ირაკლი ლექვინაძემ საფრანგეთში OECD-ის კონკურენციის 22-ე გლობალურ ფორუმში მიიღო მონაწილეობა
საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე, ირაკლი ლექვინაძე  ეკონომიკური  თანამშრომლობისა  და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) მიწვევით, საფრანგეთის ქ.პარიზში,  კონკურენციის შესახებ გამართულ რიგით 22-ე გლობალურ ფორუმზე მოხსენებით წარსდგა.
ირაკლი ლექვინაძემ, პანელურ სესიაზე, საქართველოში კონცენტრაციების კონტროლის, მისი აღსრულების მექანიზმებისა და კარტელებში ეკონომიკური ანალიზის გამოყენების მნიშვნელობაზე დეტალურად ისაუბრა.
კონკურენციის გლობალურ ფორუმს ხელმძღვანელობდნენ: OECD-ის გენერალური მდივნი, მათიას კორმანი,  OECD-ის  კონკურენციის კომიტეტის თავმჯდომარე, ფრედერიკ ჯენი და სხვები. ღონისძიებაში 100-ზე მეტი ქვეყნის კონკურენციის უწყების ხელმძღვანელი პირი, საერთაშორისო ორგანიზაციების, საჯარო და კერძო უწყებების მაღალი რანგის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
დღის წესრიგის თანახმად, გაფართოებული დიალოგის ფორმატში,  მთავარი განხილვის საგანს   - კონკურენციის პოლიტიკის გაძლიერება, საერთაშორისო პრაქტიკის, ტენდენციების, მიღებული შედეგების, გამოწვევის გაზიარება  და სამომავლო, სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი საკითხების განხილვა წარმოადგენდა. მათ შორის, სამუშაო შეხვედრების ფორმატში, მონაწილეებმა მიმოიხილეს - თანამშრომლობის პროგრამის ფარგლებში შემუშავებული შესაძლებლობები, კონკურენციის საწინააღმდეგო შეთანხმების დროს მისი გამოვლენისა და აღკვეთის მეთოდები, კონცენტრაციების კონტროლის ეფექტიანი მექანიზმები და ა.შ.
საფრანგეთში გამართულ კონკურენციის გლობალურ ფორუმს ასევე ესწრებოდა - საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს ანტიდემპინგურ ღონისძიების  დეპარტამენტის უფროსი, ნიკა სერგია.

Irakli Lekvinadze participated in the 22nd OECD Global Competition Forum in France
Irakli Lekvinadze, the Chairman of the Georgian National Competition Agency, was invited by the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) and presented a report in the 22nd Global Forum on Competition held in Paris, France.
Irakli Lekvinadze, at the event presented a report at panel sessions, discussing concentration control in Georgia, the enforcement mechanisms, and the importance of using economic analysis in cartels.
The Global Competition Forum was chaired by Mathias Cormann, Secretary-General - OECD, Frédéric Jenny, Chair of the OECD Competition Committee, and others. More than 100 heads of competition authorities, high-ranking representatives of international organizations, public and private bodies participated in the event.
According to the agenda, in the format of an extended dialogue, the main subject of discussion at the event was the strengthening of the competition policy, the sharing of international practices, trends, results, challenges, and future, strategically important issues. Among them, in the format of workshops, the participants reviewed alternatives to Leniency Programmes, the methods of detecting and preventing anti-competitive agreements, effective mechanisms of concentration control, and more.
Nika Sergia, the Head of the anti-dumping department of the GNCA, also attended the global competition forum held in France.