შპს ,,პოსეიდონი 2022-ის“ საქმე
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ (GCCA) შპს ,,პოსეიდონი 2022-ის“ საჩივრის საფუძველზე დაწყებული საქმის მოკვლევა დაასრულა - მოკვლევის ფარგლებში არ დადგინდა შპს „გოლდენ ფიშ ბათუმისა“ და შპს „ზუნდაგის“ მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის დარღვევის ფაქტი, რაც კონკურენციის შემზღუდველი შეთანხმების არსებობას გულისხმობს. ამასთან, არ დადგინდა შპს „გოლდენ ფიშ ბათუმის“ მიერ ამავე კანონის მე-6 მუხლის დარღვევის ფაქტი, იმის გათვალისწინებით, რომ აღნიშნული კომპანია შესაბამის ბაზარზე მოკვლევისათვის რელევანტური პერიოდის განმავლობაში (2022-2024 წლები) დომინანტურ მდგომარეობას არ ფლობდა.
სასტუმროებისა და განთავსების ობიექტებით მომსახურების ონლაინ მიწოდების საქმე
2024-08-09
კინოთეატრის ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის საქმე
ფარმაცევტული ბაზრის საქმე
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ ონკოლოგიური მედიკამენტების სახელმწიფო დაფინანსების პროგრამის ფარგლებში, 4 კომპანიის მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის (შეთანხმებული ქმედება) დარღვევა დაადგინა. კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს გადაწყვეტილებით დადგინდა, რომ 2021-2023 წლებში (აგვისტოს ჩათვლით), 4 კომპანიის მიერ (ავერსი, გეფა, პსპ, მერმისი) ადგილი ჰქონდა ონკოლოგიური მედიკამენტების სახელმწიფო დაფინანსების პროგრამის ფარგლებში შეთანხმებულ ფასებს, ფასების ფიქსაციას. სააგენტოს გადაწყვეტილებით, კომპანიებს დაეკისრათ ჯარიმა, საერთო ჯამში 53 მილიონ ლარამდე.
მოკვლევის დაწყების საფუძველს, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ, 2023 წლის 23 მარტს ონკოლოგიური მედიკამენტების იმპორტიორი და რეალიზატორი კომპანიების მხრიდან ფასების ზრდის და ამავე მედიკამენტებზე იდენტური ფასწარმოქმნის შესახებ გასაჯაროვებული ინფორმაცია წარმოადგენდა.
ნავთობკომპანიების საქმე III
2023-08-17
2023 წლის 17 აგვისტოს, კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, საავტომობილო საწვავის ბაზარზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა. საკითხი ეხებოდა - 2022 წლის მარტი-აგვისტოს პერიოდში, საავტომობილო საწვავის საცალო ბაზარზე მაღალი ფასების შენარჩუნებას.  მოკვლევის შედეგად დადასტურდა - შპს „ლუკოილ-ჯორჯიას“, სს „ვისოლ პეტროლიუმ ჯორჯიას“, შპს ,,სან პეტროლიუმ ჯორჯიას“, შპს „სოკარ ჯორჯია პეტროლიუმის“ და შპს ,,რომპეტროლ საქართველოს“ მიერ  „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის დარღვევა. სააგენტოს გადაწყვეტილებით, ხუთ ეკონომიკურ აგენტს შესაბამისი ფინანსური სანქცია - ჯამში, 4 მილიონ ლარამდე დაეკისრა. ასევე, ბაზარზე კონკურენტული გარემოს გაუმჯობესების მიზნით, სააგენტოს მიერ გაიცა შესასრულებლად აუცილებელი რეკომენდაცია.
2022-12-08
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ შპს „დელტა დეველოპმენტ გრუპის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა, რომელიც სათარჯიმნო-მთარგმნელობითი მომსახურების სფეროში მოქმედი კომპანიების მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 და მე-7 მუხლების შესაძლო დარღვევის ფაქტს ეხებოდა. მოკვლევის შედეგად დადასტურდა ორი მოპასუხე ეკონომიკური აგენტის და ერთ-ერთი მთარგმნელ-თარჯიმნის მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის დარღვევის ფაქტი. ეკონომიკურ აგენტებს დაეკისრათ შესაბამისი ფინანსური სანქცია და დაევალათ კანონდარღვევის აღმოფხვრა.
„ჯ და აუდიტ სერვის ჯგუფის“ საქმე
2021-03-15
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, შპს „ჯ და აუდიტ სერვის ჯგუფის“ განცხადების საფუძველზე დაწყებული მოკვლევა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის სავარაუდო დარღვევის ფაქტზე დაასრულა. მოკვლევის ფარგლებში დადასტურდა  - მოპასუხე ეკონომიკური აგენტების, შპს „Aladashvili&co-ს“, შპს „ნილის“, შპს „თარი 08-ს“ და შპს „ელფის“ მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის დარღვევა. კერძოდ, სააგენტოს პოზიციით - ადგილი ჰქონდა, უფასო სასადილოებით მომსახურების გაწევის მიზნით გამოცხადებულ კონკრეტულ სახელმწიფო შესყიდვებში ბაზრის გადანაწილებას. ეკონომიკურ აგენტებს დაეკისრათ შესაბამისი ფინანსური სანქცია.
