საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტო მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით მიღებულ სტატისტიკას აქვეყნებს
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოში, მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მიმართულებით, 2022 წლის 1 ნოემბრიდან 2023 წლის 1 დეკემბრამდე, 509 განაცხადი დაფიქსირდა, საიდანაც 285 განცხადებაზე საქმის შესწავლა დაიწყო.
საანგარიშო პერიოდში,  კონკურენციის სააგენტომ - მომხმარებლის სასარგებლოდ, პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 123 საქმეზე - 83 შეთანხმება გააფორმა. რაც ნიშნავს, რომ მოვაჭრეებმა აიღეს ვალდებულება - საქმიანობის შიდა პოლიტიკა შეცვალონ და იმ მომხმარებელთა უფლებები აღადგინონ, რომელთაც, სავარაუდოდ, მათი სავაჭრო პოლიტიკის შედეგად ზიანი მიადგა. კომპანიების მიერ აღებული ვალდებულებების შესრულების პროცესს სააგენტო აქტიურ რეჟიმში აკვირდება. ამ დროისთვის, 69 საქმეზე გაფორმებულ 45 პირობით ვალდებულებასთან დაკავშირებით საკითხი სრულად ამოწურულია.
აღნიშნულ  პერიოდში, სააგენტოს გადაწყვეტილებით, დადასტურდა მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 50 დარღვევის ფაქტი - 65 საქმეზე, ხოლო 7 შემთხვევაში დარღვევა არ დადასტურდა. სააგენტოს მიერ დაკისრებული ვალდებულების არშესრულების გამო 9 მოვაჭრეს, 20 საქმეზე  ჯარიმა დაეკისრა. ამ დროისთვის, დარღვევის დადასტურების 12 საქმეზე - 9 შემთხვევაში სააგენტოს მიერ დაკისრებული ვალდებულებები მოვაჭრის მხრიდან სრულად შესრულებულია.
მომხმარებლის მიერ შემოსული განაცხადების 63% ონლაინ ვაჭრობის ფაქტს ეხება, ხოლო 37% ნივთის ადგილზე შეძენის შემთხვევას. რეგიონების მიხედვით 85%-ით თბილისი ლიდერობს, შემდეგ ადგილებს იკავებენ -  აჭარა 6%,  იმერეთი 4% და კახეთი 2%.
მომხმარებლის მიერ სააგენტოში შემოსული განაცხადების მიხედვით, ნაკლიანი ნივთის შეკეთებასა ან დაბრუნებაზე  დაფიქსირდა 172, თანხის უკან დაბრუნების მოთხოვნაზე   150, შეცდომაში შემყვანი საქმიანობის აკრძალვაზე 48, ნივთის უპირობოდ დაბრუნებაზე 26, დადგენილ ვადაში საქონლის მიწოდებაზე 18, ხოლო სხვა დანარჩენი 95.
საანგარიშო პერიოდში, შემოსული განაცხადების მიხედვით, 65%-ს საბითუმო და საცალო ვაჭრობის სექტორი იკავებს, ტრანსპორტი და დასაწყობება 16%-ს,  მშენებლობა 5%-ს, ხელოვნება, გართობა და დასვენება 4%, ხოლო სხვა სახის საქმიანობა 10%-ია.
ინფორმაციისთვის: ნებისმიერ პირს, დარღვევის ჩადენიდან 2 წლის ვადაში, უფლება აქვს კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოს მიმართოს. სააგენტო საქმის შესწავლას იმ შემთხვევაში იწყებს, თუ აქვს ინფორმაცია, რომ ირღვევა ან შესაძლოა დაირღვეს მომხმარებელთა ჯგუფის უფლებები.
დარღვევის დადასტურების შემთხვევაში, სააგენტო მოვაჭრეს განუსაზღვრავს ვადას და მოსთხოვს დარღვეული უფლების აღდგენას ან/და აკრძალული ქმედების შეწყვეტას. სააგენტოს გადაწყვეტილების დადგენილ ვადაში შეუსრულებლობის ან არაჯეროვნად შესრულების შემთხვევაში, მოვაჭრეს ჯარიმა ეკისრება, ხოლო 12 თვის განმავლობაში, მოვაჭრის მიერ დარღვევის გამეორება გამოიწვევს დაკისრებული ჯარიმის გაორმაგებას.
მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით სააგენტოში მოქმედებს ცხელი ხაზი: 598 05 4422 და ელ-ფოსტა: consumer@gnca.gov.ge

In the direction of the protection of consumer rights, from November 1, 2022 to December 1, 2023, the National Competition Agency has received 509 applications and a case study has been started on 285 applications.
During the reporting period, the Competition Agency signed 83 commitment agreements in favor of the consumer on 123 cases. This means the traders have made an obligation - to change its internal policy and to restore the rights of those consumers who allegedly suffered damages due to the trader’s policy in the past. The Agency is actively monitoring the process of fulfillment of obligations taken by the companies. The issue concerning 45 commitment agreements signed in 69 cases has recently been resolved.
Due to non-fulfillment of the obligation imposed by the Agency, 4 traders were fined in 15 cases. In 11 cases of confirmation of violation - in 8 cases, the obligations imposed by the agency have been fully fulfilled by the trader.
In the mentioned period, according to the Agency’s decision, the 50 facts of violations of the rights of the consumer group were confirmed -in 65 cases, and in 7 cases were not confirmed. Due to non-fulfillment of the obligation imposed by the Agency, 9 traders were fined in 20 cases. At the time, the trader fulfilled all of the obligations imposed by the Agency in 9 out of the 12 confirmed violations.
63% of the applications received by the consumer refer to online trading, and 37% to the case of purchasing the item on the spot. According to regions, Tbilisi continues to lead with 85%, followed by Adjara with 6%, Imereti with 4% and Kakheti 2%.
According to the received applications, the repair or return of a defective item is 172, the demand for a refund is 150, the prohibition of misleading activities is 48, withdrawal from a contract without giving any reason is 26, 18 for items delivered within the specified time frame, and the rest is 95.
In the reporting period, according to the received applications, 65% is the wholesale and retail sector, transport and warehousing 16%, construction 5%, arts, entertainment and leisure 4%, and 10% other activities.
For information: Any person has the right to apply to the National Competition Agency, shall be not later than 2 years after such violation. The Agency shall start the investigation of an alleged violation of consumer rights if there is information that the action of a particular person(s) violates or is likely to violate the rights of a group of consumers.
In the case of the confirmation of a violation, the Agency shall determine a period for a trader to restore the rights violated by it and/or to terminate the action prohibited by Law. For the failure to execute or for the improper execution of a decision of the Agency, the Agency shall impose a penalty on a trader. If, during a period of 12 months, a trader commits a violation repeatedly, he/she shall be subject to a penalty which is double the amount of the previously imposed penalty.
A hotline for the protection of consumer rights is available in the Agency - 598 05 44 22 and e-mail: consumer@gnca.gov.ge