imedinews.ge: ირაკლი ლექვინაძე - კანონმდებლობაში ცვლილებები, ხელს შეუწყობს ბაზარზე კონკურენციის ეფექტურ აღსრულებას
კონკურენციის შესახებ კანონში ცვლილებების ძირითადი ნაწილი ძალაში, ნოემბრიდან შევიდა. მათ შორის სახელი შეეცვალა უწყებასაც და მას კონკურენციის ეროვნული სააგენტო ეწოდება. როგორც გადაცემაში „ბიზნესი იმედზე“ საუბრისას კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე აღნიშნავს, ცლილებების თანახმად, კანონმდებლობაში ძირითადი მიმართულებები გამოიკვეთა. ეს არის კონცენტრაციებთან დაკავშირებული საკითხები, რაც გულისხმობს, ბაზარზე კომპანიების გაერთიანების შემთხვევაში აუცილებელი ხდება სააგენტოსთვის აღნიშნული ცვლილების და გაერთიანების შესახებ შეტყობინება. აქამდე კომპანიების გაერთიანებისას სააგენტოს არ ჰქონდა არანაერი ბერკეტი აღნიშნულ დარღვევაზე ემოქმედა. ცვლილების მიხედვით, წესის დარღვევის შემთხვევაში წესდება სანქციები.
ირაკლი ლექვინაძის თქმით, შემდეგი მიმართულება ეხება, სააგენტოს ურთიერთობას და კონკურენციის პრინციპის გავრცელებას სხვა მარეგულირებელებთან მიმართებაში. ეს ეხება როგორც ენერგეტიკას, წყალმომარაგებას და გაზმომარაგებას ასევე, კომუნიკაციებს და ფინანსურ სექტორს, სადაც აქამდე სააგენტოს როლი იყო მინიმალიზირებული. ნებისმიერი ტიპის დარღვევისას, რომელიც იქნება წინააღმდეგობაში კონკურენციის კანონმდებლობასთან, მარეგულირებლები იმოქმედებენ ერთიანი პრინციპებით.
„ცვლილებები მზადდებოდა სამი წლის განმავლობაში და ამ პროცესში აქტიურად იყო ჩართული ევროკავშირის პროექტი “კონკურენციის სააგენტოს გაძლიერება”, რომელიც საუკეთესო ევროპელ ექსპერტებთან ერთად ანალიზსს უკეთებდა არსებულ კანონმდებლობას, რომელიც 2014 წლიდან არსებობს საქართველოში. შესაბამისად დაიგეგმა ის ძირითადი ცვლილებები რომელიც აქამდე, როგორც ხარვეზი მუშაობაში ფიქსირდებოდა. აღნიშნული ცვლილებები, ხელს შეუწყობს ბაზარზე კონკურენციის ეფექტურ აღსრულებას და იქნება ეს კონკრეტული ბიზნესი თუ მომხმარებლები, რომლებიც დღეს თვლიან, რომ ბაზარზე მათი უფლებები კონკრეტულ მონაკვეთში იქნა შელახული, ჩვენ ეს მოგვეხმარება რომ უფრო ეფექტურები ვიყოთ გარკვეული გადაწყვეტილებების მიღებაში“ , - აცხადებს, საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე, ირაკლი ლექვინაძე.
ამ დრომდე, არსებული კანონი შეიცავდა არაერთ სისტემურ და პროცედურულ ხარვეზს, რაზეც მუშაობა სამი წლის განმავლობაში გაგრძელდა. ახალი ცვლილებების შემდეგ კონკურენციის აღსრულების პოლიტიკა გახდება უფრო ეფექტური და შედეგზე ორიენტირებული. რაც, შეეხება კონკურენციის ინსტიტუციონალური მიმართულებით ცვლილებებს, კონკურენციის საბჭოს ამოქმედება ცოტა მოგვიანებით განისაზღვრა.
2020 წელს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მიერ დასრულდა 5 ბაზრის მონიტორინგი და 3 მოკვლევის პროცესი, საიდანაც 1-ში დადგინდა დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტი, 2-ში კი არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი, გაიცა 1 თანხმობა კომპანიების კონცენტრაციის შესახებ. ამ დროისათვის მიმდინარეობს 3 საქმეზე მოკვლევა და 3 ბაზრის მონიტორინგი.

Imedinews.ge: Irakli Lekvinadze - Amendments to the Legislation will Facilitate the Effective Enforcement of Competition in the Market
Most parts of the amendments to the Law on Competition went into force in November 2020. Among them, the name of the agency was changed and it is called now- the Georgian National Competition Agency. As the chairman of the Competition Agency said in the TV program "Business Imedi", according to the amendments, the main directions in the legislation have been identified. These are concentration issues, which implies becoming obliged to notify the merger of the companies to the Agency. Before, during the merging of the companies, the agency did not have any leverage of influencing this violation. According to the amendments, sanctions are imposed in case of violation of the rule.
According to Irakli Lekvinadze, the next direction concerns the relationship and the principle of competition between the Agency and regulatory bodies. This applies to both energies, water and gas supply, as well as communications and the financial sector, where until now the role of the Agency has been minimized. In case of any type of violation that would be in non-compliance with the competition law, the regulators will act according to uniform principles.
“The amendments have been preparing for three years and the EU project "Strengthening the Competition Agency" was actively involved in this process with the best European experts analyzing the existing legislation. Accordingly, chief amendments, which were identified as shortcomings in the law, have been prepared. These amendments will contribute to the effective enforcement of competition in the market, and help us be much more flexible for supporting businesses` or consumers` violated rights"- said Irakli Lekvinadze, Chairman of the Georgian National Competition Agency.”
Existed law contained several systemic and procedural shortcomings, the work on which lasted for three years. Following the new amendments, competition enforcement policy will become more effective and result-oriented. As for the amendments in the institutional direction of competition policy, the initiating period for starting the work of the Competition Council determined a little later.
In 2020, the National Competition Agency completed five markets monitoring and three investigation processes in 1 of which the fact of abuse of a dominant position and 2 cases of unfair competition have revealed. One consent has been issued for the concentration of companies. At the moment, three cases are being investigated and three markets are being monitored.