„სიტროენ ჯორჯიას“ საქმე
2018-07-06
შპს „სიტროენ ჯორჯიამ“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი - შპს „სტრადა მოტორსის“, შპს „იბერია ავტოს“, სს „ჰიუნდაი ავტო საქართველოს“, შპს „კია მოტორს ჯორჯიას“, შპს „ჯი-თი მოტოსის“ და სს „ფრანს ავტოს“ შორის კონკურენციის საწინააღმდეგო შეთანხმების არსებობის თაობაზე. მომჩივანის პოზიციით, დარღვევა გამოიხატებოდა კომპანიების მიერ სახელმწიფო შესყიდვებში ურთიერთშეთანხმებული პირობებით მონაწილეობაში. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა დასახელებულ კომპანიებს შორის კონკურენციის საწინააღმდეგო შეთანხმების არსებობის ფაქტი.
ნავთობკომპანიების საქმე II
2018-05-10
საქართველოს სასამართლოების დავალების შესაბამისად, კონკურენციის სააგენტომ დაიწყო საქართველოს ნავთობპროდუქტების სასაქონლო ბაზრის ხელახალი მოკვლევა. მოკვლევის შედეგად, ქვეყანაში მოქმედ 5 ყველაზე მსხვილ ნავთობკომპანიას დაუდგინდა დარღვევა, რაც გამოიხატებოდა ბაზრის გადანაწილებაში. ასევე, ხელახლა დადგინდა ცალკეული კომპანიის მიერ გაფორმებული ქველიცენზიისა და პარტნიორობის ხელშეკრულებაში ფასების ფიქსაციის ფაქტი. კომპანიებს ჯამში დაეკისრათ 3 მილიონ ლარამდე ჯარიმა, რომელიც გადახდილ იქნა სახელმწიფო ბიუჯეტში.
საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე, საკუთარი ინციატივით დაიწყო მოკვლევა - საჯარო სკოლის მოსწავლეების ტრანსპორტით უზრუნველყოფის ტენდერში მონაწილე კომპანიებს (შპს „ვი-ქომი“, შპს „ნიში“, შპს „თაიმსერვისი“ და შპს „მაიჯიპიესი“) შორის შეთანხმებული პირობების არსებობის სავარაუდო ფაქტზე. მოკვლევის შედეგად, არ დადგინდა ამ კომპანიების მიერ ტენდერში შეთანხმებული პირობებით მონაწილეობის ფაქტი.

The Georgian Competition and Consumer Agency has completed an independent investigation into a case initiated by a complaint from "Resenal Solutions" Ltd. The complaint alleged that “Tneti” Ltd and "Mastercard Europe" JSC had infringed on Article 7 of the La of Georgian on Competition in relation to online service provision for hotels and accomodation establishments through loyalty programs. However, the investigation found no evidence of a violation of the Law. Nonetheless, to enhance the competitiveness in the market, two mandatory recommendations were issued to all parties for consideration.
The National Competition Agency has established a violation of Article 7 (concerted practices) of the Law of Georgia on Competition by four companies. These companies, namely Aversi, Gepha, PSP, and Mermis, have agreed on prices and price fixing within the state funding program for oncology medicines from 2021 to 2023 (including August). The National Competition Agency has imposed a fine of up to 53 million GEL on these companies.
On August 17, 2023, the Georgian National Competition Agency has completed the investigation in the motor fuel market. The case concerns the maintenance of high prices in the retail market of motor fuel in the period of March-August 2022. The investigation implemented by the National Competition Agency has confirmed the violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition by LLC “LUKOIL-Georgia", JSC “WISSOL Petroleum Georgia", LLC “San Petroleum Georgia", LLC "SOCAR Georgia Petroleum" and LLC "Rompetrol Georgia". According to the Agency’s decision, the undertakings have been subjected to the relevant fine of up to 4 million GEL in total. Moreover, in order to improve the competitive environment in the market, the Agency issued necessary recommendations.
The Georgian National Competition Agency completed the investigation based on the complaint of "Delta Development Group" on the alleged violation of Articles 6 and 7 of the Law of Georgia on Competition by the companies operating in the field of translation and interpretation services. The investigation confirmed the violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition by the two respondent undertakings and one of the translator-interpreter. According to the Agency's decision, the mentioned undertakings were imposed the appropriate financial sanction and instructed to immediately eliminate the violation of the law.
The Georgian National Competition Agency has completed the investigation based on the application submitted by the "G & Audit Service Group", on the alleged violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition. The investigation confirmed the violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition by the respondent undertakings- "Aladashvili & Co." Ltd., "Nili" Ltd., "Tari 08" Ltd. and "Elf" Ltd. In particular, according to the Agency's position, there was market redistribution in specific state procurements announced for the purpose of providing services with free canteens. Appropriate financial sanctions were imposed on undertakings.
Ltd Citroen Georgia submitted a complaint to Competition Agency, regarding the alleged restrictive agreements, by the LTD “Strada Motors, LTD “Iberia Autos”, LTD “Hyundai Auto Georgia”, LTD “Kia Motors Georgia”, ltd “Gt Motors” and JSC “France Auto”. According to the complainant's position, the undertakings were granted with such benefits that put them in preference and as a result the complainant was restricted in the state procurements. As a result of the investigation anticompetitive conduct was not established.
In accordance with the order of the Georgian courts, Competition Agency has begun re-investigate the oil commodity market. As the result of investigation, five largest oil companies operating in the country were found to be in breach of market distribution. It was also re-established the fact of price fixing in the subcontracting and partnership agreement signed by individual companies. The undertakings fined up to 3 million Georgian Lari for violating the competition legislation, which was paid into the state budget.
On the basis of the information provided by the State Audit Office, Competition Agency of Georgia started an investigation on its own initiative regarding possible bid rigging by undertakings (Ltd “V-Qom”, Ltd „Nishi“, Ltd “Timeservice”, Ltd “MyGps”) in a tender of public school students’ transportation service. As a result of investigation, the violation of the Law of Georgia on Competition was not established.