1tv.ge: კონკურენციის სააგენტოს მიღებული გადაწყვეტილების შემდეგ ექსპერტიზის წარმოების ბაზარზე მოთამაშეთა რიცხვი მკვეთრად გაიზარდა
საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს მიერ მიღებულმა გადაწყვეტილებამ ექსპერტიზის წარმოების ბაზარზე პრაქტიკულად შეცვალა ბაზრის სტრუქტურა და გააუმჯობესა კონკურენტული გარემო, – ამის შესახებ სააგენტოს 2019 წლის ანგარიშშია აღნიშნული.
„სააგენტოს 2015 წლის 22 აპრილის გადაწყვეტილებამ ხელი შეუწყო შესაბამის ბაზარზე აკრედიტებული ეკონომიკური აგენტების რაოდენობის არსებით ზრდას; გადაწყვეტილების მიღებამდე შესაბამის ბაზარზე ოპერირებდა მხოლოდ ერთი აკრედიტირებული სუბიექტი, 2018 წლის მდგომარეობით კი აღნიშნულ სუბიექტთა რაოდენობამ 37-ს მიაღწია. შესაბამის ბაზარზე, გაიზარდა მოთხოვნა შრომით ძალებზე, რაც თავის მხრივ, აისახა ამ ბაზარზე დასაქმებულ ფიზიკურ პირთა რაოდენობის მკვეთრ ზრდაზე,“ – აღნიშნულია ანგარიშში.
დოკუმენტის მიხედვით, კონკურენციის სააგენტომ მოკვლევა 2015 წლის 4 მარტს შპს „ოპტიმალ გრუპ+“-ის განცხადების საფუძველზე დაიწყო, რომლის თანახმადაც, რიგი სახელმწიფო შემსყიდველი ორგანიზაციები საპროექტო/სამშენებლო/საინჟინრო სამუშაოების შესყიდვის მიზნით გამოცხადებულ ტენდერებში მოითხოვდნენ მხოლოდ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს მიერ გაცემული დასკვნის წარდგენას.
„როგორც მოკვლევის პროცესში გამოიკვეთა, სადავო სატენდერო პირობა მნიშვნელოვან დაბრკოლებას უქმნიდა ბაზარზე შესვლის მსურველ სხვადასხვა ეკონომიკურ აგენტებს, რომლებსაც შეეძლოთ აღნიშნული მომსახურების მიწოდება. სააგენტომ დაადგინა, რომ საპროექტო/სამშენებლო/საინჟინრო სამუშაოების შესყიდვის მიზნით გამოცხადებულ ტენდერებში მხოლოდ ერთი პირის მიერ გაცემული შესაბამისობის დოკუმენტის წარმოდგენის მოთხოვნით შემსყიდველი ორგანიზაციების – სახელმწიფო ხელისუფლების, ავტონომიური რესპუბლიკის ხელისუფლებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მხრიდან ადგილი ჰქონდა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-10 მუხლის დარღვევის ფაქტს,“ – აღნიშნულია უწყების ანგარიშში.

1tv.ge: Following the decision made by Competition Agency, the number of players on the forensic market has increased significantly
“The decision taken by the Competition Agency on the forensic market has practically changed the structure of the market and improved the competitive environment”, – is mentioned in the 2019 Report of the Agency.
“April 22, 2015 decision of the Agency contributed to increasing the number of economic agents on the relevant market. Prior to the decision, only one accredited entity operated on the market, and for 2018, the number of these entities reached 37. On the relevant market, the demand for labor force increased, which accordingly reflected in a sharp increase in the number of employed on this market,” – mentioned in the Report.
Following the Report, in 2015, 4 March Competition Agency has launched an investigation upon application submitted by “Optimal Group +”. The number of state procuring entities during tenders announced on design/construction/engineering works request submission of conclusion issued only by Levan Samkharauli National Forensics Bureau.
“The investigation process outlined that the debatable tender condition was creating a significant obstacle for various economic agents wishing to enter the market, which could provide the mentioned services. The Agency established that by requesting compliance document issued by one single body during tenders announced for design/construction/engineering works, procuring entities, state government, government of autonomous republic and local self-government bodies infringed the provisions set in article 10 of the law of Georgia on Competition.” – given in the Report.