ირაკლი ლექვინაძე ალბანეთში საერთაშორისო კონფერენციაზე სიტყვით გამოვიდა
საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე, ირაკლი ლექვინაძე, 23-24 ნოემბერს, ქალაქ ტირანაში, ალბანეთის კონკურენციის უწყების თავმჯდომარის, დენარ ბიბას მიწვევით, სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა.
ირაკლი ლექვინაძემ პარალელურ სესიაზე - საერთაშორისო თანამშრომლობა და ევროინტეგრაცია, რომელშიც საბერძნეთის, სომხეთის და უნგრეთის კონკურენციის უწყებების პირველი პირები მონაწილეობდნენ, დეტალურად ისაუბრა საქართველოში კონკურენციის პოლიტიკის მიმართულებით განხორციელებულ რეფორმებზე,  მიმდინარე და დასრულებულ ქეისებზე.
„2014 წელს, მას შემდეგ რაც საქართველომ ევროასოცირების ხელშეკრულებას მოაწერა ხელი, შეიქმნა საქართველოს კონკურენციის სააგენტო. 2020 წელს, კანონმდებლობაში მნიშვნელოვანი ცვლილებები განხორციელდა და ევროკავშირის სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოექცა საქართველოს კონკურენციის კანონმდებლობა. 2021 წლიდან, დაგვემატა ანტიდემპინგის რეგულირების ფუნქცია, 2022 წლიდან კი მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მიმართულება. გატარებული რეფორმების პარალელურად, ჩვენმა უწყებამ არაერთი მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება მიიღო, რომელიც სხვადასხვა სექტორებს შეეხებოდა”, - განაცხადა ირაკლი ლექვინაძემ სიტყვით გამოსვლისას.
კონფერენციაში მონაწილებდნენ სხვადასხვა ქვეყნის კონკურენციის უწყებების, OECD-ის და UNCTAD-ის ხელმძღვანელი პირები და დარგის ექსპერტები. ღონისძიების ფარგლებში განხილული იყო  - სხვადასხვა ქვეყნის მაგალითებზე დაყრდნობით, კონკურენციის პოლიტიკის მართვის მეთოდები, შედეგები, გამოწვევები, ადვოკატირების მექანიზმები, ურთიერთთანამშრომლობის გაძლიერების შესაძლებლობები და ა.შ.

Irakli Lekvinadze delivered a speech at the international conference in Albania
The Chairman of the Georgian National Competition Agency, Irakli Lekvinadze, was on a working visit to Tirana on November 23-24,  at the invitation of the Chairman of the Albanian Competition Authority, Denar Biba.
Irakli Lekvinadze spoke in detail regarding the reforms implemented in the direction of competition policy in Georgia, as well as current and completed cases, at the parallel session - International Cooperation and European Integration, in which the first persons of competition authorities from Greece, Armenia, and Hungary participated.
The Georgian National Competition Agency was established in 2014 after Georgia signed the European Association Agreement. In 2020, we have made significant improvements to competition legislation, and Georgia's competition legislation was brought into compliance with EU standards, we further strengthened our regulatory framework by introducing anti-dumping regulations in 2021 and prioritizing the protection of consumer rights in 2022. In parallel with the implemented reforms, our Agency made a number of important decisions that affected various sectors", Irakli Lekvinadze stated During his speech.
The meeting was attended by the Heads of various countries' competition authorities, as well as representatives from the OECD and UNCTAD, and industry experts. Within the framework of the event, using examples from other nations - competition policy management strategies, results, challenges, advocacy mechanisms, and opportunities for strengthening mutual collaboration were discussed.