imedinews.ge: აურელიო ლა ტორე - ცვლილებები, რომელიც ეხება კონკურენციის შესახებ კანონს, საქართველოს სამართლებრივ სისტემას აახლოებს საერთაშორისო სტანდარტებთან
4 ნოემბრიდან, კონკურენციის შესახებ კანონში შესულ ცვლილებებს გადაცემაში „ბიზნესი იმედზე“ საერთაშორისო ექსპერტები ეხმაურებიან და აღნიშნავენ, რომ მესიჯი, რომელსაც ეს საკანონმდებლო ცვლილებები ქართულ კომპანიებს, საწარმოებს და მომხმარებლებს უგზავნის არის ის, რომ საქართველო ზრუნავს ჰქონდეს სამართლიანი წესები, რომლებიც უზრუნველყოფენ ისეთი ფაქტების შემცირებას, როგორიც არის, მაგალითად, ზოგიერთი კომპანიის დომინანტური პოზიცია, რამაც შესაძლოა მცირე კომპანიების დაჩაგვრა გამოიწვიოს.
„ასევე ეს ცვლილებები თავიდან აიცილებს სიტუაციას, როდესაც კომპანიები თანხმდებიან და აწესებენ ფიქსირებულ ფასს მაღალ დონეზე და ამ გზით აზარალებენ მომხმარებელს. არსებული კანონი საქართველოს სამართლებრივ სისტემას აახლოებს საერთაშორისო სტანდარტებთან. მას შეუძლია საქართველო უცხოური ინვესტიციების მოზიდვის კუთხით უფრო მიმზიდველი გახადოს.“ - აღნიშნავს, ევროპელი ექსპერტი, ევროკავშირის პროექტის გუნდის ხელმძღვანელი, აურელიო ლა ტორე.
აქვე გეტყვით, რომ ამ დრომდე, არსებული კანონი შეიცავდა არაერთ სისტემურ და პროცედურულ ხარვეზს, რაზეც მუშაობა სამი წლის განმავლობაში გაგრძელდა. ახალი ცვლილებების შემდეგ კონკურენციის აღსრულების პოლიტიკა გახდება უფრო ეფექტური და შედეგზე ორიენტირებული. რაც, შეეხება კონკურენციის ინსტიტუციონალური მიმართულებით ცვლილებებს, კონკურენციის საბჭოს ამოქმედება ცოტა მოგვიანებით განისაზღვრა.
2020 წელს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მიერ დასრულდა 5 ბაზრის მონიტორინგი და 3 მოკვლევის პროცესი, საიდანაც 1-ში დადგინდა დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტი, 2-ში კი არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი, გაიცა 1 თანხმობა კომპანიების კონცენტრაციის შესახებ. ამ დროისათვის მიმდინარეობს 3 საქმეზე მოკვლევა და 3 ბაზრის მონიტორინგი.

imedinews.ge: Aurelio La Torre - Amendments to Law of Georgia on Competition brings legislation closer to international standards
From November 4, international experts respond to the amendments to the Law of Georgia on Competition through the TV program- "Business on Imedi" and they highlight that the messages sent by these legislative amendments to Georgian companies, enterprises, and consumers reaffirms Georgia's commitment to establishing fair rules and leading to reducing the facts of the dominant position of the companies on the markets.
"These amendments will also prevent a situation, when companies agree and set a fixed price at a high level and hurt consumers. The current law brings the Georgian legal system closer to international standards. "It can make Georgia more attractive in terms of attracting foreign investment" – says the European expert, head of the EU project team, Aurelio La Torre.
Existed law contained several systemic and procedural shortcomings, the work on which lasted for three years. Following the new amendments, competition enforcement policy will become more effective and result-oriented.
As for the amendments in the institutional direction of competition policy, the initiating period for starting the work of the Competition Council determined a little later.
In 2020, the National Competition Agency completed five markets monitoring and three investigation processes in 1 of which the fact of abuse of a dominant position and 2 cases of unfair competition have revealed. One consent has been issued for the concentration of companies. At the moment, three cases are being investigated and three markets are being monitored.