შპს „ოცნების სამყაროს" საქმე
2022 წლის 29 დეკემბერს, საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ მოქალაქე ლაშა გაბუნიას განცხადების საფუძველზე წარმოებული საქმის შესწავლა „ოცნების სამყაროს“ მხრიდან „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე დაასრულა.
საქმის შესწავლის ფარგლებში სააგენტომ განიხილა მოვაჭრის მიერ შეთავაზებულ პირობითი ვალდებულებები და ჩათვალა, რომ შპს „ოცნების სამყაროს“ მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების შედეგად კანონის სავარაუდო დარღვევის რისკი აღარ იარსებებს.
მოვაჭრემ აიღო ვალდებულება - შეცვალოს საქმიანობის შიდა პოლიტიკა და აღადგინოს იმ მომხმარებელთა უფლებები, რომელთაც სავარაუდოდ, წარსულში მისი სავაჭრო პოლიტიკის შედეგად ზიანი მიადგათ. შესაბამისად, სააგენტომ მოვაჭრესთან შეთანხმება გააფორმა პირობითი ვალდებულებების აღების შესახებ და საქმის შესწავლა კანონის სავარაუდო დარღვევის ფაქტის შეფასების გარეშე დაასრულა.

"Dream World" Ltd. Case
On December 29, 2022, the National Competition Agency of Georgia completed the case investigation launched based on the application of citizen Lasha Gabunia related to the alleged violation of the Georgian Law on “Consumer Rights Protection” by “Dream World” Ltd.
Within the framework of the case study, the Agency accepted the conditional commitments offered by the merchant and considered that the risk of the future alleged violation of the law is eliminated based on the fulfillment of the obligations assumed by “Dream World” Ltd.
The merchant undertook to change the internal policy of his activity and restore the violated rights of the consumers. Accordingly, the Agency signed the conditional commitment agreement with the trader and completed the case study without assessing the fact of the alleged violation of the law.