კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ სს “ბაშკირეთის სოდის კომპანიის“ საჩივრის საფუძველზე შპს „სანტრეიდის“ მხრიდან სავარაუდო არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის („კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 113 მუხლი) განხორციელების ფაქტზე მოკვლევა დაიწყო. საკითხი ეხება საკვები სოდის წარმოების/რეალიზაციის სფეროში მოქმედი სუბიექტის სასაქონლო ნიშნებისა და გარეგნული იერსახის სავარაუდო მითვისებას ფაქტს.
კონკურენციის ხელშეწყობის, არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტებზე დროული რეაგირებისა და აღმოფხვრის მიზნით, 2023 წლის 13 ნოემბერს, სააგენტოში შეიქმნა მოკვლევის ჯგუფი, რომელსაც საკითხის შესწავლა დაევალა.
სააგენტო გადაწყვეტილებას იღებს მოკვლევის დაწყებიდან 6 თვის ვადაში. საკითხის მნიშვნელობისა და სირთულის გათვალისწინებით, შესაძლოა საქმის შესწავლა 18 თვემდე გაგრძელდეს.
2023 წელს, სააგენტომ დაასრულა 5 მოკვლევა, 2 საქმესთან დაკავშირებით განმეორებით გაიცა საჯარიმო საქნცია და 6 საქმეზე დაუშვებლობის გადაწყვეტილება იქნა მიღებული. ამ ეტაპზე, სააგენტო 5 საკითხთან მიმართებით მოკვლევის პროცესს აწარმოებს.

The National Competition Agency began an investigation into the alleged unfair competition (Article 113 of the Law of Georgia on Competition) by LLC "Suntrade" based on the complaint of JSC "Bashkireti Soda Company." The case concerns the alleged appropriation of trademarks and the appearance of an entity engaged in the production/sale of baking soda.
On November 13, 2023, a research group was established in the agency to study the issue in order to promote competition, timely response to facts of unfair competition, and elimination.
The Agency makes a decision within 6 months of the investigation's initiation. The case study could last up to 18 months, depending on the importance and complexity of the issue.
In 2023, the Agency completed 5 investigations, fines were repeatedly issued in 2 cases, and inadmissibility decisions were made in 6 cases. Currently, the Agency is conducting an investigation into five issues.