილებით,  მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 1 დარღვევის ფაქტი დადასტურდა. სააგენტოს მიერ დაკისრებული ვალდებულების არშესრულების გამო 2 მოვაჭრეს,  1 200 ლარის ოდენობით ჯარიმა დაეკისრა. მომხმარებლის სასარგებლოდ, პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 14 საქმეზე - 13 შეთანხმება გაფორმდა

Traders were fined for failing to comply with Competition and Consumer Agency requirements
The traders - LLC "Deme",Ind. Entrepreneur Andrey Kharbedia, and Ind. Entrepreneur Victoria Kvintradze was fined for failing to comply with the obligations imposed by the Georgian Competition and Consumer Agency.
The case concerns - the fact of violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights. The Agency has ordered traders to comply with the relevant articles of the law and adjust their trade policy accordingly.
As a result of the monitoring implemented by the Agency, it was determined that the decision taken by the agency was not implemented. Accordingly, a fine of 2 031,45 GEL was imposed on "Deme" LLC, 600 GEL on Andrey Kharbedia, and 600 GEL on Viktoria Kvintradze.
It is essential to note that being fined does not exempt the trader from complying with the Agency's decision. The Agency initiates the penalty procedure only after verifying the violation, if a company fails to fulfill its obligations towards the protection of consumers' rights.
For information: When a trader fails to execute or improperly executes a decision of the Agency within the period determined by the Agency, the trader shall be penalized. The amount of penalty shall not exceed 2 % of the annual turnover of the trader for the preceding financial year. If, during a period of 12 months, a trader commits a violation repeatedly, he/she shall be subject to a penalty which is double the amount of the previously imposed penalty.
In January 2024, in the direction of the protection of consumer rights, the Agency has received 60 applications. In the mentioned period, according to the Agency’s decision, the 1 fact of violation of the rights of the consumer group was confirmed. Due to non-fulfilment of the obligation imposed by the Agency, 2 traders were fined 1,200 GEL. The Competition Agency signed 13 commitment agreements in 14 cases, in favor of the consumer.