კონკურენციის შესახებ კანონში ცვლილებების ძირითადი ნაწილი ძალაში 4 ნოემბრიდან შედის
• საქართველოს კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოსა და მარეგულირებელ ორგანოებს შორის კომპეტენციის გამიჯვნის მიზნით შეიქმნა ერთიანი საკანონმდებლო ბაზა. შესაბამისად, უწყებები კონკურენციის სამართლის ძირითად საკითხებზე ერთიანი პრინციპებით იმოქმედებენ. მარეგულირებელ ორგანოებს რჩებათ საკუთარ სექტორებში კონკურენციის აღსრულების ვალდებულება და შეისწავლიან საკითხებს, რომლებიც ეხება მხოლოდ რეგულირებად სუბიექტებს. სხვა ყველა შემთხვევაში უფლებამოსილი ორგანო არის კონკურენციის სააგენტო.
• დაწესდა სანქცია კანონის მე-11 ტერცია მუხლით გათვალისწინებული არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის შემთხვევებზე - ჯარიმის მოცულობა ბრუნვის 1%-მდე ოდენობით.
• საქმის მოკვლევის, კონცენტრაციის შესახებ შეტყობინების განხილვის და მონიტორინგის პროცესში, ეკონომიკური აგენტების მხრიდან სააგენტოს მიერ გამოთხოვილი ინფორმაციის მოწოდება სავალდებულოა. წესის დარღვევის შემთხვევაში, ეკონომიკური აგენტი დაჯარიმება - ფიზიკური პირი 1000 ლარით, იურიდიული პირი 3 000 ლარით.
• ეკონომიკური აგენტების ადგილზე შემოწმების შემთხვევაში სასამართლო არ მოახდენს მათ წინასწარ ინფორმირებას. მიდგომა აპრობირებულია ევროკავშირის თითქმის ყველა ქვეყანაში და მოულოდნელი ადგილზე შემოწმება კარტელების გამოძიების მთავარი ბერკეტია.
• დადგინდა კონცენტრაციების კონტროლის ორფაზიანი სისტემა. სააგენტო 25 კალენდარული დღის ვადაში აფასებს - კონცენტრაცია თავსებადია თუ არა კონკურენტულ გარემოსთან. საკითხის დამატებითი შესწავლის შემთხვევაში - ხანგრძლივობა შეადგენს 90 კალენდარულ დღეს. სააგენტოს გვერდის ავლით, უწყების მიერ შეტყობინების განხილვამდე ან უარყოფითი დასკვნის მიუხედავად კონცენტრაციის განხორციელების შემთხვევებში - განისაზღვრება ჯარიმა - მაქსიმუმ, 5%-ის მოცულობით.
• დაწესდა კონცენტრაციის შეტყობინების განხილვის საფასური - 5000 ლარის ოდენობით.
• ბაზარზე დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების და კონკურენციის შემზღუდველი შეთანხმებების სრულყოფილად შესწავლის საჭიროებიდან გამომდინარე - მოკვლევის მაქსიმალური ვადა, 10 თვის ნაცვლად, განისაზღვრა 18 თვით.
• სააგენტო უფლებამოსილია ეკონომიკურ აგენტს განსახილველად სავალდებულო რეკომენდაცია მისცეს, რომელიც წარმოდგენს ეფექტურ ღონისძიებას და ემსახურება კანონდარღვევის პრევენციას.
• ინდივიდუალური სახელმწიფო დახმარების უმნიშვნელო ოდენობით გამცემი ვალდებულია, ყოველწლიურად, საანგარიშო წლის მომდევნო წლის პირველ თებერვლამდე სააგენტოს ინფორმაცია მიაწოდოს.

Most of the amendments to the Law on Competition will come into force on November 4
• A unified legal framework has been created for the separation of competencies between the Georgian National Competition Agency and regulatory bodies. Accordingly, the authorities will act unitedly on the basic issues of the Competition.
Regulators remain committed to enforcing competition in their sectors and will investigate the issues that only concern regulated entities. In all other cases, the competent authority is the Competition Agency.
• Sanctions were imposed on unfair competition (Article 11 of the Law on Competition) - a fine up to 1% of turnover.
• In the process of investigating the case, reviewing and monitoring the concentration notification, undertakings must provide the Agency with the requested information.
• In case of violation of the rule, the undertaking will be fined - a natural person 1000 GEL and a juristic person 3 000 GEL
• In case of an on-site inspection of undertakings, the court will not inform them in advance.
- The approach is proven in almost every EU country, and an on-site inspection is the mainstay of a cartel investigation.
• A two-phase concentration control system has established. The agency evaluates within 25 calendar days - whether the concentration is compatible with a competitive environment or not. In case of further study of the issue - the duration is 90 calendar days.
• On the case of the concentration made without the permission of the Agency, or made before the notification is reviewed or after the negative conclusion was issued by the Agency- a fine up to 5% shall be imposed.
A fee for reviewing the concentration notice was set GEL 5,000.
• For the fundamental study of the abuse of a dominant position and anti-competitive agreements on the market, the maximum investigation period has set at 18 months instead of 10 months.
• The Agency is authorized to make a binding recommendation to the economic agent for consideration, which is an effective measure and serves to prevent violations.
• The issuer of an insignificant amount of individual state aid is obliged to provide information to the Agency annually by February 1 of the year following the reporting year.