ირაკლი ლექვინაძე უნგრეთში OECD-GVH RCC-ის მიწვევით კონკურენციის უწყებების პირველი პირების შეხვედრაზე სიტყვით გამოვიდა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს თავმჯდომარე, ირაკლი ლექვინაძე, უნგრეთში, ქ. ბუდაპეშტში, ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის ბუდაპეშტის კონკურენციის რეგიონალური ცენტრის (OECD-GVH RCC) მიწვევით, კონკურენციის უწყებების პირველი პირების შეხვედრაზე სიტყვით გამოვიდა.
ირაკლი ლექვინაძემ სიტყვით გამოსვლისას დეტალურად ისაუბრა საქართველოში კონცენტრაციების კონტროლის მექანიზმებზე და მიღებულ შედეგებზე. „წინასწარ სავალდებულო შეტყობინებას დაქვემდებარებული კონცენტრაციების შესაძლო ფაქტების გამოვლენის და მათზე კანონმდებლობით გათვალისწინებული რეაგირების მიზნით, სააგენტო  ყოველკვარტალურ მონიტორინგს ახორციელებს. აღნიშნულის ფარგლებში, 2023 წელს, საქართველოში რეგისტრირებული 40 597 ტრანზაქცია იქნა გადამოწმებული. 2023 წელს 9 კონცენტრაციაზე  გავეცით თანხმობა, საიდანაც 5 კონცენტრაცია, კანონმდებლობით დადგენილი წესის  შესაბამისად,  სააგენტოსთვის წინასწარი შეტყობინებით განხორციელდა, ხოლო 4 კონცენტრაცია სააგენტოსთვის წინასწარი შეტყობინების გარეშე. კომპანიების კონცენტრაციების ეფექტური კონტროლის მიზნით, სამეწარმეო რეესტრის მონაცემების საფუძველზე მუდმივ რეჟიმში მიმდინარეობს განხორციელებული კონცენტრაციების გადამოწმება და შეუტყობინებლობის შემთხვევაში  შესაბამისი წარმოება იწყება”, - განაცხადა ირაკლი ლექვინაძემ.
ღონისძიებაში მონაწილეობას იღებენ:  პატი ბრინქი, აშშ იუსტიციის დეპარტამენტის უფროსი მრჩეველი; ფრედერიკ ჯენი, OECD-ის კონკურენციის კომიტეტის თავმჯდომარე; პოლ სიზარი, ევროკომისიის კონკურენციის დეპარტამენტის დირექტორი; ჩაბა ბალაშ რიგო, უნგრეთის კონკურენციის უწყების პრეზიდენტი; ორი შვარცი, OECD-ის კონკურენციის განყოფილების ხელმძღვანელი; მარია პილარ კანედო, ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის უნგრეთის კონკურენციის რეგიონალური ცენტრის დირექტორი და სხვები.
სამუშაო შეხვედრის ფორმატში, სხვადასხვა ქვეყნის - ალბანეთის, უკრაინის, მოლდოვეთის, ხორვატიის, სერბეთის, ჩედილოეთ მაკედონიის, რუმენეთის და ა.შ. კონკურენციის უწყებების პირველი პირები, გაფართოებული დიალოგის ფორმატში, მიმოიხილავენ  - კონკურენციის პოლიტიკის გაძლიერების და მისი ეფექტიანად აღსრულების მეთოდებს. მათ შორის, უწყებების მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების სასამართლოში დაცვის მეთოდებს და კონცენტრაციების კონტროლის მექანიზმებს.

Irakli Lekvinadze delivered a speech at the Heads of Agency Meeting in Hungary at the invitation of the OECD-GVH RCC
Irakli Lekvinadze, Chairman of the Georgian Competition and Consumer Agency, on the invitation of the OECD-GVH RCC, made a speech at a conference of the Heads of Agency Meeting in Budapest, Hungary.
During his address, Irakli Lekvinadze discussed in detail the processes of concentration control in Georgia and the obtained results. "The Agency conducts quarterly monitoring to reveal possible facts of concentrations subject to prior mandatory notification and respond to them in accordance with the legislation. In 2023, 40,597 transactions registered in Georgia were verified. In 2023, we approved 9 concentrations, 5 of which were implemented with prior notification to the Agency as required by law, and 4 were implemented without prior notification to the Agency. In order to effectively control the concentration of companies, based on the data of the business register, the verification of the implemented concentrations is ongoing, and in case of non-notification, the relevant proceedings are initiated", stated Irakli Lekvinadze.
The following are taking part in the conference: Patty Brink Senior Counsel U.S. DOJ; Frédéric Jenny Chairman of the OECD Competition Committee; Paul Csiszár Director at DG Competition European Commission; Csaba Balázs Rigó, President Hungarian Competition Authority; Ori Schwartz, Head of the OECD Competition Division, María Pilar Canedo Academic Director OECD-GVH RCC and others participated in the event.
In the format of a workshop, representatives from various countries - Albania, Ukraine, Moldova, Croatia, Serbia, Macedonia, Romania, etc. - will review the methods of strengthening competition policy and its effective implementation. Among these, are the ways of defending the Agency's decisions in court and the processes of concentration management.