GCCA-ი თხილის ბაზრის მონიტორინგის შუალედურ ანგარიშს აქვეყნებს - 2025 წელს ექსპორტის ზრდა და პროდუქტის საშუალო ფასების ზრდის ტენდენცია ფიქსირდება
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო თხილის ბაზრის მონიტორინგის შუალედურ ანგარიშს აქვეყნებს.
GCCA-ის შეფასებით, თხილის მთლიანი ბაზრის შემთხვევაში, 2021-2024 წლებში ექსპორტის მოცულობის კლების შემდეგ, 2025 წელს ექსპორტის ზრდა ფიქსირდება - 2025 წლის იანვარ-ოქტომბერში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, ექსპორტირებული პროდუქტის რაოდენობა 18%-მდეა გაზრდილი.
დამატებით, მცირე კლება ფიქსირდება HHI ინდექსსა და წამყვანი კომპანიების საბაზრო წილებში.
ამასთან, სახეზეა პროდუქტზე საშუალო ფასების ზრდის ტენდენცია: 2020-2022 წლებში საშუალო ფასის კლების შედეგად, ყველაზე დაბალი ფასი 2022 წელს - კგ-ზე 13 ლარამდე დაფიქსირდა. ექსპორტის ღირებულება 2024 წლისათვის 17 ლარამდე გაიზარდა, ხოლო 2025 წელს 1 კგ-ის ფასმა 23.4 ლარი შეადგინა, რაც წინა წლის 10 თვის მაჩვენებელთან შედარებით 35%-იანი ზრდაა.
სააგენტოს შეფასებით, თხილის ბაზარზე არ იკვეთება კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის რისკები - ბაზრის ექსპორტის დონე ხასიათდება კონცენტრაციის დაბალი ხარისხით, ექსპორტიორი ეკონომიკური აგენტების სიმრავლით და ადგილი არ აქვს დომინანტურ მდგომარეობას.
კონკურენტული გარემოს შეფასების მიზნით, საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ თხილის ბაზრის მონიტორინგი 2023 წელს დაიწყო.
საქართველოდან თხილის ექსპორტი ყველაზე დიდი ოდენობით იტალიაში ხორციელდება, შემდეგ მოდის - გერმანია, ესპანეთი, სომხეთი და სხვ.

GCCA publishes interim report on hazelnut market monitoring: export growth and rising average prices observed in 2025
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has published an interim report on the monitoring of the hazelnut market.
According to the Agency’s assessment, following a decline in export volumes during the period 2021-2024, the hazelnut market demonstrated positive export dynamics in 2025. In January-October 2025, the volume of exported hazelnuts increased by up to 18% compared to the corresponding period of the previous year. At the same time, a slight decrease was observed in the Herfindahl–Hirschman Index (HHI) and in the market shares of leading companies.
The analysis also reveals an upward trend in average product prices. After a period of declining prices during 2020-2022, when the lowest average price was recorded in 2022 at GEL 13 per kilogram, export prices increased to GEL 17 per kilogram in 2024. In 2025, the average price reached GEL 23.4 per kilogram, representing a 35% increase compared to the corresponding ten-month period of the previous year.
Based on the Agency’s assessment, no risks of violations of competition legislation have been identified in the hazelnut market. The export segment is characterized by a low level of concentration, the presence of a large number of exporting undertakings, and the absence of a dominant position.
For the purpose of assessing the competitive environment, the Georgian Competition and Consumer Agency initiated monitoring of the hazelnut market in 2023. Georgian hazelnut exports are primarily destined for Italy, followed by Germany, Spain, Armenia, and other markets.